Kam na výlet, když je nevlídno: 11 tipů na Ústecku

Výhled z Děčínského Sněžníku. Zdroj: Regiontourist.cz
Výhled z Děčínského Sněžníku. Zdroj: Regiontourist.cz

Ústecký kraj láká na výlet do rokokového zámku Stekník, do památníku Terezín, oblíbeného Kláštera cisterciáků v Oseku, Severočeskou hvězdárnu a planetárium v Teplicích nebo do muzea v Chomutově k jesličkám. 

Prochoďte filmaři oblíbené město Úštěk, ochutnejte pivko v pivovaru Falkenštejn, udělejte si výlet do Elektrárny Ledvice, Zoo Děčín, na Děčínský Sněžník a zámek Děčín. Vydejte se na výlet v Ústeckém kraji, i když zrovna nevládne pěkné počasí.

Stekník: Zámek s tematikou chmele a řopíkem v zahradě

Rokoková stavba mezi chmelnicemi. Zámek Stekník je chmelem doslova pohlcen a „zelené zlato“ na vás čeká venku i uvnitř. Kromě toho však překvapí i přítomností stavby lehkého vojenského opevnění v zahradě či sbírkou historických hraček a kočárků.

Zámek Stekník. Foto: Shutterstock
Zámek Stekník. Foto: Shutterstock

Památník Terezín vypráví silné příběhy holokaustu

Nedaleko Litoměřic se nachází kus naší historie. Navštivte spolu s námi Památník Terezín, ghetto a internační tábor židovského obyvatelstva za 2. světové války. Čekají na vás místa a expozice, která se značnou pietou uchovávají památku obětí v té nejautentičtější podobě, jako poučení budoucím generacím.

Památník Terezín. Foto: Flickr.com / Richard Mortel
Památník Terezín. Foto: Flickr.com / Richard Mortel

Výlety v Ústeckém kraji: Osecký klášter je náhledem do historie doby románské i baroka

Poznejte cisterciácký klášter Osek a jeho barvité dějiny, které sahají až do 12. stol. Byl několikrát vypálen a zničen, dnes je monumentální a pozoruhodný Osecký klášter v podhůří Krušných hor duchovním centrem a oblíbeným cílem turistů, kteří rádi objevují unikátní stavby, a všech příznivců hudby i architektury.

Klášter cisterciáků v Oseku. Autor: H2k4, licence CC BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Klášter cisterciáků v Oseku. Autor: H2k4, licence CC BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích: Fascinující pohledy na nebe

Chcete se dozvědět nejnovější poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů? Taje vědy a hvězd vám odhalí Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích. Hvězdárna se také věnuje odborné činnosti, a to například pozorování zákrytů hvězd planetkami či umělých družic Země a kosmického odpadu. Přijďte se podívat na denní i noční hvězdnou oblohu a „naši” životodárnou hvězdu – Slunce.

Zdroj foto: Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích
Zdroj foto: Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Muzeum v Chomutově: Zažijte betlém jako živý

Máte rádi tu kouzelnou atmosféru, která na vás dýchne při pohledu na betlémy? A co teprve, když se jeho postavičky začnou hýbat? Oblastní muzeum Chomutov opatruje Fialův pohyblivý betlém, který pro svou jedinečnost zařadili mezi své unikátní sbírkové předměty s příběhem. Přijďte se podívat na jesličky řezbáře Josefa Fialy.

Mnišský dvorek. Zdroj foto: Oblastní muzeum v Chomutově
Mnišský dvorek. Zdroj foto: Oblastní muzeum v Chomutově

Poznejte Úštěk, město Rebelů, Kolji a Ptačích domků

Přijměte pozvání do nenápadného města v Ústeckém kraji, po kterém se většina z nás „procházela“ již mnohokrát. Historické panství Úštěk, vyhledávané filmaři pro svou autentičnost, vás ohromí gotickým podloubím i jedinečným souborem Ptačích domků, připomínajících vlaštovčí hnízda vystavěná přímo na skále. Je tady i Muzeum čertův Úštěk, které je po předchozí domluvě otevřeno celoročně.

Úštěk: Mírové náměstí. Foto: flickr.com / Donald Judge
Úštěk: Mírové náměstí. Foto: flickr.com / Donald Judge

Pivovar Falkenštejn chutná pivem z Českého Švýcarska

Navštivte, poznejte a ochutnejte zlatý mok z pivovaru Falkenštejn. Najdete jej v Krásné Lípě, městě na pomezí malebné krajiny Českého Švýcarska a Lužických hor. Při procházce a prohlídce pivovarem se seznámíte s jeho zajímavým příběhem, dozvíte se, jak se tu dnes pivo vaří, a ještě něco navíc.

Elektrárna Ledvice je nejvyšší rozhlednou v Čechách

Zajímá vás, kde a jak se bere elektrická energie? V tom případě přijměte naše pozvání a vydejte se spolu s námi do Ústeckého kraje, kde vás čeká Elektrárna Ledvice. V moderním informačním centru umí zabavit celou rodinu a jako třešničku na dortu vám naservírují nekonečné výhledy z ochozu elektrárenské věže. Otevřeno je od úterý do soboty a pro bližší informace mrkněte na stránky infocentra.

Elektrárna Ledvice: Foto: ČEZ, a.s.
Elektrárna Ledvice: Foto: ČEZ, a.s.

Výlety v Ústeckém kraji: Zoo Děčín se pyšní Rajskými ostrovy

Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro váš rodinný výlet. Právě na tuto cílovou skupinu se Zoo Děčín v poslední době zaměřuje nejvíce. Nabídne vám netradiční pohled do světa zvířat, ale také zábavné hry pro děti i dospělé.

Vydra říční
Vydra říční. Zdroj: Zoologická zahrada Děčín

Vystoupejte na Děčínský Sněžník za výhledy z kamenné rozhledny

Víte, kde najdete Děčínský Sněžník? Věděli jste, že se tomuto místu někdy přezdívá větrné lázně? Vyrazte na něj a záhy zjistíte proč. Vychutnáte si nejen nádherné výhledy do okolí, ale také uděláte něco pro své zdraví! Zdejší rozhledna patří k nejkrásnějším v Česku. Vystoupat na ni musíte pěšky, ale rozhledna je otevřená celý rok, posedíte si v restauraci nebo se můžete rovnou ubytovat.

Rozhledna na vrcholu
Rozhledna na vrcholu Děčínského Sněžníku. Foto: Petr Wurm

Výlety v Ústeckém kraji: Zámek Děčín a jeho Růžová zahrada

Navštivte zámek Děčín, jednu z nejvýznamnějších památek severních Čech. Hrdě se vypíná na vysoké skále nad soutokem Labe a Ploučnice. Na děčínský zámek vás zavede Dlouhá jízda, unikátní cesta vytesaná přímo do skály. Při prohlídce se seznámíte s bohatou historií zámku a mnoha zajímavostmi. Zavítejte na sídlo knížete Františka Thuna a projděte se romantickou Růžovou zahradou.

Růžová zahrada na děčínském zámku. Foto: Anna Petruželková
Růžová zahrada na děčínském zámku. Foto: Anna Petruželková

Líbí se vám naše výlety v Ústeckém kraji za špatného počasí? Přečtěte si také další tipy na výlety, když je nevlídno, protože i v jiných krajích můžete brouzdat po výletech za nepříznivého počasí. Pojďte na výlet ve Středočeském kraji, nebo na Olomoucku, na jižní Moravě, na Karlovarsku či na Královéhradecku.