V přírodní rezervaci Jezírka najdete mohutná skaliska i silný vodopád

Zbyrožský potok
Zbyrožský potok v přírodní rezervaci Jezírka.

Vypravte se objevit tajemnou přírodní památku, kterou jsou dvě malá jezírka na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje v okrese Rakovník. Pohled na ně je tak krásný, že je doslova jako z pohlednice. Přístup k jezírkům je volný celoročně.

Přírodní rezervaci Jezírka (skryjská jezírka) najdete v údolí Zbyrožského potoka nedaleko obce Skryje. Tato rezervace má rozlohu necelých 60 ha a leží v oblasti CHKO Křivoklátsko. Největším lákadlem pro návštěvníky je zde skalní průrva nad Zbyrožským potokem, za kterou následují přirozeně vytvořená malá jezírka obklopená skalami.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Skalní průrva s jezírky je jedním z nejvyhledávanějších míst Křivoklátska. Okolní skalní stěny a prahy tvoří odolné tmavošedé horniny, které jsou sopečného původu. V nich postupně vznikaly pukliny, podél kterých se začaly rozrušovat horniny a došlo k proříznutí soutěsky. Ta byla v nejužším místě zahrazena balvany a za touto hrází vznikla jezírka.

Skryjská jezírka
Skryjská jezírka v přírodní rezervaci. Zdroj: skryjskajezirka.cz

Skryjskými jezírky protéká Zbyrožský potok, který je přítokem Berounky. Horní jezírko leží pod Skryjským vodopádem. Z části je sevřeno mezi skalami a z části je kolem něj volný přístup. Dolní jezírko leží o několik metrů níže mezi stromy. V této přírodní rezervaci při troše štěstí můžete najít chráněné druhy zvířat, mezi nimi např. vydru, raka nebo ledňáčka.

Kraj Oty Pavla

Nacházíte se v kraji spisovatele Oty Pavla. Jeho rodina na Branov před válkou jezdila, má tu zde i malé muzeum. Tady s rodinou potkával převozníka Proška, ryby i krásné srnce. Vznikly zde jeho jedinečná díla Smrt krásných srnců i Zlatí úhoři.

Kudy k jezírkům?

Na tento výlet se můžete vydat i na kole, cesta bude však o mnoho náročnější. Kočárky s sebou určitě neberte, trasa je vhodná pro děti cca od 3 let. Odrážedla vzít můžete, počítejte však s tím, že je budete muset občas přenést i s dětmi.

Lávka přes potok
Lávka přes Zbyrožský potok, kterou najdete na modré turistické značce.

Vhodným místem pro začátek cesty k jezírkům je tzv. Slap (místo u podmokelské hájovny). Údolí potoka zde překračuje cesty ze Skryjí do Podmokel. U mostu je upravené parkoviště, od kterého je to k jezírkům po modré turistické značce zhruba 1 km. Na túru se můžete vydat také z druhé strany ze Skryjí, odkud je trasa dlouhá asi 3 km.

Ze Skryjí půjdete zpočátku otevřenou krajinou a poté vstoupíte do lesa. Trasa vede přírodním terénem, který je asi kilometr před cílem náročnější, jelikož vede po úzké cestě nad příkrou strání, budete muset přelézat přes kameny a okraje skalisek. Na závěr přejdete dřevěný můstek na druhou stranu potoka. Již z můstku uvidíte Horní jezírko a nad ním v soutěsce Skryjský vodopád.

 

Místo:

Kraj: Středočeský
Okres: Rakovník
Obec: Skryje

Kontakt:

Informační centrum Křivoklátsko o.p.s.

Nám Svatopluka Čecha 82
270 23 Křivoklát

Tel: +420 313 558 123
E-mail: is.krivoklat@pvtn.cz
Web: www.is.krivoklat.cz

 

Skryjská jezírka
Skryjská jezírka na Křivoklátsku. Zdroj: skryjskajezirka.cz
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.