Ťuk, ťuk aneb Jak se kdysi datlovalo. Nahlédněte do historie psacích strojů na výstavě v Hranicích

Psací stroj Rofa 4
Psací stroj Rofa 4. Foto: Eduard Hošek. Zdroj: Muzeum a galerie Hranice

Unikátní pohled na desítky psacích strojů různých výrobců a z různé doby nabízí muzeum v Hranicích na Moravě. Výstava nazvaná Ťuk, ťuk aneb Jak se kdysi datlovalo se koná u příležitosti blížícího se 310. výročí vzniku psacích strojů.

Psací stroje dnes už patří minulosti, ale ve 20. století se bez nich neobešla žádná sekretářka, novinář či lékař. Už jen pamětníci si vzpomenou, jak se ťukalo do kláves neboli takzvaně datlovalo. Od té doby, co je vystřídaly stolní počítače, tablety, notebooky a chytré telefony, staly se z nich spíše retro dekorace. Ale v době svého vzniku, v roce 1714, představovaly jeden z převratných vynálezů, který měl nahradit psaní rukou.

Psací stroj Mignon AEG
Psací stroj Mignon AEG. Foto: Eduard Hošek. Zdroj: Muzeum a galerie Hranice

Od té doby prošly psací stroje četnými proměnami, od ryze mechanických až po elektrické. S vývojem historických psacích strojů se seznámíte na výstavě v Hranicích. Výstava popisuje nejen historii jejich výroby, ale prezentuje také dobové reklamy výrobců a obchodníků, fotografie tehdejších kanceláří, psací stroje herečky Věry Ferbasové. Mladší generaci umožní vyzkoušet si možná poprvé psaní na psacích strojích značek Urania 8 a Kapel.

Psací stroj Smith Premier 4
Psací stroj Smith Premier 4. Foto: Eduard Hošek. Zdroj: Muzeum a galerie Hranice

Vystaveny budou stroje zapůjčené ze sbírek soukromého sběratele Eduarda Hoška z Třebíče, Vlastivědného muzea v Olomouci, Muzea Komenského v Přerově a Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, doplněné o kousky ze sbírek hranického muzea.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 14. prosince v 17 hodin v hranickém muzeu na Staré radnici, a psací stroje v jeho Velkém sále zůstanou k vidění až do 3. března. Vstup jak na vernisáž, tak na samotnou výstavu bude zdarma.

Psací stroj Courier
Psací stroj Courier. Foto: Eduard Hošek. Zdroj: Muzeum a galerie Hranice

Kde se výstava Ťuk, ťuk aneb Jak se kdysi datlovalo koná?

Muzeum a galerie Hranice
Stará radnice
Radniční 1
753 01 Hranice

Olomoucký kraj

Datum a vstupné

14. prosinec 2023 – 3. březen 2024

Návštěvní doba
Úterý až sobota: 9.00–16.00
Neděle: 9.00–17.00

Cena: zdarma

Kontakty

Tel.: +420 775 854 497
E-mail: stara.radnice@muzeum-hranice.cz
Web: muzeum-hranice.cz