Kutná Hora je pokladnice památek a historické město plné příběhů

Kutná hora
Kutná Hora, Chrám sv. Barbory, Jezuitská kolej. Foto: Anna Petruželková

Středočeská Kutná Hora je malebné město s proslulým historickým centrem a mnoha památkami. Právem náleží mezi jeden z drahocenných pokladů zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Procházka půvabným mincovním městem vám nabídne nespočet nádherných a zajímavých míst, která vás vtáhnou do svých dějin. Objevte krásu Kutné Hory.

Město leží ve Středočeském kraji, přibližně 80 km východním směrem od Prahy. Od středověku představuje významné královské město, které prosperovalo především díky dolům na stříbro. Jaká zajímavá místa v Kutné Hoře uvidíte a co všechno můžete zažít?

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kutná hora a chrám sv. Barbory
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře. Foto poskytl její autor Antonín Skryja

Chrám sv. Barbory

Naše vycházka začíná ve Vorlíčkových sadech u chrámu svaté Barbory, klenotu pozdní gotiky. O této pětilodní katedrále by se dalo říci, že je pro Kutnou Horu ikonou. Najdete ji v historické části města nad úpatím řeky Vrchlice. Stavba chrámu, nesoucí jméno patronky horníků – sv. Barbory – byla zahájena roku 1388 a měla několik etap. Nádherná stavba svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory a taktéž o hluboké zbožnosti svých stavitelů. Interiér zdobí pestrá galerie vzácných gotických fresek a kamenického umění. Úžasný výhled na chrám je z nedalekých zahrad. Tuto perlu města byste rozhodně neměli minout. Je to opravdu nádherná stavba, která stojí za návštěvu.

Horníkem v muzeu Českého stříbra na Hrádku

Při návštěvě muzea se v prvním prohlídkovém okruhu nazvaném „Město stříbra” seznámíte s vývojem Kutné Hory od počátku až po její rozkvět, kdy se stalo druhým nejvýznamnějším městem království. A potom se můžete vydat „Cestou stříbra”. Jako správný horník dostanete helmu, svítilnu a tzv. perkytli, což je hornická halena s kápí, a vstoupíte do štoly svatého Jiří. V hloubce zhruba 40 metrů budete procházet původním středověkým dolem.

Historické město Kutná Hora
Kutná Hora. Foto: Anna Petruželková

Vyrazte si minci ve Vlašském dvoře

Nedaleko gotického kostela sv. Jakuba na Havlíčkově náměstí stojí národní kulturní památka celoevropského významu, Vlašský dvůr. Bývalá mincovna Českého království s tisíciletou historií se také stala místem konání důležitých dějinných událostí. Byl zde například v roce 1409 podepsán Dekret kutnohorský a v roce 1471 tu došlo ke zvolení mladičkého polského prince Vladislava Jagellonského českým králem. Vznešenost královského sídla můžete poznat v rámci prohlídkových tras s interaktivními prvky, které nadchnou dospělé i dětské návštěvníky. Stanete se na chvíli havířem, uvidíte ukázku středověké techniky ražby mince a projdete se audienční síní, královskou kaplí a podíváte se do filmových komnat panovníků vztahujících se ke Kutné Hoře.

Pojďte si zamlsat do muzea

Zpříjemněte si návštěvu Kutné Hory ve voňavém muzeu s kouzelnou nostalgií. Na Komenského náměstí najdete malé muzeum čokolády a čokoládovnu, kam jsme vás již zvali.

Neváhejte a přijďte poznat i ochutnat kutnohorskou historii. A abychom vás inspirovali k návštěvě, podívejte se na virtuální prohlídku Kutné Hory.

Kde se Kutná hora nachází?

Kraj: Středočeský
Okres: Kutná Hora
Město: Kutná Hora

Kontakt

Destinace Kutná Hora
www.kutnahora.cz

Informační centrum Města Kutná Hora
Palackého náměstí 377/5
28401 Kutná Hora-Vnitřní Město
tel.: +420 327 512 378
e-mail: infocentrum@kutnahora.cz 
www.kutnahora.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.