Rožnov pod Radhoštěm: Poznejte hrad, Jurkovičovu rozhlednu a valašské speciality

Rožnov pod Radhoštěm a Jurkovičova rozhledna
Jurkovičova rozhledna , Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj. Zdroj: Marzper (Wikimedia Commons)

Rožnov pod Radhoštěm má většina z nás spojeno s Valašským muzeem v přírodě a horou, která je od roku 1913 součástí názvu města. Obojí jsou silné turistické „magnety“. Pojďte s fajn výlety poznat ještě více rožnovských zajímavostí, a přitom si zanotovat Rožnove, Rožnove, dřevěné městečko…

Jsou vaším společníkem na cestách písničky? Před návštěvou Rožnova pod Radhoštěm si můžete jednu zazpívat.:

Rožnove, Rožnove, dřevěné městečko, nemožu zapomnět na ťa galánečko.
Jednůc zapomenu, podruhej vzpomenu, potřetí, má milá, slzy mňa polejů.
Na vrchu Radhoště hromy divo bijů, na Rožnovském rynku sa o ťa pobijů.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Rožnov pod Radhoštěm a jeho kamenný hrad

Znáte tuto prostou valašskou písničku? Asi ano, je totiž natolik populární, že se stala inspirací pro oficiální znělku města ležícího již od 13. století v údolí Rožnovské Bečvy na úpatí mystického a tajemného Radhoště. Na kopci zvaném Hradisko kdysi stával kamenný hrad, zatímco městečko pod ním bylo vystavěno převážně ze dřeva, jak se nakonec praví i v písni. Od konce 18. století až do počátku 20. století byl Rožnov pod Radhoštěm městem lázeňským, léčebný režim využíval zdejší klima ve spojení s procházkami v terénu, sluněním, gymnastikou, vodoléčbou a pitím mléka – kravského i ovčího. Zdejší lázně vyzkoušely tisíce lidí, a to i takové osobnosti, jakými byli zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud či „otec“ genetiky Gregor Mendel.

Zřícenina hradu Rožnov
Zřícenina hradu Rožnov (Hradisko). Zdroj DMO Valašsko

Rožnov pod Radhoštěm – to je dřevěné městečko

Když se na počátku 20. století začaly ve městě stavět kamenné domy, členové rožnovského muzejního spolku, zejména sourozenci Alois a Bohumír Jaroňkovi, nechtěli přihlížet likvidaci dřevěných roubených staveb stojících na náměstí a zasadili se o jejich přemístění do lázeňského parku. Roku 1925 byla do parku přenesena původní rožnovská radnice a kupecký dům, později přibyly další objekty. Tak vznikl základ areálu Dřevěné městečko a bylo založeno jedinečné nové muzeum – Valašské muzeum v přírodě.
To se postupně rozšířilo o areál Valašské dědiny, Mlýnské doliny a od roku 1995 byly do správy muzea dány také objekty na Pustevnách. Valašské muzeum v přírodě je dnes největším a nejstarším středoevropským skanzenem a jeho obliba právem rok od roku roste.

Rožnov pod Radhoštěm -stará radnice
Stará radnice Rožnov pod Radhoštěm. Foto: Zdeněk Urbanovský

Rožnov pod Radhoštěm – rodiště známých osobností

Pokud se do Valašského muzea v přírodě vydáte, rezervujte si na návštěvu dostatek času. Jednotlivé součástí muzea jsou totiž nabité zajímavostmi, které stojí za prozkoumání. Dřevěnému městečku vévodí replika kostela sv. Anny z Větřkovic. Kolem něj je vybudováno čestné pohřebiště osobností spojených s Valašskem a s muzeem. Odpočívají zde zakladatelé muzea bratři Jaroňkové, spolu s nimi malíři, spisovatelé, sportovci, šiřitelé valašského folkloru. Mezi ta nejznámější jména patří olympijští vítězové Ludvík Daněk, Jiří Raška, Emil a Dana Zátopkovi, zpěvačka Jarmila Šuláková, hudebník Jan Rokyta, malíř Jan Kobzáň, spisovatelé Jan Karafiát či Marie Podešvová. Zdejší roubené hospody nabízejí tradiční valašskou gastronomii, v historické radnici či replice fojtství z Velkých Karlovic poznáte, jak se dříve úřadovalo ve městě či na vesnici.

Jurkovičova rozhledna

Za technickou památkou do Rožnova pod Radhoštěm

Milovníci technických památek by si neměli nechat ujít Mlýnskou dolinu s praktickými ukázkami vodou poháněných strojů. Zde však počítejte se sezonním provozem, které je podmíněno dostatkem vody. Valašská dědina pak nabízí setkání s tradičními řemesly, tradičním zemědělstvím, pastevectvím a sadařením, a pochopitelně také s hospodářskými zvířaty. Stojí zde i obecná škola z Velkých Karlovic, která v době svého vzniku patřila k nejmodernějším široko daleko. Vždyť byla jednou z prvních, která měla kabinet pro učitele, na svou dobu velká okna a vysoké stropy.

