Co se skrývalo v kredencích našich předků? Odhalíte ve skanzenu Veselý kopec

Co se skrývalo v kredencích našich předků? Zdroj: archiv Národního muzea v přírodě
Nádobí našich předků, skanzen Veselý kopec. Zdroj: archiv Národního muzea v přírodě

Víte, jaké nádoby využívaly naše babičky k vaření? Jak vypadaly a k čemu sloužily? Co se skrývalo v kredencích našich předků? Umíte si představit pernici, sádlák či smetaník nebo jak vypadá fajáns, bělnina či hrnčina? Odpovědi na tyto otázky najdete při návštěvě areálu Veselý kopec u Hlinska.

Při hledání odpovědí vám pomůže zábavný kvíz, který pro vás připravilo Muzeum v přírodě Vysočina. V něm se dozvíte informace o keramickém nádobí, jež používali naši předci v kuchyních. Zároveň se obeznámíte s historií jednoho z nejstarších řemesel světa – hrnčířství. Zjistíte, jak dlouho umí lidstvo zpracovávat hlínu, kdy byl objeven hrnčířský kruh a pec na vypalování keramiky nebo od kdy dochází k úpadku zájmu o keramické nádoby.

Zhotovování hliněných nádob a předmětů je nejstarší dovedností, kterou si lidstvo osvojilo. Na našem území můžeme sledovat nepřerušenou tradici výroby hliněných nádob a předmětů od 5. století. V průběhu staletí se keramické výrobky stále zdokonalovaly a vyvíjely až do dnešní podoby.

Interiér Žejdlíkovy truhlářské dílny v Muzeu v přírodě Vysočina ve Veselém Kopci
Interiér Žejdlíkovy truhlářské dílny v Muzeu v přírodě Vysočina ve Veselém Kopci. Foto: Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Dílnička pro děti

Pracovníci muzea nezapomněli ani na nejmenší. Pro děti je připravena dílnička, v níž si mohou například vybarvit svou keramickou nádobu, zkusit přijít na postup její výroby nebo si vyzkoušet kvíz předmětů z naší sbírky a přiřazovat kartičky s názvy k jednotlivým předmětům.

Místo konání akce

Expoziční areál Veselý Kopec
Obec Vysočina
Pardubický kraj

Soubor lidových staveb skanzen Vysočina (Veselý Kopec)
Soubor lidových staveb, skanzen Veselý kopec. Foto: Ondřej Koníček, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Termíny akce a vstupné

29.– 30. 8.2023, 10:00–17:00 hod.

Cena: 150 Kč
Snížená cena: 130 Kč
Rodinné vstupné: 300 Kč

Kontakty

Muzeum v přírodě Vysočina
Příčná 350
539 01 Hlinsko
Tel.: +420 469 326 415
E-mail: muzeumvysocina@nmvp.cz
Web: www.nmvp.cz/vysocina