
Máte rádi výlety s trochou tajemna? Rádi objevujete skrytá zákoutí či tajemná sklepení? Vyhledáváte místa, z kterých máte husí kůži? Zveme vás na výlet do do Plzně! Věděli jste, že pod jejím historickým centrem se rozkládá třetí největší podzemní komplex v naší republice a jeden z největších ve střední Evropě? Pojďte Plzeňské podzemí spolu s námi prozkoumat!
Místo, kde kvasil tekutý chléb
Podzemní labyrint se v Plzni ukrývá pět až sedm metrů pod úrovní historického centra a začal vznikat na konci 13. století, tedy v době založení města. Jeho chodby měří až 20 kilometrů a na některých místech má dokonce až tři poschodí. Výstavba podzemí souvisela s výstavbou prvních měšťanských domů, trvala však celých pět století: Poslední části podzemního systému byly vyhloubeny v 18. století. Měšťané si v podzemí skladovali potraviny a později jej také využívali pro kvašení a skladování piva. Důležitou roli hrál podzemní systém v dobách válek, bojů a nepokojů, stal se totiž součástí obranného systému města. Chodby sloužily jako komunikační trasy a obyvatelé Plzně ve sklepích našli bezpečné útočiště.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Do podzemí zve Pivovarské muzeum
Chcete tajemný život pod městem poznat na vlastní kůži? Projděte se po 800 metrů dlouhém okruhu a pronikněte do tajemství historie města! Objevíte autentické nálezy, které podzemí skrývá, a v neposlední řadě ochutnáte ležák Pilsner Urquell. Vstup do podzemí se totiž nachází v jediném dochovaném právovárečném domě v Plzni, ve kterém sídlí plzeňské Pivovarské muzeum. Rozhodně prohlídku podzemí spojte s prohlídkou muzea, podobnou expozici nenajdete nikde jinde na světě! Poznáte, jakým způsobem se vařilo pivo ve středověku a ohromí vás kolekce korbelů a pivních lahví i sbírka pivovarských kuriozit. V budově Pivovarského muzea najdete také Pivotéku, která nabízí téměř 190 druhů piv z více než 30 českých pivovarů.

Obdivujte knihtisk i vodárenskou věž
A co vás tedy na prohlídce podzemí čeká? Prohlídka se koná vždy s průvodcem a začíná v takzvané lednici, která sloužila k uložení ledu. Ta zpravidla bývala ve vyšších patrech podzemí a měla za úkol ochlazovat pivovarské sklepy. Kromě samotných chodeb uvidíte dvě desítky studní a jímek, které byly pro lidi ve městě důležitým zdrojem vody. Věděli jste, že jich původně bylo 360? V rámci prohlídky zavítáte i do vodárenské věže z první poloviny 16. století, která je nejlépe zachovaným objektem svého druhu v Čechách a významnou technickou památkou. Uvidíte čerpací stroj z 19. století, přítokové štoly pro pohon stroje a repliku vodního kola pohánějícího vodní stroje. Kromě toho spatříte velké množství skla, keramiky a kamenných a dřevěných předmětů nalezených v zasypaných studnách, expozici knihtisku a kamenné fragmenty ze zbouraných domů.

Praktické informace
- Prohlídku si užijete celoročně (kromě ledna) od 10 do 18 hodin.
- Dámské boty s vysokým a úzkým podpatkem raději nechejte doma a vezměte si teplejší oblečení, teplota se pohybuje okolo +12 °C.
- Nechte doma děti do tří let i zvířata.
Kde se dozvíte více informací?
Pivovarské muzeum, Veleslavínova 58/6, 301 00 Plzeň
Tel: +420 222 710 159
E-mail: info@prazdroj.cz
Web: https://www.prazdrojvisit.cz/
Tip na výlet v okolí:
Chcete se v zimním počasí trochu ohrát? Vyrazte do tropů v srdci Plzně, které najdete v Akva Tera Plzeň!