Světlo sklem: Působivá instalace obohacuje Zbrašovské aragonitové jeskyně

Světlo sklem
Světelná instalace ve Zbrašovských aragonitových jeskyních. Foto: Jaroslav Šanda

Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní toto léto rozzářila umělecká instalace nazvaná Světlo sklem. Jde o výstavu prací skláře Ondřeje Strnadela doplněná o kolekci svítidel, které vznikly ve spolupráci s Mikulášem Parmou. Výstavu si lze prohlédnout v rámci prohlídky jeskyní v jejich otevírací době.

Zbrašovské aragonitové jeskyně již po tři desetiletí poskytují jedinečnou a působivou přírodní kulisu pro vystavení uměleckých děl. Letos tu dostal příležitost prezentovat své umění Ondřej Strnadel, sklářský výtvarník, designér a pedagog, laureát Bavorské státní ceny Meister der Moderne a nositel dalších designérských ocenění.

Prostory jeskyně Strnadel obohatil v prvé řadě objekty inspirovanými krápníkovými útvary Zbrašovských, ale i dalších jeskyní. Po formální stránce jde o hutně tvarované sklo, utvářené většinou bez použití pevných forem. Autor tvaruje sklovinu pouze sklářským nářadím a prostřednictvím vlastního dechu.

Výstava Světlo sklem
Umění Ondřeje Strnadela ve Zbrašovských aragonitových jeskyních. Foto: Jaroslav Šanda

Vedle skleněných Aragonitů vyplouvají z jeskynní tmy oválné objekty inspirované omletými kusy skla a kameny z Rožnovské Bečvy. Koryto této řeky dosud ukrývá obroušené střepy skla i šedavé odštěpy z výroby kónusů pro televizní obrazovky – největšího automatického sklářského provozu v tehdejším Československu. „Ondřej své objekty z ručně tvarovaného tryskaného a broušeného skla rozzářil a vkomponoval do naznačené linie říčního proudu. Ve výklenku září houbovitými tvary Žampiony odkazující k více než staleté tradici výroby osvětlovacího skla ve Valašském Meziříčí. Vznikly formováním z volné ruky z třívrstvé skloviny (triplexopál) – materiálu, kterým byla svítidla z krásenských skláren proslulá,“ přibližuje kurátorka Kamila Valoušková z Muzea regionu Valašsko.

Spolupráce na instalaci Světlo Sklem

Poslední zářivou část instalace tvoří kolekce svítidel, na nichž autor spolupracoval s Mikulášem Parmou. „Bez něj by doslova SKLO nebylo SVĚTLEM. Mikuláš vyvíjí a vyrábí světelné soustavy pro divadelní scény, koncertní sály, kostely nebo soukromé rezidence. Ve zbrašovském podzemí se jeho zaujetí světlem zhmotnilo v realizaci světel s betonovou základnou, jejichž design navrhl Ondřej. Tvary světel výjimečně nevycházejí z volné ruky, ale jsou dané dřevěnou rotační formou – i když jejich výsledný tvar je opět upraven autorem, který v nich nechal odrazit něco z přírodních rozmarů,“ dodává Valoušková.

Zbrašovské aragonitové jeskyně
Gejzírové stalagmity. Foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé ČR s celoroční stálou teplotou 14,5 °C. Nedaleko jeskyní se nachází Hranická propast, nejhlubší zatopená propast světa a nejhlubší propast v České republice.

Kde Světlo sklem můžete vidět?

Kraj: Olomoucký
Okres: Přerov
Město: Teplice nad Bečvou

Pořadatel akce

Správa jeskyní ČR
Teplice nad Bečvou 75
Zbrašovské jeskyně
753 51 Teplice nad Bečvou
Tel.: +420 581 601 866
E-mail: zbrasov@caves.cz
Web: www.zbrasovske.caves.cz