Festival masopustních tradic ve Strání: Pět dní písní, tanců a fašankových dobrot

Fašank Strání
Festival masopustních tradic ve Strání. Zdroj: Obec Strání

Kde jinde prožít vrchol masopustní zábavy a veselí než na fašanku ve Strání? V této slovácké obci, ležící v hlubokém údolí Bílých Karpat, se koná největší festival masopustních tradic u nás. Konec masopustu tady oslavují jako za starých časů, i s prastarým mečovým tancem, který jinde nemá obdobu. Pět dní trvající festival nabízí pestrý tematický program se spoustou folkloru, řemeslným jarmarkem i zabijačkou. Přijeďte okoštovat, jak chutná pravý fašank na Slovácku!

Pro Stránské největší folklorní svátek v roce, pro přespolní pak masopust, jak má být – plný tradic, zábavy, písní i tanců a provoněný vůni koblih či slaniny. Takový je Festival masopustních tradic FAŠANK ve Strání, jehož 37. ročník letos proběhne od 9. do 13. února.

Hlavním festivalovým dnem je sobota 10. února, kdy se v areálu Zámečku Strání v dopoledních hodinách uskuteční jarmark s ukázkami lidových řemesel, prodejem zabijačkových specialit i koštem fašankových koblih. Program pokračuje ve 13 hodin fašankovými obchůzkami v podání místních i přespolních folklórních souborů.

Fašank Strání
Festival masopustních tradic ve Strání. Zdroj: Obec Strání

Den otevřených dveří ve sklárně

Své brány během festivalové soboty otevře místní rodinná sklárna Glass Ladislav Breznický, která se zabývá ruční výrobou užitkového a dekoračního skla. V rámci jejich dne otevřených dveří tak máte jedinečnou příležitost prohlédnout si sklářské výrobky, které slaví úspěch i v zahraničí, a na vlastní oči vidět, co obnáší ruční výroba skla, jež zahrnuje foukání, lisování či broušení a zdobení pískováním, malováním nebo rytím. Některý z prezentovaných výrobků si můžete zakoupit.

Den otevřených dveří ve sklárně ve Strání
Den otevřených dveří ve sklárně ve sklárně Ladi Breznického. Zdroj: Obec Strání

Zrcadlo masopustu

V podvečer se zábava přenese do Kulturního domu Květná, kde pozvané folklorní soubory předvedou svá scénická vystoupení v programu nazvaném Zrcadlo masopustu. Následuje takzvaná Beseda u cimbálu, což je volná zábava s tancem a muzicírováním, za přispění všech zúčastněných souborů. Jejich členové navíc přítomné zájemce proškolí v lidových tancích.

Fašank Strání
Festival masopustních tradic ve Strání. Zdroj: Obec Strání

Mečový tanec

Tako jako v jiných obcích vyvrcholí masopust v úterý 13. února masopustními obchůzkami po dědině a domech. Ve Strání je po staletí jejich neoddělitelnou součástí prastarý mečový tanec, který je zapsaný na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Kromě Strání se tradice masopustních mečových tanců v Česku dodnes udržuje už jen v Bystřici pod Lopeníkem a Komni.

Ve Strání se tomuto tanci říká Pod šable a je choreograficky nejbohatší, neboť se skládá z největšího počtu tanečních figur. Tancuje ho vždy pětice mužů s dřevěnými šavlemi, magicky zahánějící zlé síly. Sestavu pak doplňuje postava gazdy, jenž řídí obchůzku a nosí dřevěný rožeň, na který napichuje nebo přivazuje darované naturálie.

Zhlédnout tanec, který je ozvěnou dávné minulosti a jehož tradice se u nás datuje do 17. století, představuje vždy pro diváky unikátní zážitek.

Doprovodný program

Festival masopustních tradic ve Strání orámuje výstava fotografií Pavla Popelky Fašankové střípky, která je k vidění v Galerii na Zámečku. Sobotní program v Kulturním domě Květná se ponese ve znamení oslav 40. výročí znovuobnovení činnosti Folklorního souboru Javorina, na kterém vystoupí místní dětské, ženské i mužské sbory a další hosté. Nedělní odpoledne je vyhrazeno dětskému karnevalu.

Na pondělí je připravena fašanková filmotéka, kdy se budou promítat videa s folklorní tematikou. Úterní fašankové obchůzky zakončí na Zámečku taneční zábava s příchody fašančárů a s pochováváním basy.

Fašank Strání
Festival masopustních tradic ve Strání. Zdroj: Obec Strání

Podrobný program celého festivalu naleznete zde.

Kde se Festival masopustních tradic koná?

Obec Strání
Náměstí u Zámečku 71
687 65 Strání

Zlínský kraj

Datum a vstupné

9. únor 2024 – 13. únor 2024

Cena: 50 Kč

Kontakty

Tel.: +420 572 695 210
E-mail: obec@strani.cz
Web: www.strani.cz