Zámecký park Lány – zahrada, která zve k odpočinku v krásné přírodě Křivoklátska

Zámek Lány a park v okrese Kladno. Foto: Antonín Skryja

Na okraji středočeské obce Lány, obklopené nádhernými lesy Křivoklátské vrchoviny, stojí barokní zámek, který je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky, a proto je veřejnosti nepřístupný. Můžete ale zavítat do krásného a rozlehlého zámeckého parku, kde nechybí místa jako stvořená k odpočinku a relaxaci.

Procházka parkem vás potěší na duši

Stromy, květiny, rybník s lekníny, palmový skleník, pozoruhodné stavby i stinná a klidná zákoutí – to vše vás čeká v zámeckém parku v Lánech. Užijte si při procházce po cestičkách šelestu stromů, cvrlikání ptáků i pohledy v proměnách ročních období. Podlehněte jarnímu kouzlu probouzející se přírody, v létě se nechejte omámit vůní květin a na podzim barevnou symfonií padajícího listí.
V těsné blízkosti zámecké budovy je francouzská květinová zahrada, která plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s cestičkami i lavičkami.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zámecký park Lány v okrese Kladno. Foto: Antonín Skryja

Zámek Lány, to není jediná pozoruhodná stavba v parku. K zámku přiléhá kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš. Tato rokoková zámecká kaple z poloviny 18. století je v prvním patře propojená krytou chodbou s východním křídlem zámecké budovy. Dnes v Lánech slouží jako farní kostel.
Nedaleko kaple se nachází velký palmový skleník, který roku 1879 nechali postavit tehdejší majitelé panství, knížecí rodina Fürstenberků.

Zámecký park byl založen kolem roku 1770 a současná podoba zahrady je ovlivněna úpravami architekta Josipa Plečnika. Jeho nejvýraznějším počinem je zeď na východní straně při hrází rybníka s nádhernou kašnou, kterou tvoří pětice dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami. Z nich vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka. Antická fontána s lvími hlavami představuje Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus, jako symbol pěti sloupů Republiky československé.

Zámecký park Lány v okrese Kladno. Foto: Antonín Skryja

Turistické informace

Zámecký park v Lánech můžete navštívit od dubna do října, ve středu a ve čtvrtek od 14 do 18 hodin, v sobotu, v neděli a ve svátky od 10 do 18 hodin. Vstupné zaplatíte 15 Kč. Otevřeno od 10 do 18 hodin je i ve výroční dny narození a úmrtí T. G. Masaryka (7. března a 14. září).
Zpevněné cesty parkem jsou také ideální na procházky s kočárkem. Parkovat lze v centru obce na veřejném parkovišti.

Tip na další výlet – naučná stezka Lánská obora

Na zámecký park navazuje cca pět kilometrů dlouhá naučná stezka s názvem Lánská obora. Skládá se ze dvou částí. První okruh (přístupný celoročně) vede k samotné oplocené oboře a je doplněn 11 informačními panely, které vás seznámí s Chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko. Ukázková malá obůrka je otevřena pouze od května do září a jen v určitých dnech. Slouží k ukázce zvěře žijící ve velké oboře, jejíž přirozený způsob života lze pozorovat z vyhlídky. Spatřit můžete jelena evropského, jelena siku, daňka evropského, muflona nebo prase divoké. Bližší informace o naučné stezce Lánskou oborou najdete zde.

Místo

Kraj: Středočeský
Okres: Kladno
Obec: Lány

Kontakt

Zámek Lány
Zámecká 2, 270 61 Lány

Správa Pražského hradu
Odbor turistického ruchu

Informační středisko II. nádvoří
tel.: +420 224 37 2415

e-mail: info@hrad.cz
www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/ostatni

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.