Běh rodným krajem Emila Zátopka: Uctěte památku legendárního běžce

Běh rodným krajem Emila Zátopka
Běh rodným krajem Emila Zátopka. Foto: Jiří Harašta

Již za pár dní uplyne 101 let od narození slavného atleta a nejlepšího olympionika 20. století Emila Zátopka. Zavítejte do jeho rodné Kopřivnice a uctěte odkaz legendárního běžce. Jak jinak než během rodným krajem Emila Zátopka.

Běh rodným krajem Emila Zátopka se pravidelně koná nejbližší sobotu k jeho narození, což bylo 19. 9. 1922. Ve stejný den se narodila i jeho manželka Dana Zátopková. Letos tato akce připadne na 16. září.

Běh rodným krajem Emila Zátopka
Běh rodným krajem Emila Zátopka. Foto: Jiří Harašta

Start běhu je v rodném městě Emila Zátopka, Kopřivnici, poblíž jemu věnovanému památníku. Trasa končí ve 22,3 km vzdáleném městě Rožnov pod Radhoštěm, ve Valašském muzeu v přírodě, kde se ve Valašském slavíně nachází místo posledního odpočinku Emila Zátopka a jeho manželky Dany Zátopkové. V Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě proběhne slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen, kterého se účastní členové Českého klubu olympioniků, zástupci Českého olympijského výboru a pozvaní hosté.

Věcné ceny získají nejstarší běžec a běžkyně, nejlepší běžec a běžkyně z Kopřivnice a Rožnova p. Radhoštěm (rozhoduje trvalé bydliště běžce), tři nejlepší tříčlenné týmy v soutěži družstev (v družstvě musí být minimálně jedna žena), tři nejlepší štafety v jednotlivých kategoriích a připravena je též cena pro běžce, kteří absolvovali všechny ročníky závodu.

Součástí Běhu rodným krajem Emila Zátopka v Kopřivnici je běh pro děti – Běh dětí Kopřivnicí. Na programu je i tradiční Lidový běh pro širokou veřejnost.

Běh rodným krajem Emila Zátopka
Běh rodným krajem Emila Zátopka. Foto: Jiří Harašta

Termín pro podání přihlášek je do 13. září 2023, lze se ale přihlásit až při prezentaci, ale startovné pak činí 500 Kč místo obvyklých 300 Kč. Podrobné propozice k závodu najdete zde.

Trasa závodu: Kopřivnice – Štramberk – Ženklava – Veřovice – sedlo nad pramenem Jičínky – Rožnov pod Radhoštěm
Délka tratě: 22,3 km
Převýšení: 380
Povrch tratě: asfalt, v lesních úsecích šotolina
Profil tratě: zvlněný, kopcovitý

Datum konání: sobota, 16. září 2023
Start: v 11.00 hod. před Technickým muzeem v Kopřivnici
Prezentace: od 8.00 hod. v ZŠ dr. Milady Horákové v Kopřivnici (cca 100 m od startu),
uzávěrka přihlášek v 10.30 hod.

Kontakty

Jiří Harašta
Kpt. Nálepky 1073
742 21 Kopřivnice
Tel.: +420 731 255 023, +420 604 130 820
E-mail: jiri.harasta@ktknet.cz
Web: www.zatopkuvbeh.cz