Vánoce v Brně: Svezte se na obřím vyhlídkovém kole a zabruslete si na „brněnském moři“!

Vyhlídkové ruské kolo a vánoční kluziště v Brně
Vyhlídkové ruské kolo a vánoční kluziště v Brně. Zdroj: Úřad městské části Brno-střed

Víte, že Brno nedávno získalo titul Evropské hlavní město Vánoc pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel? A že podle Brňanů jsou brněnské Vánoce 2. nejlepší na světě, hned po těch vašich doma? Jestli nevěříte, pospěšte si do Brna to ověřit. A nezapomeňte se projet na vyhlídkovém kole!

Advent se již chýlí ke konci a s nimi i Brněnské Vánoce s vyhlášenými vánočními trhy a kulturním programem na řadě brněnských náměstí. Některé atrakce ale zůstanou v provozu i po vánočních svátcích, jako třeba vyhlídkové kolo na Moravském náměstí s kluzištěm hned vedle.

Vyhlídkové kolo

Ruské vyhlídkové kolo na Moravském náměstí je dominantou vánočního Brna. Vánočně osvětlené září do tmy a jako magnet přitahuje romantické duše i milovníky adrenalinu. Vyveze vás až do výšky 33 metrů, odkud shlédnete na střechy starého Brna a pohledem dosáhnete na náměstí Svobody, hrad Špilberk, Petrov s katedrálou sv. Petra a Pavla i další dominanty města.

V kabinkách, které jsou osvětlené, se sveze najednou až 144 lidí. Jedna jízda trvá pět až deset minut, na samotný vrchol se dostanete dvakrát. Provozní rychlost kola je 3–3,5 km v hodině.

Z bezpečnostních důvodů není možné brát si do kabinky psa, byť malého. Je také zakázáno konzumovat nápoje a potraviny.

Vánoční kluziště

Kluziště vzniklo na vodní ploše v nedávno obnoveném parku na Moravském náměstí; tomuto vodnímu prvku neřeknou Brňané jinak než brněnské moře. Ledová plocha se rozkládá na zhruba 800 metrech čtverečních a naráz pojme až 120 bruslařů.  Ti tu budou mít k dispozici i kompletní servis a zázemí, jako převlékárny, uzamykatelné skříňky, pojízdné stánky s občerstvením a půjčovnu bruslí.

Kluziště na „Moraváku“ je jediným místem, kde si lze v centru Brna veřejně zabruslit a spálit kalorie nabrané adventním i vánočním mlsáním.

Kluziště na Moravském náměstí v Brně
Kluziště na Moravském náměstí v Brně. Zdroj: Úřad městské části Brno-střed

Vánoční tradice

Na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše najdete 21 panelů, které se zaměřují na tradiční adventní a vánoční zvyky u nás a v zahraničí. Dozvíte se tak třeba, jak vypadají Vánoce v Japonsku, na Novém Zélandu nebo třeba v Mexiku. Autorkou textů je Adéla Štiková a autorem ilustrací je Vojtěch Čižmář.

Vyhlídkové ruské kolo v Brně
Vyhlídkové ruské kolo v Brně. Zdroj: Úřad městské části Brno-střed

Kde se akce koná?

Moravské náměstí
602 00 Brno-střed

Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

Vyhlídkové kolo

26. prosinec 2023 – 30. prosinec 2023
2. leden 2024 – 8. leden 2024

Provozní doba
10.00–20.00 h.

Cena: 150 Kč
Poznámka:
Od pondělí do čtvrtka zaplatí dospělí návštěvníci za jízdu na ruském kole sto třicet korun, od pátku do neděle o dvacet korun více.

Kluziště
26. prosinec 2023 – 28. únor 2024 (podle počasí)

Otevírací doba
10.00–21.00

Na Štědrý den se bude bruslit od 10 do 14 hodin bez úpravy ledu, tedy nonstop.
25. 12. 2023 je zavřeno.
Na Silvestra 31.12 běžný provoz + poslední blok prodloužen do 22 hod.
Na Nový rok 2024 zavřeno.

Plné vstupné: 100 Kč
Senioři (od 65 let), ZTP, ZTP/P a děti do 15 let: 60 Kč
Děti do 6 let: zdarma

Kontakty

Tel.: +420 702 012 179
E-mail: program@kaveeska.cz
Web: brnenskevanoce.cz