Vykročte po stopách středověku i pravěku od zříceniny Lopata k mohylovým pohřebištím

Zřícenina Lopata v Plzeňském kraji. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Uprostřed hlubokých lesů na Plzeňsku u obce Šťáhlavy se na strmém skalisku ukrývá romantická zřícenina hradu Lopata. Pojďte nahlédnout do jeho historie i malebného přírodního parku Kornatický potok cestou po naučné stezce západočeského archeologa F. X. France.

Nechte se zlákat k putování krásnou přírodou s poznáváním života našich předků v pravěku a středověku. Hradní zříceninu Lopata, kterou obklopuje stejnojmenná přírodní rezervace, najdete nad Kornatickým potokem mezi obcí Milínov a Šťáhlavy v nadmořské výšce 420 m n. m. Patří k méně známým turistickým cílům. Je to dáno horší přístupností a také proto, že se mnoho pozůstatků z kdysi královského hradu nedochovalo. Přesto jsou jeho ruiny monumentální.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Most přes příkop u zříceniny hradu Lopata v Plzeňském kraji. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Při pohodové procházce lesem poznáte téměř zapomenutou historii hradu, jenž byl sídlem lupičů a v 15. století dobyt husitským vojskem. Zajímavostí pro vás určitě bude poznatek, že vzhledem k nalezené keramice a skleněným korálkům byl hrad vystavěn na místě pozdně halštatského hradiště. Území bylo osídleno již v eneolitu lidem chamské kultury. K volně přístupné hradní zřícenině se dostanete přes přístupovou lávku nad příkopem.

Naučná stezka F. X. France. Zdroj: Turistické informační centrum Rokycany

Místo pod hradem je východištěm velmi zajímavé naučné stezky archeologa Františka Xavera France. Cesta vede malebným a romantickým Hádeckým polesím a přírodním parkem Kamínky, krajinou s pestrou minulostí. Její délka je 10 km a má 13 informačních tabulích s texty a ilustracemi zaměřenými na přírodu, archeologii a historii. Na jaké zajímavosti se můžete těšit? Milovníky zřícenin potěší hrad Lopata, zájemce o pravěk mohylová pohřebiště v lokalitách Hájku a Javor-Hádky, tvrziště dolní Neslívy, Javor a Mydlná či přírodní památka Hádky. Na rozcestí pod Lopatou, kde je start naučné stezky, se na první informační tabuli seznámíte s životem a dílem Františka Xavera France, který byl nadšeným amatérským historikem a prozkoumal rozsáhlá historická pohřebiště v blízkém okolí. V obci Kornatice u železniční zastávky se zase s naučnou stezkou rozloučíte.

Místo

Kraj: Plzeňský
Okres: Rokycany
Obec: Šťáhlavy

Kontakt

Informační centrum Rokycany
Masarykovo náměstí 1
33701 Rokycany
tel.: +420 371 706 175
e-mail: icentrum@rokycany.cz
www.rokycany.cz

Naučná stezka F. X. France. Zdroj: Turistické informační centrum Rokycany
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.