Muzeum vězeňství v Uničově: útrpné právo na vlastní kůži

Muzeum vězeňství
Uničovská Šatlava. Foto Jan Gabriel

V muzeu vězeňství v Uničově nedaleko Olomouce vás čeká jedinečný zážitek. Sami na sobě si můžete vyzkoušet repliky mučících nástrojů jakými jsou například španělská bota, palečnice či drtič kloubů. A nezapomeňte pozdravit velitele Šatlavy!

V Příční ulici najdete domek s malým dvorkem ukrytým za vysokou zdí. Patří k historickým památným budovám Uničova z druhé poloviny 16. století, neboť zde sídlila městská šatlava. Dnes již svému původnímu účelu neslouží, ale zprostředkuje vám ojedinělý zážitek v podobě prohlídky dochovaných prostor městského vězení.

Uvidíte zde velmi zajímavé exponáty, jako například procesní příručky, ukázky trestního rejstříku, protokoly hnanců, originály mučicích nástrojů, četnické bodáky, okovy a mnoho dalších unikátních kousků. Nechybí ani popravčí kolo a figurína vězně, povětrné ženštiny i velitele Šatlavy. Na dvorku, kde se dříve pod dohledem strážných procházeli vězni, můžete nahlédnout do stále ještě obývané temné kobky.

Uničovská Šatlava. Foto Jan Gabriel

Interaktivní Muzeum vězeňství

Součástí expozice muzea jsou i interaktivní činnosti, například stánky s dotykovou obrazovkou, které vás seznámí s katovským řemeslem, nebo si můžete uplést z cárů prostěradla lano k útěku z vězení, napsat dopis pomocí brka a inkoustu nebo si vyzkoušet práci tehdejších vězňů – lepení papírových pytlíků. Pro zvídavé jsou zde připraveny vědomostní kvízy, pro hravé skládanky nebo samoobslužné pracovní listy.

Muzeum vězeňství sídlí v domě Šatlavy

Památkově chráněný dům dnešní Šatlavy stojí v Uničově už od druhé poloviny 16. století a městské vězení zde fungovalo až do roku 1945. Na generální opravu budova čekala dlouhou dobu. Po zdařilé rekonstrukci v roce 2010 přivítala své první návštěvníky. Unikátní jsou například citlivě restaurované malby a nápisy, které se zachovaly v celách vězňů. Uničovská Šatlava rozhodně stojí za návštěvu.

Tip na fajn výlet: Zamiřte z vězení od specificky vonícího království v Muzeu Olomouckých tvarůžků

Kde muzeum najdete?

Olomoucký kraj, okres Olomouc, Uničov

Kontakt

Šatlava –Muzeum vězeňství
Příční 205, Uničov
tel.: +420 734 513 953
e-mail:
satlava@unicov.cz
www.muzeumunicov.cz

Jak mají v muzeu otevřeno?

září – červen: pátek 14 – 17 hodin, soboty, neděle: 10 – 17 hodin
červenec – srpen: úterý – neděle 10 – 17 hodin

Kolik stojí vstupné?

základní 40 Kč
snížené (studenti, senioři nad 60 let) 20 Kč
děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP/P zdarma
rodinné vstupné (min. 1 dospělý a 1 dítě) 20% z celkové částky
rodinné pasy sleva 30 % z celkové částky
Kam se jít najíst či ubytovat?

Přehled restaurací, hospůdek, penzionů, hotelů a dalších ubytovacích zařízení najdete na internetových stránkách Městského informačního centra Uničov – Aktivity pro volný čas – Turistické informace.

Městské informační centrum
Masarykovo nám. 29, 783 91 Uničov 1
Tel: + 420 585 054 880
e-mail:
mic@unicov.cz
www.unicov.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.