Šaty dělaj Martinů nebo snad Martinů dělaj šaty? Dozvíte se na výstavě v Poličce

Polička na dobové pohlednici
Polička na dobové pohlednici. Zdroj: Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

Nová výstava poličského muzea „Šaty dělaj Martinů“ vás provede proměnami odívání během necelých 70 let života skladatele Bohuslava Martinů. Doby, kdy se ještě držel maminčiny sukně, kdy se pak za každou sukní otočil, až do dne D, kdy byla ruka v rukávě. Ukáže skladatelovy životní epochy úspěšné, kdy s ním lidé jednali v rukavičkách, i neúspěšné doby utahování opasků, kdy mu opravdu teklo do bot. Doby pokrokové, pulzující, moderní, ale i kruté a ostudné … doby let 1890 až 1959.

K vidění budou jedinečné kusy šatstva, pocházející nejen z poličských muzejních sbírek, ale také zapůjčené z Moravského zemského muzea v Brně, Východočeského muzea v Pardubicích, Regionálního muzea ve Skutči a Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Výstava bude doplněna řadou zajímavých módních doplňků i vyobrazeními z dobových časopisů.

Dozvíte se nejen o obecném vývoji módy, ale také o tom, jak se v dané době oblékali členové rodiny Martinů za Rakouska-Uherska i v Československu, v Paříži a v USA, jak dokládají četné rodinné fotografie. Téma odívání bylo rodině Martinů blízké, vždyť sestra a manželka skladatele byly švadleny, maminka pradlena a tatínek švec – rodina šacením de facto žila! Název výstavy se tedy může zrcadlit i do věty „Martinů dělaj’ šaty“.

Vernisáž se koná v neděli 24. září 2023 v 16.00 v muzeu v Poličce a probíhat bude stylově! V muzeu vznikne jen pro tuto příležitost módní kavárna s dobovou hudbou. Tu vám zprostředkují členové swingové kapely TATA BAND.

Plakát k výstavě Šaty dělaj Martinů
Plakát k výstavě Šaty dělaj Martinů. Zdroj: Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

Kde se „Šaty dělaj Martinů“ koná

Městské muzeum a galerie Polička
Šaffova 112
572 01 Polička
Pardubický kraj

Datum a vstupné

24. září 2023 16:00 – 31. prosinec 2023

Cena: 100 Kč
Snížená cena: 50 Kč
Rodinné vstupné: 220 Kč

Kontakty

Tel.: +420 461 723 855
E-mail: hladka@muzeum.policka.org
Web: cbmpolicka.cz