Vydejte se do krajiny slunce, vína a folklóru aneb parádní cyklovýlet do Modrých hor na jižní Moravě

Rozhledna Kraví hora u Bořetic v okrese Břeclav. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 3.0). Autor: Huhulenik

Mírně zvlněná krajina osázená vinohrady a dědiny bohaté líbezným folklórem, které vás zvou k pozastavení u skleničky vína i k zamyšlení nad stále rychlejším během života. Modré hory nabízejí příjemné turistické trasy i cyklotrasy mezi vinohrady, které vás zavedou k několika rozhlednám i dalším zajímavostem. Vítejte v Modrých horách!

Poznejte Modré hory!

Kde vlastně leží Modré hory a proč se tak nazývají? Modré Hory tvoří katastry vinařských obcí Bořetice, Němčičky, Kobylí, Velké Pavlovice a Vrbice v nejjižnějším cípu Moravy. A protože modré odrůdy vinic zaujímají více než polovinu rozlohy této lokality, dostalo místo příznačný název Modré hory.

Tento vinařský mikroregion vás příjemně překvapí v každém ročním období. Vždy tu najdete něco, co vám zde, tedy ve středu Evropy, připomene kraje mnohem jižnější, ale přitom můžete být pyšní, že tuto krásu máme doma, v naší vlasti.

Ilustrační foto. Zdroj: modrehory.cz

Cyklotoulka vinicemi

Turistická stezka vede zvlněnou krajinou sadů, vinic a lesů a tvoří pestrý symbolický okruh Modrými horami. Poznáte vinařskou krajinou s půvabnými vinnými sklípky s nádhernými výhledy do okolí z rozhleden. Navštívit můžete také národopisné muzeum v Kobylí.

Téměř celá trasa vede po asfaltových, nebo jinak upravených cestách. Stezka Modrými horami tvoří ucelený okruh, takže se na ni můžete napojit kdekoliv a udělat si svoje vlastní putování z místa, které vám bude nejlépe vyhovovat.

Jednatřicet kilometrů dlouhý okruh začíná ve Velkých Pavlovicích a nabízí i několik atraktivních terénních úseků pro náročnější cyklisty.

Trasa: Velké Pavlovice – Němčičky – Kobylí – Vrbice – Bořetice – Velké Pavlovice

Obtížnost: střední s možností rozšíření o kopce

Délka: 31 kilometrů

Značení trasy: žlutá tabulka s logem Modrých Hor a nápisem Modré Hory

Zajímavosti na trase

Velké Pavlovice – městečko s dlouhou historií proslulé rozsáhlými vinicemi a nedalekou rozhlednou Slunečná, z níž je nejkrásnější pohled západním směrem, za Velkými Pavlovicemi lze obdivovat monumentální Mušovská jezera a za nimi překrásnou siluetu Pálavy. Rozhledna má zajímavý nesouměrný tvar – točité schodiště je obklopeno různě nasměrovanými dřevěnými kůly.

Němčičky – malebná obec položená v členitém terénu jihovýchodního výběžku Ždánického lesa. Dominantou obce a poutním místem zdejších vinařů i turistů je kaplička sv. Antonína uprostřed vinic v trati Růžený.

Kobylí – dědina obklopená vinicemi a ovocnými sady. Turistickým lákadlem je unikátní bezbariérová rozhledna, příznačně nazvaná Stezka na vinohrady, národopisné muzeum i stezka mezi mokřady – Ostrůvek.

Vrbice – tady vás čeká trochu stoupání, neboť kdysi bývaly strážní osadou. Nejznámější zdejší lokalitou jsou vinné sklepy Stráž, vykopané ve slepencové skále v sedmi patrech nad sebou.

Bořetice – nejproslulejší lokalitou jsou Kraví hory, kde se nad početnou řadou vinných sklepů zvedají kopce úrodných vinohradů. Ty můžete shlédnout z volně přístupné dřevěné rozhledny.

Krajina plná slunce, vína i tradic na jihu Moravy má rozhodně co nabídnout. Ať už jsou to přírodní krásy nebo zajímavá místa stvořená člověkem. Přijďte to poznat blíže Modrohorskou cyklostezkou!

Místo

Jihomoravský kraj, okres Břeclav, Velké Pavlovice

Kontakt

Svazek obcí Modré Hory
náměstí 9. května 40, 691 06, Velké Pavlovice
tel.: +420 603 534 595
e-mail:
info@modrehory.cz
www.modrehory.cz

Turistické informační centrum
Hlavní 9, 691 06 Velké Pavlovice
tel.: +420 519 428 149
e-mail:
infocentrum@velke-pavlovice.cz
www.velke-pavlovice.cz

Ilustrační foto. Zdroj: modrehory.cz
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.