Poznejte pověstmi opředený Tetín nad údolím Berounky

Tetín - vyhlídka
Tetín, vyhlídka do údolí řeky Berounky. Středočeský kraj. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

V překrásné oblasti Českého krasu s mnoha výhledy na řeku Berounku se nachází obec Tetín, známá jako poutní místo úzce spjaté s pověstmi z dob nejranější české státnosti. Krajina s přírodními zajímavostmi a nezaměnitelnou atmosférou historických památek, i se svými temnými stíny, je lákavým cílem mnoha výletníků. Buďte jedním z nich!

Máte rádi procházky přírodou spojené s příběhy naší dávné minulosti? Vyrazte do obce Tetín u středočeského Berouna. Jsou zde pro vás připraveny dvě naučné stezky nazvané Tetínské vyhlídky. Obě se vyplatí projít si v jeden den. Na jednotlivých zastaveních se dozvíte mnohé zajímavosti o obci, její historii, památkách i o půvabném údolí řeky Berounky. Velkým lákadlem jsou panoramatické výhledy.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Toulky historií v obci Tetín

V rámci okruhu dlouhého necelý kilometr se na pěti zastaveních seznámíte s nejvýznamnějšího památky obce: náves se zámkem z konce 18. století (zámek je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný), navštívit naopak můžete tetínské muzeum, kde se seznámíte s pověstí o založení Tetína jednou z Krokových dcer Tetou a uvidíte sbírku archeologických nálezů. Další pamětihodností jsou kostely sv. Ludmily a sv. Kateřiny a tetínská fara.

Tetín, vyhlídka do údolí řeky Berounky. Středočeský kraj. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Tetín má svoji vyhlídku

Samozřejmě si nenechte ujít zastávku u ruin zdejšího hradiště a hradu, údajném místě zavraždění kněžny Ludmily. Od volně přístupné zříceniny se můžete kochat okouzlujícím výhledem do údolí řeky Berounky a na blízké vápencové skály. Cílem této okružní trasy je kostel sv. Jana Nepomuckého, sloužící jako místo pro kulturní setkávání.
Trasa Tetínské vyhlídky II měří 2,5 km a má deset zastávek. Vyšlápnete si na vrch Damil k vyhlídkám, které vám zprostředkují pohled na okolní krajinu. Na informačních panelech si přečtete o Tetínu, o přírodní rezervaci Tetínské skály či o významných osobnostech kraje.
Koho lákají staré časy a krásná příroda, bude z výletu do Tetína nadšený.

Tetín, kostel sv. Jana Nepomuckého
Tetín, kostel sv. Jana Nepomuckého. Středočeský kraj. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Kudy do Tetína a jak na stezky?

Motorizovaní turisté mohou parkovat na návsi. Nebo můžete do Tetína přijet autobusem z Berouna. Výchozím bodem procházek je centrum obce. Výlet zvládnou i menší děti. S kočárkem jsou některé úseky méně schůdné (např. kopec Damil nebo zřícenina Tetín). Vhodnější je mít s sebou nosítko.

Fajn výlet v okolí

Na jihovýchodním okraji Křivoklátské vrchoviny se berounských lesích skrývá pohádkově romantická rozhledna Děd, stojící na stejnojmenném kopci. Již jsme vás k této pohledné krásce s cimbuřím, která se může pochlubit jedním prvenstvím, a to, že je nejstarší rozhlednou postavenou Klubem českých turistů, zvali. Podívejte na tento článek.

Kde obec Tetín najdete?

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Obec: Tetín

Kontakt

Muzeum Tetín a infocentrum
Náměstí 9. května 49
266 01 Tetín
e-mail: muzeum@tetin.cz
www.muzeumtetin.cz

info tabule
Tetínské vyhlídky, informační panel, okres Beroun. Středočeský kraj. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.