Nechte se unést krásou krojů na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, Uherské Hradiště
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, Uherské Hradiště. Foto: Marek Malůšek. Zdroj: archiv Klubu kultury Uherské Hradiště

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek opět po roce oživí a rozveselí město Uherské Hradiště. Po dvacáté v řadě se slovácká metropole promění v místo, kde pestrost krojů zkrášlí nejedno náměstí, zpěv rozezní všechny uličky a víno poteče z nespočtu demižonů. Víkendový maraton plný kulturních zážitků a spontánní atmosféry odstartuje již v pátek 8. září slavnostním zahájením na Masarykově náměstí.

Ani letos nepřijdete o prezentaci sedmi mikroregionů, bohatý krojovaný průvod, vystoupení folklorních uskupení či hudební koncerty pro děti i dospělé. To společně s ochutnávkou vín, burčáku a regionálních gurmánských specialit přináší nezapomenutelný zážitek pro desetitisíce návštěvníků.

Chybět nebudou ani oblíbené plavby lodí Dunaj a Morava s živou hudbou. Na své si přijde i dětský divák a na jubilejním ročníku slavností si užije divadelní přestavení, koncert, skákací atrakce či zábavné aktivity.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, Uherské Hradiště
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, Uherské Hradiště. Foto: Lukáš Kubičina. Zdroj: archiv Klubu kultury Uherské Hradiště

Krojovaná krása

Dechberoucí krásu, pestrost a barevnost slováckých krojů můžete v rámci jubilejního XX. ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek obdivovat nejen v ulicích města, ale také na dvou speciálních výstavách.

První z nich nazvaná SLAVNOSTI KRÁSY A VÍNA bude zahájena ve středu 6. září v 17.00 v Redutě. Fotograf Lukáš Kubičina tu představí krásu slováckých krojů tak, jak je zachytil v průběhu předchozích ročníků slavností. Výstava potrvá do 2. října.

Tou druhou je MAGICKÉ MÍSTO UHERSKÉ HRADIŠTĚ a obdivovat ji můžete výhradně v době slavností, ve dnech 8. – 10. září na nádvoří Reduty. Autor koncepce Marek Malůšek tu předvede ucelenou kolekci fotografií, jež představí Uherské Hradiště a celé slavnosti v pohádkové perspektivě.

Slovácko
Slovácko, Prušánky, sklepy, autor: Petr Digrin, CC 4.0

Slovácké slavnosti: Oslava lidové kultury

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Do programu se zapojuje téměř stovka měst a obcí z okolí Uherského Hradiště, k nimž se připojují partnerská města Uherského Hradiště: Bridgewater (Velká Británie), Mayen (Německo), Sárvár (Maďarsko), Krosno (Polsko) a Skalica (Slovensko).

Genius loci královského města

Velkou zásluhu na úspěchu a popularitě celé akce mají i jedinečné historické památky, jimiž je královské město Uherské Hradiště (jež je hrdým nositelem titulu Historické město roku 2011) doslova poseto. Genius loci sakrálních i světských objektů či objektů tradiční lidové architektury se tak u příležitosti Slováckých slavností vína a otevřených památek přirozeně a přitom vzácně snoubí s krásou slováckých krojů a stylovým kulturním programem.

Podrobný program celé akce a seznam všech otevřených památek najdete zde.

Kde se Slovácké slavnosti konají?

Uherské Hradiště
Masarykovo náměstí
Zlínský kraj
GPS: 17.459403%2C49.067555

Datum a vstupné

8. září 2023 16:00 – 10. září 2023 19:00

Cena: zdarma

Kontakty

Klub kultury
Masarykovo náměstí 21
686 01 Uherské Hradiště
Tel.: +420 724 343 700
E-mail: info@kkuh.cz
Web: slavnostivinauh.cz