Pražský hrad je korunou hlavního města a Jelení příkop je jeho zeleným srdcem. Vydejte se do míst, kde se dříve proháněla vysoká a Ríša s Míšou. Žabky či boty na podpatku však nechte doma. V přírodní rokli se můžete radovat z dřevěných lávek, klikatých cestiček, Kozí stezky či úchvatného tunelu Josefa Pleskota.
Jelení příkop je vyhledávaný pro svůj klid
Zelený ráj v srdci metropole o rozloze 8 ha na vás silně zapůsobí svým klidem, který je v jednoznačném kontrastu s mnohdy přelidněným prostorem Pražského hradu. Romantická vycházka po nekonečných cestičkách vás neomylně dovede k mnoha zajímavým zákoutím či uměleckým předmětům. Jak však upozorňuje sama Správa Pražského hradu: zejména během zimního období se může jednat o náročný terén, který vyžaduje i vhodnou obuv.
Místem, které rozhodně nesmíte minout, je spojovací tunel podle návrhu architekta Josefa Pleskota. 84 metrů dlouhá „štola“ pod Prašným mostem byla vybudována v roce 2002 a každého návštěvníka na první pohled zaujme svým jedinečným provedením z pálených cihel. Zejména děti pak zaujme socha Krakonoše či medvědí pramen, který vytéká přímo z kovové hlavy huňáče.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Obranná bariéra, obora i medvědinec
Původní obranná bariéra Pražského hradu, kterou tvořila rokle potoka Brusnice, získala za vlády císaře Rudolfa II. parohaté obyvatele. Ač byli poslední jeleni v oboře vystříleni již v roce 1742, pojmenování Jelení příkop již přírodní rokli zůstalo.
Během první republiky bylo možné při procházce spatřit také medvědy Ríšu a Míšu, které prezidentu T. G. Masarykovi přivezli legionáři ze Sibiře. Chov medvědů však dnes připomíná už jen bývalé medvědárium a domek medvědáře. Co se mohutnosti týče, rozhodně vašemu pohledu neunikne Bílá věž, Daliborka či Prašná věž, které z cesty Dolním Jelením příkopem vypadají doslova monumentálně.
Turistické informace
Jelení příkop je otevřen ZDARMA celoročně od 10:00 hodin do soumraku (výjimky dle počasí). Vstupy do Jeleního příkopu budou během zimní sezóny otevřeny podle počasí (za sněhové pokrývky nikoliv).
Vstoupit a vystoupit do dolní části Jeleního příkopu je možné dvěma způsoby:
1) vstupem od Belvedéru nebo
2) průchodem z horní části Jeleního příkopu přes spojovací tunel.
Bližší informace o otevírací době, přístupu a dalších objektech naleznete na webových stránkách Pražského hradu.
Kde se Jelení příkop nachází?
Kraj: Hlavní město Praha
Okres: Praha
Město: Praha 1 – Hradčany
Kontakt na provozovatele
Správa Pražského hradu
119 00 Praha 1
Tel: +420 224 373 584
E-mail: info@hrad.cz
Web: https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/zahrady
Tip na fajn výlet
Další místo v Praze, kde rozhodně využijete turistickou obuv, je oblíbené údolí Divoké Šárky či skalní vyhlídka Zvolská Homole. Čekají zde na vás hluboké soutěsky, daleké výhledy i vodopád.