Nejmohutnější hrad Buchlov ukrývá popravčí meč i egyptskou mumii

Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com/Marc Staub/CC BY-SA 2.0
Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com/Marc Staub/CC BY-SA 2.0

Objevte krásu Chřibů a vydejte se spolu s námi do útrob jednoho z našich nejstarších hraběcích sídel. Majestátní hrad Buchlov opatruje mezi svými mohutnými zdmi rozsáhlé cestovatelské a egyptologické sbírky, knihovnu, zbroje i rodovou galerii. Odměnou za vynaložené úsilí vám budou daleké výhledy na okolní lesnatou krajinu.

Poznejte ochránce zemí Koruny české

Již od první poloviny 13. století střežil východní hranice zemí Koruny české gotický hrad Buchlov. Královský hrad vystavěný na strategickém místě prošel následně přestavbou v duchu renesance, díky níž dnes můžeme obdivovat reprezentativní i obytné místnosti hradu, které odrážejí panský životní styl té doby.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Ač byl hrad od dostavby nedalekého zámku Buchlovice v 18. století neobydlen, díky osvíceným majitelům z rodu Berchtoldů byl nadále využíván pro uložení cenných přírodovědných a historických sbírek, jež nashromáždili během svých cest. Díky nim tak dnes máte vzácnou možnost shlédnout cenné artefakty z celého světa přímo v dochovaných autentických hradních prostorech.

Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com / Marc Staub / CC BY-SA 2.0
Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com/Marc Staub/CC BY-SA 2.0

Hrad Buchlov vás dokáže překvapit

Výlet na královský hrad Buchlov by nebyl kompletní, kdybyste nevyrazili na jeden z prohlídkových okruhů, které jsou zaměřeny jak na poznání historie, tak na náročné dětské publikum.

  • Procházka starým hradem vás zavede do gotických a renesančních prostor, které vám představí knihovnu, černou kuchyni, zbrojnici, kapli, ale také umění či popravčí meč, který byl používán k vykonání rozsudku smrti u loveckého soudu. Prohlídka s průvodcem trvá cca 50 minut.
  • Putování s Berchtoldy vám představí rodinné muzeum hraběcího rodu a jejich rozsáhlé přírodovědné, historické a egyptologické sbírky, jimž kraluje sarkofág s mumií. Součástí prohlídkového okruhu jsou i kabinety, salony či zbrojnice a vrcholový výstup na věž s nádhernými výhledy. Prohlídka s průvodcem trvá cca 50 minut.
  • Buchlov v proměnách času je exkluzivní výběrový okruh, který návštěvníky provede celým hradem včetně sbírkových expozic a vyhlídkové věže. Prohlídka s průvodcem trvá cca 90 minut.
  • Dětský okruh je určen pro děti od 6 do 10 let v doprovodu dospělé osoby, který jim představí hrad Buchlov zábavnou a poutavou formou. Průvodce v historickém kostýmu provede děti od „lípy nevinny“ přes černou kuchyni, hradní studnu, zbrojnici či barokní ložnici a sbírky Berchtoldů až po místnost s mumií a vyhlídkovou věž. Prohlídka trvá cca 60 minut a součástí ceny je i publikace „S pastelkami po hradu Buchlov“.

Během července a srpna se můžete s průvodcem vypravit také na 1,5 km vzdálenou barokní rodinnou hrobku Petřvaldů a Berchtoldů. Kaple sv. Barbory sloužila jako pohřebiště majitelů buchlovského panství a o údržbu se starali mniši řádu sv. Františka. Vycházku k tzv. Barborce můžete navíc spojit s putováním po tři kilometry dlouhé naučné stezce Okolo Buchlova, kterou lemují nejen informační cedule, ale také dřevěné sochy lesní zvěře.

Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com / Marc Staub / CC BY-SA 2.0
Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com/Marc Staub/CC BY-SA 2.0

Turistické informace

Hrad Buchlov můžete navštívit od dubna do konce října dle aktuálně platné otevírací doby. Bližší informace o otevírací době, vstupném a přístup do on-line prodejního systému naleznete na webových stránkách hradu Buchlov.

Pokladna se otevírá v 9.00 hodin a uzavírá po prodeji poslední prohlídky. Polední přestávka je běžně v době od 12.00 do 12.30 hodin.

Vstup pouze do areálu hradu je za cenu 50,- Kč a zahrnuje individuální prohlídku I. a II. hradního nádvoří, prodejnu suvenýrů, restauraci a výstavní galerie. Cena ostatních prohlídkových okruhů již zahrnuje vstupné do areálu.

Osobní automobil můžete zanechat na placeném parkovišti Buchlov – hrad, které je vzdálené cca 200 metrů pěšky od hradu.

Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com / Marc Staub / CC BY-SA 2.0
Hrad Buchlov. Foto: Flickr.com/Marc Staub/CC BY-SA 2.0

Kde se hrad Buchlov nachází?

Kraj: Zlínský
Okres: Uherské Hradiště
Městys: Buchlovice

Kontakt na provozovatele

Státní hrad Buchlov
Polesí 418
687 08 Buchlovice

Tel: +420 770 167 481
E-mail: buchlov@npu.cz
Web: www.hrad-buchlov.cz

Tip na fajn výlet

Poznejte období Velkomoravské říše a vypravte se s námi do Archeoskanzenu Modrá. Poutavou a názornou formou zjistíte, jak se žilo ve slovanském opevněném sídlišti za doby Velké Moravy.

Kam se najíst a ubytovat?

Penzion Na náměstí
náměstí Svobody 221
687 08 Buchlovice

tel: +420 777 090 545; +420 572 595 116
e-mail: buchlovice@namestipenzion.cz
web: www.namestipenzion.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.