Proč se hrad Salon na Rokycansku stal altánem?

hrad Salon
Zřícenina hradu Salon na Rokycansku. Zdroj: Informační centrum Rokycany

Pojďte s námi prozkoumat krásně upravený hrad Salon stojící na skalnatém ostrohu nad vesnicí Březina na Rokycansku. Dojdete k němu příjemnou procházkou přes park obklopující zámek Březina. Vyrazte na špacír s dětmi, v cíli cesty pod hradní zříceninou se mohou malí výletníci proskotačit na dětském hřišti. A potom vzhůru na romantický altán.

Dříve Březina, nyní hrad Salon?

Na okraji obce Březina na Plzeňsku stojí v zámeckém parku zřícenina hradu Salon. Dříve se hrad nazýval Březina. Proč dostal jiné pojmenování? Začněme jeho příběh od začátku. První písemná zmínka o hradu je známa z roku 1389, kdy byl jeho majitelem Jindřich z Elsterberka. Poté se na hradě vystřídala řadu majitelů a v 17. století je označován již jako pustý. Z hradu se dochoval jednopatrový palác, který Šternberkové v 19. století upravili na novogotický zahradní altán. A právě odtud vznikl druhý název Salon.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

hřiště pod hradem Salon
Dětské hřiště pod zříceninou hradu Salon na Rokycansku. Zdroj: Informační centrum Rokycany

Procházka parkem, dětské hřiště a hrad Salon

Hradní zřícenina Salon je volně přístupná. Dnes zde, na nejvyšším místě hradu, uvidíte jen pozůstatky vysoké zdi jednopatrového paláce, který byl vystavěn z lomového kamene. Zřícenina je součástí zámeckého areálu Březina a je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Samotný empírový zámek Březina, postavený na počátku 19.století, je v soukromém vlastnictví, prohlídky zde neprobíhají. Procházet se však můžete parkem, přes který vede žlutá turistická značka až k dětskému hřišti a zřícenině, a to i s kočárkem. Výstup na skalnaté návrší se zříceninou v nadmořské výšce 500 m n. m. už pro kočárky vhodný není.

silueta hradu Salon
Zřícenina hradu Salon na Rokycansku. Zdroj: Informační centrum Rokycany

Od hradu Salon ke slovanskému hradišti Březina

Návštěvou hradní zříceniny Salon váš rodinný výlet nemusí končit. Vydejte se ještě cestou lesem od rozcestníku Březina – park k hradišti Březina. Podle archeologických nálezů keramiky se ocitnete v místech raně středověkého a možná i pravěkého hradiště. Dochovaly se zde kamenné valy vysoké až šest metrů, na západní straně se nacházelo předhradí, jehož valy již téměř zanikly. Jsou však zakresleny v plánech z 19. století. Jde o jedno z nejstarších slovanských hradišť na území středozápadních a západních Čech. Místo skýtá také výhled na přírodní park Radeč a k posezení, odpočinku a svačině zve dřevěný altánek.

Tipy na výlety v okolí

U města Rokycany je mnoho dalších turistických cílů. Fajn výlety vás už pozvaly na zajímavá místa. Inspirujte se k návštěvě některým z našich článků. Podívejte se na Pohodový výlet ke kapličce na Vršíčku a romantické zřícenině letohrádku Kamýk nebo si vyšlápněte pěšky či na kole k rozhledně na Kotli u Rokycan.

Kde hrad Salon najdete?

Kraj: Plzeňský
Okres: Rokycany
Obec. Březina

Kontakt na turistické centrum

Informační centrum Rokycany
Masarykovo náměstí 1
33701 Rokycany – Střed
tel.: +420 371 706 175
e-mail: icentrum@rokycany.cz 
www.rokycany.cz

hrad Salon se krásně vyjímá na skále
Zřícenina hradu Salon na Rokycansku. Zdroj: Informační centrum Rokycany
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.