Východní Morava láká na toulky přírodou

Východní Morava
Zima Vsacký Cáb. Zdroj: archiv CCRVM

Turistická oblast Východní Morava je zasypána sněhem. Milovníci beskydských bílých stop, vyrazte na toulky přírodou a užijte si zimní krásu Valašska. Zvolit můžete upravené trasy anebo si prošlápnout svoji vlastní. Úchvatná scenérie zimní krajiny, čerstvý vzduch a pohyb, to je ideální spojení, jak se stát součástí přírody a cítit se co nejlépe. 

Upravené běžecké trasy jsou k dispozici například ve Velkých Karlovicích na Valašsku. Okruhy jsou upraveny v údolí Léskové, vydat se můžete také na hřeben Vsetínských Beskyd. Parkovací místa budou k dispozici u hotelu Galík a nedaleko Skiareálu Razula, kde je možné (na vlastní riziko) sáňkovat na zasněžených sjezdovkách. Stav upravovaných běžeckých tras ve Velkých Karlovicích sledujte na webu obce Velké Karlovice.

Běžkařské trasy jsou upraveny v okolí horské chaty Vsacký Cáb, která leží na hřebenu Vsetínských Beskyd v nadmořské výšce 821 m. Po příjezdové cestě od Dušné je možno použít lyžařskou techniku bruslení. I na Vsackém Cábu je otevřeno výdejní okénko s občerstvením.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Velké Karlovice u sjezdovky Horal. Zdroj. archiv CCRVM

Hřeben Javorníků má bohatou sněhovou nadílku se strojově upravenou trasou z Kohútky na Kasárna. Pro výjezd na parkoviště na Kohútce nezapomeňte na zimní výbavu.

Pustevny

Běžkařské trasy jsou také na Pustevnách, které se ale v poslední době potýkají s velkým návštěvnickým zájmem. Počítejte s možnými dopravními komplikacemi.
Pohyb v zasněžené krajině je možný také ve Slavičíně na Zlínsku. Město zde připravilo a strojově upravilo na 10 km tras pro běžkaře. Jednak okruh nad sídlištěm Vlára směrem k Hájenkám, dále Velký okruh severně od města směrem na Lipovou a také Zámecký okruh přímo v centru města s kulisou krásného zámku Wichterle. Pro přespolní návštěvníky je zde i parkoviště v těsné blízkosti parku. Stačí u auta nazout běžky a vyrazit.

Východní Morava
Vizovická vrchovina. Zdroj: archiv CCRVM

V Bílých Karpatech je projetá stopa z Kamenné boudy na Velkou Javořinu. Možné místo pro parkování je Javořina – rozcestí bus. Ke Kamenné boudě lze autem dojet s opatrností a se zimní výbavou (silnice není v zimě udržována, a tak sněhové řetězy jsou nezbytnou výbavou na cestu autem).
Ideální sněhové podmínky pro běžkaře jsou v těchto dnech v Hostýnských vrších, některé úseky hřebenové trasy jsou ale ovlivněny těžbou dřeva. Zkuste například trasu Troják – Bludný. Nebo také trasu Bunč – Brdo – Vlčák ve Chřibech.

Kde Východní Morava leží?

Kraj: Zlínský
Okres: Vsetín
Obec: Velké Karlovice

Kontakt

Informační centrum Karlovské muzeum
756 06 Velké Karlovice 299
tel.: +420 571 444 039
e-mail: icentrum@velkekarlovice.cz
www.velkekarlovice.cz

Centrála cestovní ruchu Východní Moravy
www.vychodni-morava.cz