Poznejte Litoměřice, královské město, jehož kouzlo historie přetrvává dodnes!

Město Litoměřice s katedrálou sv. Štěpána. Foto: autor
Město Litoměřice s katedrálou sv. Štěpána. Foto: autor

Navštivte s námi jedno z nejstarších českých měst, které leží na úpatí Českého středohoří na soutoku řek Labe a Ohře. Královské město dýchá historií doslova na každém kroku. Ať už se vydáte na procházku okolo náměstí s historickými domy a kostely, zajdete do muzeí a galerií či se jen tak zatouláte do klidných uliček vedoucích až k dochovanému gotickému opevnění, Litoměřický genius loci je všudypřítomný. Pojďte se o tom sami přesvědčit!

Poznejte památky královského města Litoměřice

Litoměřice se královským městem staly mezi lety 1219 a 1228. Historické jádro města je už od roku 1950 městskou památkovou rezervací. Pro svou úrodnou polohu bývá také nazýváno Zahradou Čech, neboť Litoměřice leží na západním okraji Polabské nížiny, na soutoku Labe a Ohře v severních Čechách.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Hrad ve městě Litoměřice. Foto: autor
Hrad Litoměřice. Foto: autor

Kalich, Dvojče, hrad i historické sklepy

A jaké pamětihodnosti na vás v královském městě Litoměřice čekají? Za pozornost stojí starobylá architektura mnoha domů a vyhlídková věž Kalich, která byla postavena v 16. století pro měšťanskou rodinu Mrázů. Z věže se vám naskytne krásný výhled na město Litoměřice, hrad Házmburk i horu Říp.
Jedním z nejstarších dochovaných obytných domů, který se nachází ve dvorním traktu Jezuitské ulice v Litoměřicích, je gotické Dvojče, jehož vznik se datuje do období nazývaného jagellonská gotika. Tento pozdně gotický dům s dvojitým štítem a unikátní renesanční srubovou světnicí představuje ceněný hmotný doklad kultury městského bydlení ve středověku.
Navštívit můžete také podzemní sklepení, které patří k nejrozsáhlejším v Čechách. Při prohlídce, která je zároveň lapidáriem Oblastního vlastivědného muzea v Litoměřicích, vás čeká 366 metrů dlouhá procházka v podzemí.
Gotický královský hrad vznikl za vlády Přemysla Otakara II. a dnes si v něm můžete prohlédnout interaktivní expozici českého vinařství.

Kostel Zvěstování Panny Marie v Litoměřicích. Foto: autor
Kostel Zvěstování Panny Marie v Litoměřicích. Foto: autor

Katedrála, kostely i vyhlídková věž

Mezi významné církevní památky královského města Litoměřice patří Kostel Všech svatých, kostel Zvěstování Panny Marie a katedrála sv. Štěpána v areálu Litoměřického biskupství s dominantní vyhlídkovou věží, z níž je krásný pohled na celé město.

Za Máchou i Holzmannem do Litoměřic

Za návštěvu určitě stojí také expozice „Důl Richard v proměnách času”, galerie a muzeum litoměřické diecéze, galerie Felixe Holzmanna, kde uvidíte například komikovy zápisky, banjo, rozprašovač lesní vůně a fotografie. Při prohlídce se můžete zaposlouchat i do úryvků vtipných vyprávění
Další stálá expozice vás provede „Životem Karla Hynka Máchy v Litoměřicích”. Najdete ji v domě v autentickém prostoru, kde básník při svém pobytu v Litoměřicích pobýval a kde 6. listopadu 1836 zemřel.
Litoměřice vám nabídnou opravdu mnoho historických památek a zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.

Přijeďte pobýt do královského města Litoměřice na úpatí Českého středohoří.

Místo výletu

Kraj: Ústecký
Okres: Litoměřice
Město: Litoměřice

Kontakt na informační centrum Litoměřice

Informační centrum Litoměřice
Mírové náměstí 16/8a
412 01 Litoměřice-Město
telefon: +420 416 916 440
e-mail: info@litomerice.cz
www.litomerice.cz

Tip na fajn výlet

Hora Říp je již zdaleka viditelná. Vystupuje z Polabské nížiny a patří od pradávna mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší země. Praví se, že by každý Čech měl alespoň jednou za život na tuto bájnou horu vystoupat. A proto se pojďte s námi zahledět do našich dějin a vnímat atmosféru mýtického místa.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.