10 výletů k vodopádům: Okouzlující podívaná na kaskády a peřeje po celý rok!

Pančavský vodopád. Zdroj: Petr Digrin
Pančavský vodopád. Zdroj: Petr Digrin

Už jste si naplánovali výlet k vodopádům? Je to určitě atraktivní cíl výletů a navíc se k němu můžete vydat během celého roku. Stékající divoká voda vám bude připadat úchvatně nespoutaná a možná vás svou divokostí inspiruje, nakopne a dodá odvahu k pozitivním změnám. Nebo se jen chvilku zastavíte a uvědomíte si, že je vám v přírodě volněji a svobodněji. Vodopády v ČR čekají jen na vás! Najděte nejvyšší vodopád v Čechách, vodopády v Jeseníkách, Krkonoších, Rychlebských horách, Českém středohoří, Krušných horách i Beskydech. V kterém ročním období je máte nejraději? 

Vodopády Stříbrného potoka: Za pokladem do skalní soutěsky

Mezi nejkrásnější vodopády v ČR patří bezesporu vodopády Stříbrného potoka. Jsou nejpozoruhodnějším místem Rychlebských hor, kde zažijete kouzelnou podívanou na kaskády a peřeje. Zvané jsou též Nýznerovské vodopády. Stékající voda z vrcholků hor a divoká soutěska je úžasnou scenérií i přírodním pokladem v naší krajině.

Vaňovské vodopády: Vykouzlí úchvatnou scenérii

Krajina Českého středohoří nabízí nespočet přírodních krás a patří k nim nesporně i Vaňovské vodopády na Ústecku. Jeden z mnoha ústeckých vodopádů, patří díky své poloze a blízkosti města k těm nejatraktivnějším. Působivý zážitek si odnesete během celého roku.

Vaňovský vodopád v Českém středohoří. Autor: Jiří David

Vysoký vodopád: Procházka malebnou přírodou k nejvyššímu vodopádu v Jeseníkách

Nádherný přírodní majestát šumící do dalekého kraje najdete nedaleko vrcholu Praděd, který je nejvyšším vrcholem Jeseníků. I tento monument se pyšní jedním NEJ, a to tím, že se jedná o nejvyšší vodopád v Jeseníkách. Podle své výšky si získal i zasloužené jméno – Vysoký vodopád.

Pančavský vodopád: Ten nejvyšší v Čechách

Z vodopádů v ČR neopomeňte ty v Krkonoších.  Navštivte tady jedinečný Pančavský vodopád. Najdete tak nejvyšší vodopád na našem území, jež je právě na jaře nejvydatnější. Do propastné hloubky Labského dolu v Krkonoších se vrhají vody potoka Pančavy a vytvářejí tak překrásný vodopád.

Vodopád v Krkonoších
Vysoký Pančavský vodopád v Krkonoších. Foto: Jakub Jaroš

V přírodní rezervaci Skryjská jezírka najdete skaliska i vodopád

Vypravte se objevit tajemnou přírodní památku Skryjská jezírka. Najdete ji na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje v okrese Rakovník. Procházka rezervací je doslova jako výjevy z pohlednic. Zeleň, bystrý potok, skaliska a jezírka s vodopádem vás okouzlí. Navštívit je můžete celoročně.

Skryjská jezírka
Skryjská jezírka v přírodní rezervaci. Zdroj: skryjskajezirka.cz

Rešovský vodopád: Čarokrásný skvost Jeseníku

Příroda je nejúžasnější kouzelník ze všech. Přesvědčit se o tom můžete v Národní přírodní rezervaci Rešovské vodopády, kde horská říčka Huntava vytvořila četné vodní kaskády a vodopády. Na toto úžasné dílo přírody narazíte v pohoří Nízký Jeseník. Pojďte si užít okolní přírodu a zaposlouchat se do zvuků vodopádu!

Rešovské vodopády, řeka Huntava v pohoří Nízkého Jeseníku

Kýšovický vodopád: Klenot Krušných hor

Kýšovický vodopád je k vidění v romantickém údolí Prunéřovského potoka na Chomutovsku. Také se mu říká Kýšický. Tady najdou milovníci přírody tu vodní nádheru. Patří k největším a nejvyšším krušnohorským vodopádům. Objevte přírodní skvost ukrytý mezi skalisky. Počítejte však s tím, že najít vodopád není snadné. Zažijete dobrodružství na neznačené trase.

Kýšovický vodopád na Chomutovsku je nejkrásnější na jaře. Zdroj foto: Krušné hory – Krušnohorci

Mumlavský vodopád: Jedinečná přírodní krása Krkonoš, kterou musíte vidět!

Kouzelné panorama Krkonoš tvoří bezpočet horských vrcholů a romantických údolí s říčkami a zurčícími horskými bystřinami. A co teprve, když poklidný tok nabere sílu a změní se v jeden z nejpůsobivější vodopádů? Řekou, která se na své cestě promění v mohutný příval vody padající z výšky téměř deseti metrů, je Mumlava. Pojďte se s námi podívat na překrásný Mumlavský vodopád. K vodopádu se můžete vydat procházkou z nedalekého rekreačního střediska Harrachov, za dobrého počasí bez problému i na kole, s kočárkem nebo na invalidním vozíku.

Vodopád v létě
Mumlavský vodopád v létě.

Terčino údolí: Stropnický vodopád není dílem přírody. Poznali byste to?

Znáte jeden z nejvýznamnějších historických parků v České republice? Vydejte se s námi do jihočeských Nových hradů a nechejte se okouzlit romantickými scenériemi říčky Stropnice. Terčino údolí se pyšní vodopádem, tvrzí či hamrem a díky naučné stezce vám žádná zajímavost neunikne.

Terčino údolí. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0
Terčino údolí. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0

Satinské vodopády: Zářící křišťál v krásné přírodě Beskyd

Zažijte jedinečnou harmonii vody a přírody v přírodní památce Vodopády Satiny. Satinské vodopády, které hučí a tančí podél skalnatého údolí, jsou jedinečným přírodním pokladem Moravskoslezských Beskyd. Zaposlouchejte se do uklidňujícího zvuku šumících a zurčících vodních kaskád v divukrásné beskydské přírodě.

Satinské vodopády u Malenovic, Moravskoslezský kraj. Zdroj: Shutterstock.com/Premysl Ple
Satinské vodopády u Malenovic, Moravskoslezský kraj. Zdroj: Shutterstock.com/Premysl Ple