Hrad Střekov: impozantní zřícenina s dechberoucím výhledem na řeku Labe

Hrad Střekov, impozantní zřícenina nad řekou Labe. Foto: Jiří Petruželka
Hrad Střekov, impozantní zřícenina nad řekou Labe. Foto: Jiří Petruželka

Pojďte s námi navštívit krásný hrad Střekov, nádhernou hradní zříceninu tyčící se na vysoké skále nad řekou Labe. Hrdě se vypínající romantické ruiny okouzlily mnoho umělců. Úchvatný výhled do labského údolí Goethe popsal jako „jeden z nejkrásnějších v Evropě“. Nechte se i vy obejmout osobitou atmosférou hradu Střekov a užít si okouzlující výhled na členitou krajinu Českého středohoří.

Poznejte Střekov zblízka

Nejvýraznější dominanta labského údolí a symbol města Ústí nad Labem je hradní zřícenina Střekov, kterou spatříte už z velké dálky. Patří k našim nejzachovalejším středověkým stavbám a výhled z ní k nejznámějším panoramatům krajské metropole.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Hrad Střekov postavil ve 14. století Pešek z Veitmile pro krále Jana Lucemburského k ochraně labské cesty. Dnes Střekov vlastní rod Lobkowiczů.
Hradní zříceninu Střekov hrdě trůnící vysoko na skále nemusíte namáhavě zdolávat. Kousek pod hradem můžete zaparkovat a pak po několika schodech vystoupat věžovou branou do prostoru hradní terasy s příjemnou restaurací Wagnerka. Už zde se vám naskytne krásný výhled na řeku Labe a okolí.

Procházka po hradní zřícenině Střekov

Hrad Střekov je dnes romantickou zříceninou, přesto zde spatříte i velmi zachovalé původní stavby. Procházka zříceninou hradu Střekov je bez průvodce, po zaplacení vstupného u pokladny obdržíte text s jednotlivými popsanými zastaveními. Navštívit můžete Věžový palác, rekonstruovaný Rytířský sál, Velké stavení, které sloužilo jako obytná místnost pro strážní vodáky, a také vstoupit na citadelu, předsunuté opevnění, odkud vás čeká dechberoucí výhled na řeku Labe a její okolí i město Ústí nad Labem. Architektonicky nejzajímavější prostora hradu je kaple, kde si všimněte nepravidelného půdorysu.
Během procházky po hradní zřícenině si můžete prohlédnout kresby a fotografie hradu, repliky zbraní a zbroje a trojrozměrný dřevěný model hradního komplexu.

Impozantní zřícenina hradu Střekov nad řekou Labe. Foto: Jiří Petruželka
Impozantní zřícenina hradu Střekov nad řekou Labe. Foto: Jiří Petruželka

Romantický hrad Střekov neboli „hrad umělců”

S příchodem romantismu v 19. století začala zřícenina hradu Střekov lákat k návštěvě básníky, malíře a hudebníky. Navštívil ho Karel Hynek Mácha, Richarda Wagnera zdejší pobyt inspiroval ke zkomponování opery Tannhäuser a Johann Wolfgang Goethe označil výhled ze Střekova přes údolí řeky za jeden z nejkrásnějších v Evropě.

Hrad Střekov – turistické informace

Otevírací doba během hlavní sezóny: 
červen až srpen: úterý – neděle 9:30 – 17:30 hodin
září, květen: úterý – neděle 9:30 – 16:30 hodin
říjen, duben, březen: středa – neděle 10:30 – 16:30 hodin

Vstupenky: základní 100 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 220 Kč.

Výhled z hradu Střekov na řeku Labe a okolí. Foto: Jiří Petruželka
Výhled z hradu na řeku Labe a okolí. Foto: Jiří Petruželka

Místo výletu

Kraj: Ústecký
Okres: Ústí nad Labem
Město: Ústí nad Labem

Kontakt na provozovatele

Hrad Střekov
Na Zacházce 844
400 03 Ústí nad Labem
telefon: +420 475 530 682
e-mail: strekov@lobkowicz.cz 
www.lobkowicz.cz
www.lobkowicz.cz/strekov

Tip na výlet v okolí hradu Střekov

Pod Písečným vrchem nedaleko lázeňského parku v Teplicích najdete velmi hezké místo plné zeleně. Botanická zahrada v Teplicích, jako jediná v Ústeckém kraji, vás nadchne svými vnitřními expozicemi ve sklenících a krásně udržovaným parkem. Pojďte strávit příjemný den mezi záhony květin, keřů a stromů.

Vstupní brána do hradu Střekov. Foto: Jiří Petruželka
Vstupní brána do hradu. Foto: Jiří Petruželka
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.