Vánoční ozdobárium v Hranicích: Obklopte se krásou baněk a vánočních ozdob

Vánoční ozdoba zdobená flokováním
Výstava vánočních ozdob na Staré radnici v Hranicích. Zdroj: Muzeum a galerie Hranice

Dlouho připravovaná výstava vánočních ozdob s názvem Vánoční ozdobárium se poprvé otevře návštěvníkům muzea na Staré radnici v Hranicích ve čtvrtek 26. října. K vidění bude také kolekce dětských ozdob a retro ozdob i historický dřevěný betlém ze sbírek hranického muzea. Vánoční atmosféru navíc doplní fotografie zaměřené na vánoční ozdoby. Výstava potrvá až do 28. ledna.

Skleněné baňky, slaměné, kovové, dřevěné, látkové a další ozdoby na vánoční stromeček budou k vidění na výstavě s názvem Vánoční ozdobárium, a to ve výstavní síni na Staré radnici v Hranicích. Výstavu zahájí vernisáž ve čtvrtek 26. října 2023, potrvá do 28. ledna 2024.

Lákadlem bude kolekce dětských ozdob a retro ozdob, ale také historický dřevěný betlém ze sbírek hranického muzea. Vánoční atmosféru doplní fotografie zaměřené na vánoční ozdoby.

Retro baňky
Výstava vánočních ozdob na Staré radnici v Hranicích. Zdroj: Muzeum a galerie Hranice

Návštěvníci výstavy se také dozvědí o historii vzniku ozdob. „První skleněnou ozdobu vyfoukl sklář z francouzského městečka Goetzenbruck, a to v polovině 19. století. Tehdy se totiž urodilo málo ovoce a stromečky nebylo čím ozdobit. Sklář vyfoukl jednoduchý tvar jablka ze skla a stromek skleněnými jablky ozdobil. Nápad se ujal a dostal se i do českých zemí,“ uvedla kurátorka výstavy Dagmar Holcová.

Ještě na začátku 30. let 20. století se k nám skleněné ozdoby dovážely. Od poloviny 30. let začaly být skleněné ozdoby československých sklářů oblíbené a vyvážely se dokonce i do Spojených států amerických. Tradiční české foukané vánoční ozdoby patří i dnes k vyhlášeným u nás i ve světě.

Kde se Vánoční ozdobárium koná

Muzeum a galerie Hranice
Gotický sál Staré radnice
Radniční 1
753 01 Hranice

Olomoucký kraj

Náměstí s radnicí v Hranicích na Moravě
Náměstí s radnicí v Hranicích na Moravě. Foto: palickap – vlastní dílo / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Datum a vstupné

26. říjen 2023 17:00 – 28. leden 2024 17:00

Otevírací doba

Pondělí: zavřeno
Úterý–sobota: 09:00–16:00
Neděle: 09:00–17:00

Kontakty

Tel.: +420 775 854 522
E-mail: stara.radnice@muzeum-hranice.cz
Web: muzeum-hranice.cz