Navštivte královské město Litovel, zvané Hanácké Benátky!

krásná Litovel
Město Litovel, náměstí Přemysla Otakara s radniční věží. Autor foto: Antonín Skryja

Hanácké Benátky, tak bývá pojmenováno město v Olomouckém kraji, Litovel. Název je příznačný, neboť městečkem protéká šest ramen řeky Moravy. Pojďte za poznáním historie, památek a pozoruhodností půvabné starobylé Litovle, kde si jedna větev řeky Moravy, Nečíž, našla cestu i pod radniční věží a náměstím Přemysla Otakara.

V Litovli, romanticky nazývané Hanácké Benátky, se podobně jako v italských Benátkách projdete malebnými uličkami s řadou památek. Budete-li brouzdáním městem unaveni, zavítejte do Smetanových sadů, kde si můžete odpočinout a užívat si slunečních paprsků.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Toulky královským městem

Naše procházka městem začíná v centru na náměstí Přemysla Otakara s morovým sloupem, jehož autorem je sochař Václav Render, který mimo jiné také vytvořil sousoší Nejsvětější Trojice v Olomouci. Nepřehlédnutelnou dominantou náměstí je radnice, a především radniční vyhlídková věž, vysoká 65,4 metru. Přímo pod ní protéká jedno z ramen řeky Moravy. Po zdolání 174 schodů vás čeká nádherná vyhlídka do širokého okolí.

náměstí Přemysla Otakara s radniční věží a morovým sloupem - město Litovel
Město Litovel, náměstí Přemysla Otakara s radniční věží a morovým sloupem Autor foto: Antonín Skryja

Jednou z nejhodnotnějších litovelských památek je Langův dům s bohatě zdobeným renesančním portálem. Působivou technickou památkou jsou pak kamenné schody k rameni řeky Moravy, již zmiňovanému Nečízu. Určitě se projděte Šerhovní uličkou – krátkým a úzkým průchodem s nezaměnitelným kouzlem; je tajemná a zároveň přitažlivá, připomínající italské uličky ve starých městech.

Památky i architektura Litovle

Ozdoba města, tak by se dala nazvat malá krásná kaple sv. Jiří. Pochází z roku 1484 a je tak nejstarší dochovanou stavbou v Litovli. Unikátní je velmi kvalitní malířská výzdoba v interiéru kapličky. Nedaleko ní vás určitě upoutá kostel sv. Marka. Má stejné zasvěcení jako slavný chrám v italských Benátkách. Katolický chrám velmi utrpěl při povodni roku 1997, byl ale opraven a znovu otevřen v roce 2003. Avšak v červnu 2004 se Litovlí prohnalo tornádo a shodilo z kostelní věže kříž. V jeho kopuli byly staré listiny a další cennosti. Tehdejší vedení města, ještě před navrácením kříže na věž, vložilo do báně také svůj odkaz pro další generace. Nyní jsou v kostele sv. Marka pravidelně slouženy mše a občas se zde konají koncerty.

Kostel sv. Marka ve městě Litovel
Kostel sv. Marka, město Litovel. Autor foto: Antonín Skryja

Litovel je vlastně město vody, s mosty a můstky. K těm nejkrásnějším patří Svatojánský most, nejstarší funkční most na Moravě a také významná technická památka. Stojí na šesti pilířích a je dlouhý 60 metrů. Uprostřed je osazen sochou sv. Jana Nepomuckého.

Oázou městské zeleně jsou Smetanovy sady. Zde si můžete odpočinout, načerpat sílu pod korunami listnatých dřevin a jehličnanů. Vedle těchto běžných stromů jsou zde i vzácné dřeviny, například korkovník amurský nebo borovice himálajská. Krásou rozkvetlých květů se můžete na jaře kochat v magnoliové zahradě. Na podzim a v mrazivé zimě až do jara upoutají pozornost žlutě a červeně kvetoucí keře vilínů.

Nejen malebné historické město, ale i jeho okolí je skvělým tipem k procházkám a výletům. Díky meandrující řece Moravě propůjčila Litovel své jméno Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Tip na výlet v okolí: Vydejte se do okolí Litovle za našimi prapředky. Mladečské jeskyně nabízí návštěvu Kromaňonců.

Kde Litovel najdete?

Kraj: Olomoucký
Okres: Olomouc
Město: Litovel

Kontakt

Turistické informační centrum Litovel
náměstí Přemysla Otakara 762
784 01 Litovel
telefon: +420 585 150 221, +420 721 269 146
e-mail: tic@litovel.eu 
www.tic.litovel.eu 

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.