Oslavanské historické slavnosti: Přivítejte příjezd krále Přemysla Otakara I. s jeho chotí!

Oslavanské historické slavnosti
Oslavanské historické slavnosti. Zdroj: Archiv KIC Oslavany

„Na vědomost lidu se dává, že ve dnech 9. a 10. září, Léta Páně 2023 král Přemysl Otakar I. s chotí do města Oslavany zavítá, aby zde všeobecnému veselí požehnal, privilegia městu udělil a dvoudenní slavnost radosti podpořil. Vy, kteřížto si tuto veselici ujíti nechati nechcete, navštivte proto ve dnech těchto naše město a uzříte nevídané a neslýchané.“

Těmito historicky znějícími slovy zve město Oslavany na již XXIV. Oslavanské historické slavnosti. Původně hornické slavnosti jsou dnes místní největší kulturně společenskou akcí s programem na celý víkend. Slavnosti jsou připomínkou příjezdu krále Přemysla Otakara I. a královny Konstancie do Oslavan během vysvěcení ženského cisterciáckého kláštera Údolí sv. Marie v roce 1228.

Návštěvníky na Oslavanských historických slavnostech po oba dny čeká pestrý a zajímavý program se spoustou atrakcí, kde si na své přijdou zejména rodiny s dětmi. Těšit se mohou na rytířský turnaj na koních na počest královského páru, vystoupení kejklířů a pouličních muzikantů, gotické tance, ukázky dravců či šermířské souboje. Nebude chybět dobové tržiště s historickými řemesly a k vidění bude i raně středověký vojenský tábor.

Oslavanské historické slavnosti
Oslavanské historické slavnosti. Zdroj: archiv KIC Oslavany

Oslavanské historické slavnosti: Historický průvod

Hlavním a nejdůležitějším bodem programu je oblíbený historický průvod v čele s králem Přemyslem Otakarem I., jeho chotí a celou družinou, který bude zakončen na nádvoří zámku slavnostním ceremoniálem, kdy král promluví ke svým poddaným.

Proběhne i fakírská ohňová show a sobotní noční oblohu rozzáří slavnostní ohňostroj.

Milovníci rocku a folku si mohou užít dvoudenní bohatý hudební program v areálu zámeckého parku, kde hlavními hvězdami budou skupiny Bohouš Josef a Burma a metalová kapela ARAKAIN. Podrobný program celé akce najdete zde.

Oslavanské historické slavnosti
Oslavanské historické slavnosti. Zdroj: archiv KIC Oslavany

Historická jízda

Chystáte se na Oslavanské historické slavnosti? Svezte se na ně v sobotu 9. září nostalgickým vlakem, který poveze dieselová lokomotiva ř. 751, tzv. Bardotka. Vlak odjíždí z brněnského hlavního nádraží v 9:28 hod. a do Oslavan s ním přijedete v 10:15 hod. Hravě tak stihnete začátek historického průvodu městem s králem Přemyslem Otakarem I. a jeho družinou.

Pěšky nebo na kole

Také nezapomeňte navštívit na zámku Oslavany Muzeum hornictví a energetiky, Hasičské muzeum, Muzeum krátkých palných zbraní, lapidárium a na malém nádvoří štolu ve skutečné velikosti. Turisté se mohou zúčastnit vycházky „K pramenům těžby uhlí v Oslavanech“ a cyklisté se zas vypravit na „Vyjížďku po Hornické cyklostezce“.

 

Kde se Oslavanské historické slavnosti konají?

Zámek Oslavany
U Zámku 173
664 12 Oslavany
https: 16.334392%2C49.127063
Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

9. 9. 2023, 10.00–22.00 – 10. 9. 2023, 8.30–18.30

Vstup ZDARMA, kromě:

večerní taneční zábava (sobota) 100 Kč
Bohouš Josef & Burma + Arakain (neděle) 200 Kč

Kontakt

Kulturní a informační středisko Oslavany
Tel.: +420 546 423 283
E-mail: kis.oslavany@post.cz
Web: www.oslavany-mesto.cz