Slavnosti jeřabin ve Žďáru nad Sázavou: Objevte kouzla cisterciácké krajiny

Jeřabiny
Slavnosti jeřabin, ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

Největší kulturní a společenská akce celého roku ve Žďáru nad Sázavou je tu. Všechny výstavní a kulturní prostory ve městě téměř na měsíc zaplní festival Slavnosti jeřabin. Letošní 29. ročník se ponese v duchu objevování kouzla krajiny, kterou kdysi obývali mniši cisterciáci. Čeká na vás umění, zájezdy, dětské hry i oblíbený festival jídla. Slavnosti jeřabin probíhají od 24. srpna do 17. září.

Program festivalu Slavnosti jeřabin

Výstava „Voda – Krajina – Život“

Kde: Stará radnice, kaple sv. Barbory
Kdy: 24. srpna–17. září

Pod jednotným tématem „Voda – Krajina – Život“ se letos potkali umělci z Unie výtvarných umělců Olomoucka. V rámci letošního uměleckého sympozia se nechali inspirovat tématem kulturní krajiny Žďárska.

Vystavující umělci: Eliška Brázdová, Irena Balaban Cakirpaloglu, Lenka Čočková, Marcela Gruberová, Zuzana Hrubošová, Věra Kovářová, Lenka Kučerová, Eva Pešáková, Miroslava Trizuljaková.

Přijměte pozvání i na vernisáž, která proběhne 24. srpna od 17.00 na Staré radnici ve Žďáru nad Sázavou, program bude pokračovat v kapli sv. Barbory. Večer zakončíme od 18.00 koncertem Spirituál kvartetu u kostela sv. Prokopa.

Bývalý cisterciácký klášter ve Žďáru nad Sázavou
Bývalý klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. Foto: Fojsinek / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Putování žďárskou cisterciáckou krajinou

Kde: sraz 8.00 na parkovišti městského úřadu
Kdy: 26. srpna / 8.00–18.00

Autobusová výprava po stopách cisterciáckého řádu ve žďárské krajině. Přiblíží základní principy cisterciáckého hospodaření a spiritualitu barokní krajiny. Hlavním průvodcem bude historik regionálního muzea Miroslav Lopaur.

Trasa: Žďár nad Sázavou, Matějov, Kotlasy, Radešín, Řečice a Hlinné.

Prodej jízdenek bude od 1. srpna na TIC ve Staré radnici za 300 Kč.

Slavnosti jeřabin ve Žďáře nad Sázavou, program pro děti
Slavnosti jeřabin ve Žďáře nad Sázavou, program pro děti. Foto: archiv města Žďár nad Sázavou

Alotria na humnech

Kde: Farská humna
Kdy: 3. září / 13.00–19.00

Nedělní odpoledne bude opět patřit dětským hrám. Že i téma cisterciácké krajiny lze zpracovat hravou formou, si můžete přijít vyzkoušet v rámci 3. ročníku akce. Děti i rodiče zjistí, jaké to bylo žít v cisterciáckém klášteře. Lenka Makovská přiveze velkoformátové stavebnice ze dřeva, o další program se postará kapela Bombarďáci společně s místními neziskovými organizacemi.

Přednáška „Vliv cisterciáků na krajinu“

Kde: Knihovna Matěje Josefa Sychry
Kdy: 6. září / 17.00

Fascinující pohled na historii a problematiku fungování cisterciáckého řádu na našem území, a speciálně v oblasti Žďárska, představí přední odbornice na dané téma Kateřina Charvátová. Ta se dlouhodobě věnuje popularizaci historie pro širokou veřejnost.

Prodej vstupenek se uskuteční na místě, cena 80 Kč.

Lavatorium v ​​ambitu opatství Zwettl, Dolní Rakousko
Lavatorium v ​​ambitu opatství Zwettl, Dolní Rakousko. Foto: Uoaei1 / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Za tajemstvím klášterů

Kde: sraz 7.00 na parkovišti městského úřadu
Kdy: 9. září / 7.00–20.00 (předpokládaný návrat)

Autobusová výprava za kulturním dědictvím ve dvou nejbližších stále fungujících mužských cisterciáckých klášterech – v jihočeském Vyšším Brodu a rakouském městě Zwettl. Součástí programu bude prohlídka kláštera ve Vyšším Brodu a květinových instalací v klášterních zahradách ve městě Zwettl.

Prodej jízdenek bude od 1. srpna na TIC ve Staré radnici za 600 Kč.

Koncert Schola Gregoriana Pragensis

Kde: kostel sv. Prokopa
Kdy: 12. září / 18.00

Koncertní program „Sedm dní na Karlově univerzitě“ v podání Scholy Gregoriana Pragensis představí náčrt hudebního světa studenta pražské univerzity v období mezi lety 1370–1450. Součástí koncertu jsou i chorální a vícehlasé duchovní zpěvy.

Prodej vstupenek bude od 1. srpna na TIC za 250 Kč.

Odpoledne s dechovkou

Kde: u kostela sv. Prokopa
Kdy: 14. září / 16.00

Čtvrteční odpoledne 14. září nabídne příjemně strávený čas s dechovkou. Od 16.00 se můžete těšit na Venkovskou kapelu, která pod vedením Jaroslava Šimka nabízí pestrý hudební repertoár. Od 18.30 se pak představí kapela Golčovanka. Změna programu vyhrazena.

Street food festival Futrování na Farských
Street food festival Futrování na Farských. Zdroj: archiv města Žďár nad Sázavou

Futrování na Farských

Kde: Farská humna
Kdy: 16. září / 11.00 – 20.00

Celý program letos zakončí tradiční street food festival Futrování na Farských. Skvělé jídlo z různých koutů světa doplní i kuchařské umění cisterciáckého dědictví. Spolupráce s městy Zwettl a Vyšší Brod nabídne možnost poznávat cisterciáky všemi smysly. O zábavu se postarají Michaela Šedivá, Černý Ledňáček nebo Michal Horák.

Kontakt na pořadatele

Město Žďár nad Sázavou
Žižkova 227/1
591 31 Žďár nad Sázavou
Tel.: +420 566 688 133
E-mail: meu@zdarns.cz
Web: www.zdarns.cz