Projděte se krásnou valašskou krajinou a pohleďte na ni z pozorovatelny Durch

Pozorovatelna Durch, Zlínský kraj. Foto Jan Zainer. Zdroj Valašské Klobucko

Valašsko je oblast pověstná svými tradicemi, lidovou architekturou, nádhernou kopcovitou krajinou a také vyhledávanou valašskou kuchyní. Dnešní tip na výlet je věnován zejména krásám krajiny Zlínského kraje. Pohleďte na ni skrz okno pozorovatelny Durch.

Z Klobouk do Příkaz nebo naopak

Vydejte se na 12 km dlouhou a zeleně značenou turistickou trasu z Valašských Klobouk do Valašských Příkazů, a nebo také naopak. Vycházka začíná a končí na železniční stanici těchto dvou měst.

Pokud vyrazíte z Valašských Klobouk, povede vaše cesta nejprve táhlým stoupáním po naučné stezce Královec ke stejnojmennému rekreačnímu středisku. V jeho blízkosti stojí dřevěná rozhledna s pěkným výhledem na okolní krajinu.

Rozhledna Královec, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský
Výhled z rozhledny Královec na Valašské Klobouky, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Kolem ní vede naučná stezka Královec. Píšeme o ní v jednom z našich předchozích tipů na výlet. Podívejte se na tento článek.

Vraťme se zpět k našemu putování krajinou Valašska. Cesta zvolna a vytrvale stoupá kolem televizního vysílače k přírodní rezervaci Ploščiny. Právě jste se dostali do nadmořské výšky přes 700 metrů.  Ploščiny jsou krásnou ukázkou typických horských pastvin na Valašsku. Oku lahodící stráně porostlé jednotlivě stojícími břízami, borovicemi, v létě zde roste řada vzácných rostlin. Odtud se nabízejí nádherné výhledy na celé Závrší, na Vršatecké skály a za dobré viditelnosti je vidět i Malá Fatra. Pod vrcholem Ploščin se rozkládá Ščúrnica – zachráněný bělokarpatský les, ponechaný přirozenému vývoji.

Poutní místo Dělanovec

A za chvilku je čas na zastavení u poutního místa Dělanovec s hezkou studánkou. Původní dřevěnou kapličku zasvěcenou Panně Marii podle pověsti nechal kdysi vybudovat potečský kolář jako poděkování za uzdravení syna. Dnes tu přímo nad studánkou stojí nově vybudovaná kaple, vysvěcená v roce 1999.

Vyhlídkové okno

Zelená turistická značka vede dál až na Požár, cestou se zastavte u vyhlídkového okna Durch. Slovo sice není úplně valašské, ale označuje místo k odpočinku, zastávce na svačinku, na pěknou fotku, na výhled do krajiny. Zde již máte v nohou 6 km, před sebou cestu k rozcestí Požár, kde se znovu otevírají krásné rozhledy a pak trvalé klesání přes rázovitou valašskou vesnici Študlov do cíle ve Valašských Příkazech.

Užijte si všech zajímavých míst na trase – rozhledů, studánek, kapliček, památných stromů a pobytu na zdravém horském vzduchu. Je tu opravdu krásně.

Naučná stezka Ploščiny, Zlínský kraj. Foto: Zdeněk Urbanovský

Turistické informace

Trasa: Valašské Klobouky – rozhledna Královec (3 km) – Ploščiny (4,8 km) – poutní místo Dělanovec (5,6 km) – pozorovatelna Durch (7 km) – vyhlídkové místo Požár (8,2 km) – Valašské Příkazy, žst. stanice (12,3 km)

Délka: 12,3 km (trasa není okružní)

Značení: zelená turistická značka

Ke zpáteční cestě můžete využít cestu vlakem z jednoho či druhé města, podle cílového bodu výletu.

Místo

Zlínský kraj, okres Zlín, Valašské Klobouky, Valašské Příkazy

Kontakt

Městské informační centrum Valašské Klobouky
Masarykovo náměstí 103, 766 01  Valašské Klobouky
tel.: +420 577 311 150
e-mail: infocentrum@kvs-vk.cz
www.infocentrum-valasskeklobouky.cz

www.ccrvm.cz
www.vychodni-morava.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.