Do Brna se přivalí Příští vlna/Next Wave. Festival potěší milovníky alternativy

Festival Příští vlna/Next Wave
Festival Příští vlna/Next Wave. Foto: Foto Vojtěch Brtnický / archiv Příští vlna z. s.

Tradiční setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se ve čtvrtek 5. října přesune z Prahy do Brna. Během čtyř dnů představí na třech místech osm nekonvenčních projektů. Z umělců se můžete těšit na slovenské Divadlo Pôtoň, Divadlo na cucky, uskupení Pulsar, soubor Teď nádech a leť, loutkáře Musaši Entertainment Company a performery Petra Vášu a Janu Orlovou.

Motto letošního ročníku festivalu Příští vlna/Next wave zní …tři tečky před námi, tři tečky po nás…  Odkazuje ke 30. výročí festivalu, minulosti i budoucnosti alternativy a samozřejmě i našemu nepokojnému bytí, jelikož nebudou chybět angažované divadelní projekty, které postihnou témata lidské svobody a konečnosti. „Letošní ročník jsem koncipovala jako setkání minulosti se současností a náznaky budoucnosti,” uvedla kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.

Festival Příští vlna/Next Wave
Pulsar: Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče. Foto Kamil Košun / archiv Příští vlna z. s.

Ve znamení návratů

Program brněnské části festivalu přináší řadu návratů. Herečka a zpěvačka Hana Frejková uvede jidiš monodrama Dement Lemach Jakoba Gordina, které na „Nextce“ odehrála v roce 2015. Opět ji na akordeon doprovodí Slávek Brabec. Petr Váša se na festival vrátí asi po desíti letech se svým dlouhodobým projektem Fyzické básnictví. V Brně se také představí mladí loutkáři Musaši Entertainment Company, kteří letos získali ocenění Talent roku.

Psaní a konzumace v přímém přenosu

Literární experiment Psát, pít předvede oceňovaná básnířka a performerka Jana Orlová. Bude uzavřena tři hodiny v pokladně HaDivadla, kde bude psát, pít, a skládat tak poctu Honze Krejcarové. Diváci s ní mohou komunikovat skrze okno a texty.

Festival Příští vlna/Next Wave
Divadlo na cucky – Barbara Herz: Tanec dervišů. Foto: Kamil Košun

Tenká hranice moci a bezmoci

Angažované divadlo zastupují tři projekty – Tanec dervišů z olomouckého Divadla na cucky, který festival zahájí v Industře, Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče souboru Pulsar, který naopak festival zakončí v neděli v HaDivadle, a Terra Apathy slovenského Divadla Pôtoň, jehož představení je na programu v sobotu večer.

Letošní nositelka festivalového titulu Osobnost roku Barbara Herz byla poctěna právě za autorství a režii inscenace Tanec dervišů a za osobní angažovanost, jelikož i po premiéře bojuje za propuštěni adiktologa Dušana Dvořáka, který se stal hlavní postavou jejího divadelního dokumentu.Excelentně ho ztvárňuje Veronika Lazorčáková.

Tanečně-pohybová inscenace Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče se věnuje palčivým otázkám spravedlnosti, svobody, systému a hranic, a to v Čechách i v Bělorusku.
Slovenské divadlo Divadlo Pôtoň na festivalu vystoupí poprvé. Jeho divadelní projekt Terra Apathy vychází ze skutečného příběhu obce Horné Opatovce, která se po výstavbě hliníkárny v Žiaru nad Hronom potýkala s ekologickou katastrofou a v roce 1969 byla usnesením vlády Československé socialistické republiky zlikvidována a vymazána z mapy. Opět se jedná o monodrama, účinkuje Ela Lehotská.

Tváře alternativy

V sobotu večer bude v brněnském HaDivadle pokřtěna kniha Tváře alternativy, která přináší studii pojednávající o alternativě ve světě i u nás, 11 rozhovorů s progresivními a undergroundovými umělci a 77 portrétů osob.

Podrobný program festivalu naleznete zde.

Kde se Příští vlna/Next Wave koná?

Brno – různá místa
HaDivadlo, Poštovská 8d
Alfa pasáž, Poštovská 6, Brno
Industra, Lazaretní 925/9
Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

5. říjen 2023 – 8. říjen 2023

Vstupenky na jednotlivá představení zakoupíte zde.

Kontakty

Tel.: +420 731 907 791
E-mail: czerna.anna@seznam.cz
Web: nextwave.cz