Vydejte se k rozhledně

Z Valašské dědiny se dá v hlavní sezoně, tj. od května do září, projít na vrchol Karlova kopce k Jurkovičově rozhledně. Ta není součástí muzea, ač má také zajímavou historii. Tato 31 metrů vysoká, krásně zdobená vyhlídka zde stojí od roku 2012. Byla postavena podle 100 let starých plánů „básníka dřeva“ architekta Dušana Jurkoviče. Z města, od parkoviště u skanzenu, vede k Jurkovičově rozhledně zeleně značená turistická trasa, ta dále pokračuje do Dolní Bečvy a na hřeben Radhoště.

Přímo ve městě je vybudována naučná stezka Hradisko, která vede ke zřícenině rožnovského hradu. Na trase uvidíte nejen zbytky hradu, ale také areál se skokanskými můstky, koňský ranč a řadu přírodních zajímavostí.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. Foto: Zdeněk Urbanovský

Vyšlápněte si na Pustevny

Pro zdatné turisty je výzvou necelých 10 km dlouhý výšlap na Radhošť, snazší variantou je výjezd na Pustevny autobusem a odtud pěší cesta do Rožnova pod Radhoštěm (cca 13 km). Radhošť jako turistický cíl nabízí sám o sobě řadu důvodů, proč jej navštívit. Údajně zde dříve sídlil pohanský bůh Radegast. Nyní stojí na vrcholu sousoší sv. Cyrila a Metoděje a kamenná kaple zasvěcená svatým bratřím. Za jejím „dřevěným vzhledem“ hledejte obložení ze šindelů, které chrání choulostivý kámen před rozmary počasí. Není bez zajímavosti, že z Radhoště pochází základní kámen číslo 1, vložený v roce 1868 do základů Národního divadla.

Štědrá je i nabídka výletů pro cykloturisty. Prochází tudy „rožnovská“ větev Cyklostezky Bečva, jejíž úhrnná délka skoro 160 km z ní činí doslova cyklodálnici. Z páteřní cyklostezky pak vybíhají zábavné trasy do okolních kopců. Zdatnost prověří např. 40 km dlouhý okruh z Rožnova p. Radhoštěm přes Horní Bečvu, Martinák, Pustevny a Chatu Mír zpět do města.

Rožnov pod Radhoštěm je plný zábavy, chutí i vůní

Rožnov pod Radhoštěm je ideální místo pro rodiny s dětmi. Najdete zde řadu lákadel v podobě zábavných hřišť, adrenalinových parků, je zde lanové centrum, minigolf a další atraktivity.

Tradiční valašská kuchyně nabídne vynikající valašskou kyselici, halušky s bryndzou či kysaným zelím (střapačky), jídla z pohanky, která jinde stěží najdete, pstruhy z místních potoků, zvěřinu z místních lesů. Sladká tečka se nabízí v podobě borůvkových knedlíků či jedinečného valašského vdolku, který je známý jako valašský frgál.

Tradici má zdejší pivovar postavený před více než 300 lety. V jeho základech se nacházejí kameny ze zbořeného rožnovského hradu. Proslulé rožnovské pivo se v 19. století vozilo i do Vídně na císařský stůl. K úrovni místní gastronomie přispívá také řada místních farmářů, kteří dodávají do restaurací a kolib lokální potraviny.

Rožnov pod Radhoštěm, skanzen. Foto: Zdeněk Urbanovský

Cestovatelé! Vítejte v Rožnově pod Radhoštěm

S výběrem ubytování nejsou v Rožnově pod Radhoštěm žádné problémy. V nabídce je dostatek hotelů a wellness hotelů různých úrovní, penziony, turistické ubytovny či kempy. S výběrem poradí Turistické informační centrum na Masarykově náměstí. Získáte zde také mapy, průvodce, tipy na výlety, ale také si můžete půjčit jízdní kola a prozkoumat bližší okolí.

Pro cestovatele je důležitá dostupnost města. Do Rožnova pod Radhoštěm můžete přijet vlakem. Lokální trať vede z nedalekého Valašského Meziříčí, které je rychlíkovým uzlem, ale nechybí ani přímé vlaky, které jezdí např. z Kroměříže. Autobusová doprava do města směřuje od Zlína a Vsetína, ale také ze severu z Ostravska. Pro turisty jsou zajímavé rovněž místní autobusové linky, které směřují do Valašské Bystřice či přes Soláň do Velkých Karlovic a umožňují plánování výletů. Motoristé budou přijíždět zejména po silnici I/35 vedoucí z Hranic na Moravě přes Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm na slovenskou hranici, nebo po silnici I/58 z Ostravy a Frenštátu pod Radhoštěm.

Fajn výlet v okolí: Zamiřte do malebného městečka Frenštát pod Radhoštěm, které nabízí historii, památky i zábavu.

Místo výletu

Kraj: Zlínský
Okres: Vsetín
Město: Rožnov pod Radhoštěm

Kontakt a informace

Turistické informační centrum Rožnov pod Radhoštěm
Masarykovo náměstí 131
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
telefon: +420 571 652 444
e-mail: ic@roznov.cz 
www.visitroznov.cz
www.roznov.cz

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
J. A . Bati 5520,761 90 Zlín
tel.: +420 577 043 903
e-mail: turistika@vychodni-morava.cz
www.vychodni-morava.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km


Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 97

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 97

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 97

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 97

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 97

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 97

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Warning: Undefined array key 1 in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 97

Warning: Undefined variable $distance in /data/web/virtuals/252913/virtual/www/domains/fajnvylety.cz/wp-content/themes/mh-magazine/content-single.php on line 105

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.