Hrady a zámky otevírají: 5 výletů za historií na Zlínsku!

Hlavní budova zámku Buchlovice. Zdroj: Honza Groh. CC BY 3.0
Hlavní budova zámku Buchlovice. Zdroj: Honza Groh. CC BY 3.0

Hrady a zámky ve Zlínském kraji se připravují na své návštěvníky. Některé zámky jsou již otevřené, většina se otevře 28. března. Těšíte se na popravčí meče a egyptské mumie nebo dáte předost italskému baroku či renesanci? Nejspíš vám učaruje památka UNESCO, víte která to je? Na cestách ochutnejte vizovickou slivovici. Otevřené budou i zámecké zahrady, které se pomalu probouzí ze zimního spánku. 

Hrad Buchlov: Ukrývá popravčí meč i egyptskou mumii

Objevte krásu Chřibů a vydejte se spolu s námi do útrob jednoho z našich nejstarších hraběcích sídel. Majestátní hrad Buchlov opatruje mezi svými mohutnými zdmi rozsáhlé cestovatelské a egyptologické sbírky, knihovnu, zbroje i rodovou galerii. Odměnou za vynaložené úsilí vám budou daleké výhledy na okolní lesnatou krajinu.

Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com / Marc Staub / CC BY-SA 2.0
Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com / Marc Staub / CC BY-SA 2.0

Zámek Buchlovice: Italská barokní vila s parkem na úpatí Chřibů

Městečko Buchlovice ve Zlínském kraji se pyšní krásným zámkem ve stylu italského baroka. Barokní skvost nechal postavit hrabě Dětřich jako dar své manželce Eleonoře. Nechte se okouzlit luxusním šlechtickým sídlem s nádhernou barokní zahradou a parkem. Vydejte za historií, kulturou a úžasnou architekturou na zámek Buchlovice.

Zámek Buchlovice s rozsáhlým parkem je opravdový architektonický skvost - typ italské vily. Zdroj foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Zámek Buchlovice s rozsáhlým parkem je opravdový architektonický skvost – typ italské vily. Zdroj foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Zámek Vizovice: Kruté dějiny a slivovice

Historie místa, kde se dnes nachází vizovický zámek, se vrací až do 13. století, kdy zde byl založen významný cisterciácký klášter. Renesanční zámek, postavený na místě kláštera v 16. století, neměl jednoduchý osud. V roce 1685 neodolal řádění tatarských nájezdníků, kteří vyplenili a vypálili celé Vizovice, jež se dnes pyšní nejen nádhernými interiéry zámku, ale také výrobou slivovice. 

Interiéry zámku ve Vizovicích jsou skvostné. Foto: Zdeněk Urbanovský

Starobylý hrad Cimburk: Toulání krajinou Chřibů

Vydejte se tajuplnými chřibskými lesy na hrad Cimburk, který byl dobyt zubem času. Neuvidíte zde jen „pár šutrů” ze zbořeného zdiva, ale řadu zachovalých pozůstatků staveb, kterou několik nadšenců opravuje.

Hrad Cimburk u Koryčan. Zdroj: cimburk.eu

Kroměříž: Arcibiskupský zámek a skvostné zahrady

Kroměříž je město jako málokteré jiné. Návštěvu tohoto klenotu v údolní nivě řeky Moravy byste určitě při svých toulkách východní Moravou neměli vynechat. A to nejen kvůli Arcibiskupskému zámku, Podzámecké zahradě a Květné zahradě – historickým skvostům zapsaným na prestižní seznam UNESCO. Zámek otevírá 22. března a zahrady jsou už otevřené. 

Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Zdroj: Marzper – Vlastní dílo. CC BY-SA 4.0
Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Zdroj: Marzper – Vlastní dílo. CC BY-SA 4.0

Udělejte si výlet do středních Čech a inspirujte se v článku Hrady a zámky otevírají: 14 středočeských výletů za historií! Připravujeme pro vás výlety na hrady a zámky i v dalších krajích.

Akce vztahující se k tomuto výletu