Hrad v Týnci nad Sázavou potěší milovníky nočních letců a kameniny

Hradní věž s rotundou, Týnec nad Sázavou, okres Benešov. Zdroj: ŠJů, Wikimedia Commons
Hradní věž s rotundou, Týnec nad Sázavou, okres Benešov. Zdroj: ŠJů, Wikimedia Commons

Středočeské město Týnec nad Sázavou najdete v malebném údolí řeky Sázavy, v turistické oblasti dolního Posázaví. Je jedním z mála měst, které se může pochlubit hradem stojícím přímo v historickém centru. Navštivte hrad v Týnci na Sázavou, budete tak mít jedinečnou možnost seznámit se s jeho pozoruhodnými obyvateli – netopýry.

Hrad v Týnci nad Sázavou a jeho hradní pán

Město Týnec nad Sázavou najdete ve Středočeském kraji, v okrese Benešov. Dominantou města je hrad ležící na levém břehu řeky Sázavy. První zmínky o existenci hradu jsou z počátku 14. století. Z původně románské stavby se zachovala hranolová věž a starší rotunda svatého Václava, která se stala hradní kaplí. Přestože se do současnosti dochovaly jen části kdysi velkolepého sídla, je zřejmé, že šlo o majetek velmi významné osoby. Snad jím byl některý z českých panovníků. První známý majitel byl Oldřich z Týnce.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Dnes je věž týneckého hradu nejen pěkným vyhlídkovým místem, ale má také své vlastní obyvatele. Strop předposledního podlaží totiž obývá letní kolonie netopýra velkého. Týnecká kolonie nočních letců je raritou, neboť netopýři k odchovu svých mláďat potřebují klid a je tedy s podivem, že jim nevadí přítomnost procházejících se turistů.

Hrad Týnec nad Sázavou. Foto: Jiří Novotný
Hrad Týnec nad Sázavou. Foto: Jiří Novotný

O ochraně netopýrů a jejich životě se blíže seznámíte v expozici v prvním patře hradní věže. Netopýři se na zimu z hradní věže stěhují do jiných úkrytů a už začátkem srpna samice hledají nové útočiště. Poslední jedinci pouštějí týneckou hradní věž na konci září.

Týnecké muzeum a kamenina – um dávných řemeslníků

Kromě románské rotundy a gotické hranolové věže můžete navštívit městské muzeum, sídlící v barokní budově vedle věže. Prohlédnout si zde můžete stálou expozici týnecké kameniny a seznámit se s umem dávných řemeslníků. Účastnit se také můžete některé z pořádaných výstav, koncertů i dalších kulturních akcí.

Přijeďte na „Týnecký střep” i netopýří noc

Od roku 1965 je hrad chráněn jako kulturní památka a areál hradu je z důvodu hnízdiště netopýrů vyhlášen za přírodní památku Týnecká rotunda. Ve venkovním areálu se během roku konají kulturní akce, divadelní představení, středověké jarmarky, keltské programy a také městské slavnosti „Týnecký střep”.
Další stálá expozice se nachází ve sklepení hradu a týká se historie města a jeho pamětihodností.

Poslední srpnový víkend se tradičně v Týnci nad Sázavou koná akce s názvem Netopýří noc. Během ní vás čeká v hradní věži pozorování kolonie netopýra velkého i výklad průvodce, ukázka ochočených a handicapovaných netopýrů, promítání a další zajímavosti týkající se tohoto živočicha.

Hrad Týnec nad Sázavou. Foto: Jiří Novotný
Hrad Týnec nad Sázavou. Foto: Jiří Novotný

Hrad v Týnci nad Sázavou – turistické informace

Otevírací doba hradu:
duben, květen, červen, září: čtvrtek – neděle 10 – 12 / 13 – 17 hodin
červenec, srpen: středa – neděle 10 – 12 / 13 – 17 hodin

Vstupné do celého objektu: dospělí 30 Kč, děti 20 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + děti) 80 Kč, ZTP 20 Kč.

Do Týnce nad Sázavou můžete přijet nejen autem, ale také pražskou městskou dopravou (linka č. 339), Posázavským Pacifikem z Prahy nebo Čerčan, na kole Posázavskou cyklostezkou, na lodi po řece Sázavě nebo pěšky po červené turistické značce Posázavskou stezkou.

Místo výletu

Kraj: Středočeský
Okres: Benešov
Město: Týnec nad Sázavou

Kontakt na provozovatele a informační centrum

Městské muzeum Týnec
Nádvoří Adama Hodějovského 48
257 41 Týnec nad Sázavou
telefon: 317 701 051
www.mestotynec.cz/muzeum/

Turistické informační centrum
Klusáčkova 2, 25741 Týnec nad Sázavou
Telefon 1: +420 317 729 050
e-mail: ic@centrumtynec.cz
www.mestotynec.cz

Tip na další výlet v okolí Týnce nad Sázavou

Ve Středočeském kraji na protáhlém skalním ostrohu nad řekou Sázavou stojí jeden z našich nejkrásnějších hradů – Český Šternberk. Je velkou zajímavostí, že je od svého založení dodnes v držení rodu Sternbergů. Navštivte šlechtické sídlo, kde se stále bydlí.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.