Dny evropského dědictví otevírají i běžně nepřístupné památky. Některé zcela zdarma!

Hradní zřícenina Helfštýn
Hradní zřícenina Helfštýn. Foto: Boys Play Nice. Zdroj: Muzeum Komenského v Přerově

Dny evropského dědictví letos probíhají od 8. – 17. září. Každý rok se během nich otevírají dveře k mnoha unikátním kulturním pokladům Evropy. Tato iniciativa propojuje architektonické skvosty, archeologické nálezy, sakrální památky, muzea, galerie, knihovny, technické zajímavosti, vojenskou historii, budovy a nespočet dalších historických a uměleckých prostor. V těchto místech se ukrývá bohatství sbírkových fondů a kulturního dědictví, které jsou přístupné veřejnosti.

Představíme vám fascinující tipy, které můžete letos navštívit, a to zcela zdarma. Dny evropského dědictví nabízí jedinečnou příležitost, zavítat do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná a otevírají své brány pouze při speciálních příležitostech, jako jsou Dny evropského dědictví.

Hrad Helfštýn: Nejrozsáhlejší hradní komplex v Evropě

Monumentální hrad Helfštýn je zcela zdarma přístupný 10. 9. od 9:00 do 17:00. Tyčí se nad údolím Moravské brány a tvoří jej řada staveb užitkových i obranných. Jsou zpřístupněna čtyři nádvoří, pět bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě.
Projděte si torzo paláce, bývalou mincovnu a výstavu „Archeologie na hradě Helfštýn“. V budově Pekárny uvidíte dočasně instalované expozice archeologie a ražby mincí. Po prohlídce pokračujte k nejhlubší české Hranické propasti.

Hrad Štramberk s věží Trúba: Už jste ochutnali Štramberské uši?

Dominanta města Hrad Štramberk otevře zdarma 9. a 10. září od 9:00 do 18:00. Čtyřicet metrů vysoká válcová gotická věž je upravena na rozhlednu a ujal se pro ni název Trúba – lidově Kulatina. Vychutnejte si z ní výhled do údolí městečka a k tomu okoštujte štramberské uši. Hrad vlastnili olomoucká přemyslovská knížata i duchovní a rytířský řád templářů. Po nich Jan Lucemburský i Karel IV. nebo páni z Kravař. Výlet si prodlužte do Valašského muzea v přírodě, na hrad Hukvaldy nebo barokní skvost zámek Kunín.

Bašta městského opevnění v Novém Jičíně nabídne Alexandrovy klobásy

Farní baštu zvanou též dělová v Novém Jičíně postavili roku 1613. Oproti ostatním oválným fortnám a baštám má tvar šestibokého hranolu. Kromě prohlídky ochutnejte Alexandrovy klobásy, prohlédněte si fotografie a v galerii výstavu Miloslava Baláše a Václava Houfa. Na otevření zdarma se těšte 9. 9. od 9:00 do 17:00. Zavítejte i do nejmenšího větrného mlýna Spálov a v Kopřivnici si pojděte muzeí.

Dny evropského dědictví: Hrad a zámek Zábřeh na Moravě

Hrad a zámek Zábřeh u Šumperka je součástí historického centra města. K nejvýznamnějším majitelům patřil šlechtický rod Tunklů, z jejichž éry se dochoval rodový erb umístěný v průjezdu zábřežského zámku. Zdarma prohlédnout si jej můžete 16. 9. od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00. Poté se vypravte do Lanškrouna a na barokní zámek Úsov.

Chebský hrad s císařskou falcí je architektonický skvost

Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území. Tři základní architektonické skvosty – palác, kaple sv. Erharda a Uršuly i Černá věž patří v porovnání s ostatními štaufskými falcemi k nejlépe dochovaným v původní středověké podobě. Přístupný zdarma je 14. 9. od 10:00 do 17:00. Výlet si zpestřete v chebském muzeu a prohlédněte si i město Cheb.

Kaple sv. Erharda a Uršuly - dvojitá kaple na hradě Cheb. Foto: Anna Petruželková
Kaple sv. Erharda a Uršuly – dvojitá kaple na hradě Cheb. Foto: Anna Petruželková

Soběslavský hrad založil Jindřich z Rožmberka

Původně gotický Soběslavský hrad ze 14. století zdarma otevře 9. 9. od 15:00 do 20:00 v rámci Soběslavských slavností věž Hlásku a knihovnu v hradním paláci. V hradním sklepení navíc ochutnejte víno. Hrad založil Jindřichem z Rožmberka a patřil k nejvýznamnějším památkám města. V 18. století jej přestavěli na pivovar a pivo tu vařili až do roku 1951. Vydejte se v okolí na renesanční zámek Červená Lhota a potkejte Bílou paní na hradě a zámku v Jindřichově Hradci.

Raně barokní Trojský zámek

Stavba raně barokního zámku Troja začala v roce 1679. Dominantou celé stavby je velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhá chodba s enfiládou přilehlých salónů.
16. 9. od 11:00 do 13:00 zavítejte na komentovanou prohlídku na věnovanou nástěnným malbám zámku. V Troji chvíli zůstaňte a vykročte za vůní květin do botanické zahrady nebo do zoologické zahrady za roztomilými žirafami.

Dny evropského dědictví: Gotická tvrz Hradenín

Hradenín je unikátně zachovalá gotická tvrz z druhé poloviny 14. století a láká na mohutnou obytnou věž obklopenou parkánovou hradbou a vodní příkop, který je vylámaný ve skále. Tvrz je kvůli rekonstrukci běžně uzavřena a vy si ji můžete prohlédnout 10. 9. od 10:00 do 11:30. Z Hradenína to nemáte daleko do léčivých Poděbrad, Kutné Hory plné skvostů a do Muzea lidových staveb v Kouřimi.

Renesančně barokní zámek Lomnice

Historie zámku Lomnice sahá až do vrcholného středověku. V druhé polovině 15. století založili gotickou kapli. Dnes je tato kaple sv. Františka s láskou nazývána malým gotickým klenotem Moravy. Zámek je běžně nepřístupný a otevře se 10. 9. od 11:00 do 16:00. Výlet obohaťte o návštěvu zámku Letovice a hradu Veveří.

Bechyňská brána a hrad Kotnov s vyhlídkovou věží v Táboře

Věž Kotnov je dominantní památkou na hrad, který zanikl požárem roku 1532 a na jeho zbytcích byl v letech 1612 – 1613 postavený pivovar, který procházel stavebními úpravami až do 20. století. Navštívit zdarma ji můžete 17. 9. od 9:00 do 17:00. Ujít si nenechejte baštu husitství, okouzlující město Tábor.

Hrad Kotnov
Tato středověká věž dnes slouží návštěvníkům jako vyhlídkové místo. Zdroj: Infocentrum město Tábor

V rámci Dnů evropského dědictví ožije oslavami město Olomouc, Dolní Beřkovice, zámek Třeboň a s nimi celé Česko.