Na Hamousově statku se přenesete do dob minulých a prozkoumáte, jaký byl kdysi tradiční život na venkově

Hamousův statek
Hamousův statek ve Zbečně.

Poznejte, jak se kdysi žilo a hospodařilo ve venkovské usedlosti, jakými řemesly se lidé živili a jaké byly jejich zvyky. Zveme vás k návštěvě selské usedlosti s černou kuchyní, stájemi, výměnkem a dalšími poklady historie. Její minulost spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století.

Hamousův statek, který najdete ve Zbečně v okrese Rakovník pod číslem popisným 22, je výjimečně dobře zachovanou cennou venkovskou budovou značného stáří. Objekt je ve vlastnictví státu a jeho správou je pověřen Národní památkový ústav. Jedinečný statek s bohatou historií je zpřístupněn veřejnosti.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Selská usedlost s roubeným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou a výměnkem se nachází v malebné obci nedaleko hradu Křivoklátu. Historie obce sahá až do dob prvních Přemyslovců. Zbečno bylo totiž královským dvorcem, než tuto roli převzal hrad Křivoklát.

Výměnek starého hospodáře. Zdroj: Hamousův statek ve Zbečně

Stáří této stavby je naprosto unikátní. Nadsklepní dubová konstrukce, která tvoří základ spodní komory, pochází z konce 16. století. Komory jsou jedlové a byly postaveny v letech 1579 a 1756, nejmladší je krov z konce 18. století.

Tento roubený obytný dům na první pohled nevypadá nijak zvláštně. Jakmile se však ocitnete uvnitř, naproti sobě spatříte vestavěný černý kuchyňský kout s chlebovou pecí, Vpravo je vchod do velké místnosti hospodáře a z ní vstup do malé světničky, kuchyně hospodyně. Dominantou síně je levá část, kde najdete dvě komory nad sebou. Vrchní sloužila ke skladování části úrody a její polovina také jako letní místnost pro přespání kočího. Spodní komoru využíval hospodář ke skladování postrojů a nářadí. Pod komorami se skrývají dva klenuté sklípky. Po dřevěné rampě za komorami vejdete do výměnku pro starého hospodáře se samostatnou kuchyňkou.

Malá světnice hospodáře
Malá světnice hospodáře. Zdroj: Hamousův statek ve Zbečně

Každou sobotu mezi 11 a 12 hodinou můžete od dubna do září a během Adventu shlédnout v kuchyni ukázku pečení chleba tradiční technikou ve staré peci.  Na statku se také každoročně koná červencový „Šafářův dvoreček“ a Malý Advent.

 

Místo:

Kraj: Středočeský
Okres: Rakovník
Obec: Zbečno

Kontakt:

Národní památkový ústav – Hamousův statek ve Zbečně

Hamousův statek 22
270 24 Zbečno

Tel: +420 213 558 440
E-mail: statek@zbecno.cz
Web: https://www.hamousuv-statek.cz/cs

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.