Dohlédněte až na jižní část Prahy ze skalní vyhlídky Zvolská homole

Řeka Vltava, výhled ze Zvolské homole, panorama
Užijte si krásný výhled na řeku Vltavu ze skalní vyhlídky Zvolská homole. Foto: Martin Veselka

Užijte si krásnou procházku v přírodní rezervaci Zvolská homole nedaleko obce Vrané nad Vltavou ve středních Čechách. Třešničkou na dortu pro vás bude výhled do širokého okolí ze stejnojmenné skalní vyhlídky, odkud dohlédnete až na jižní část hlavního města Prahy s řekou Vltavou.

Zvolská homole je přírodní rezervace nacházející se mezi obcemi Zvole a Vrané nad Vltavou. Vede po pravém břehu řeky Vltavy a tvoří část přírodního parku Střed Čech. Svůj název získala podle nedaleké obce a tvaru skály, která se tyčí nad hladinou řeky. Z vyhlídky lze dohlédnout na domečky ve Vraném nad Vltavou i na jižní část velkoměsta. Můžete tak na vlastní oči krásně porovnat, zda je vám bližší život na vesnici nebo ve městě. Přírodní rezervace byla vyhlášena roku 1989 a její rozloha je 74 ha.

Historici se domnívají, že zde dříve žili pravěcí lidé a nacházelo se tu hradiště. Podle polohy místa je možné uvažovat i o středověkém hradu. Nicméně dnes už se na místě žádné trosky či příkopy nenacházejí, pro tuto teorii tedy není dostatek důkazů. Místo není zajímavé pouze historicky, ale i botanicky. Dlouhá léta zde roste např. unikátní prorostlík prutnatý či koniklec luční. Z živočichů tu můžete spatřit ještěrku zelenou a mnohé druhy plžů.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Místem vás bude provázet i naučná stezka, která seznamuje s faunou, flórou a geologií oblasti, ale i s příslušnými obcemi. Čtrnáct informačních tabulí vás seznámí se Zvolskou homolí ze všech stran. Stezku vytvořila Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Zvoneček ve spolupráci s obcemi Zvole a Vrané nad Vltavou. Je dlouhá 4,2 km, ale pokud byste byli při náročném stoupání unavení, můžete si odpočinout na jednom ze tří odpočívadel.

Zvolská homole
Užijte si výhledy do daleka po celou dobu procházky. Foto: Marika Mejzlíková

Zvolská homole a cesta k ní

Autem se dá dojet přímo pod Zvolskou homoli. Pokud byste si ale chtěli udělat výlet ještě o něco zajímavější, vydejte se vlakem z hlavního nádraží, Vršovic nebo Braníka do stanice Dolní Břežany-Jarov. Ocitnete se u 390 metrů dlouhého Jarovského tunelu, odkud musíte pokračovat pěšky do kopce po červeně značené turistické trase. Cesta je prudká, zhruba na půl kilometru musíte překonat převýšení přes 100 metrů. Na Zvolskou homoli vyrazte spíše v létě, v zimních měsících a za deště je totiž obtížně schůdná.

Jarovský tunel, koleje, vyhlídka Zvolská homole
Prohlédněte si Jarovský tunel z blízka po výstupu z vlaku. Foto: Jiří Matějček

Další možností dopravy je také MHD nebo autobus. Městskou hromadnou dopravou musíte vyjet ze Smíchova za Strnady a následně přívozem do Vraného. Autobusem se vydejte do obce Zvole nebo Ohrobec.

Přibližná časová náročnost: 2 hodiny

Tip na výlet: Relaxovat v přírodě můžete i přímo v centru Prahy, ve Stromovce.

Kde se Zvolská homole nachází? 

Kraj: Středočeský
Okres: Praha-západ
Obec: Vrané nad Vltavou

Kontakt:

Obecní úřad Zvole
Hlavní 33
252 45 Zvole

Tel.: +420 257 760 337
Email: podatelna@zvole.info
Web: www.zvole.info


Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 68
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-vylety.php on line 84

Fatal error: Uncaught TypeError: Unsupported operand types: string * float in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-vylety.php:85 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php(102): distance(0.87464278217138, 0.2777455588394, 0.85521133347722, '') #1 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-includes/template.php(792): require('/data/web/virtu...') #2 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-includes/template.php(725): load_template('/data/web/virtu...', false, Array) #3 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-includes/general-template.php(206): locate_template(Array, true, false, Array) #4 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/single.php(7): get_template_part('content', 'single') #5 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-includes/template-loader.php(106): include('/data/web/virtu...') #6 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-blog-header.php(19): require_once('/data/web/virtu...') #7 /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/index.php(17): require('/data/web/virtu...') #8 {main} thrown in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-vylety.php on line 85