Botanické zahrady a arboreta lákají k výletům za exotikou. Zalíbí se i dětem!

Japonská zahrada v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Zdroj: Botanická zahrada hlavního města Prahy

Botanické zahrady a arboreta vás provedou krásami přírody celého světa. Odhalte nádheru japonských zahrad, Sibiř, severní Afriku, Austrálii, Nový Zéland i Etiopii. Obklopte se relaxační hudbou s výhledem na tropický deštný les. Na děti čekají skřítkové, čerti a víly uprostřed ovocných stromů. Jinde budou stopovat dinosaura. Víte, co jsou čarověníky, zmarličník a jak vypadá korkovník?

Praha

Botanická zahrada Troja představuje výlet do rajské zahrady uprostřed ruchu velkoměsta. Zažijte v ní Vonnou stezku, Naučnou stezku přírodním areálem i Zahradu dětem, což je parádní okruh, kde budou děti stopovat dinosaura. Vstoupíte do obrovského skleníku Fata Morgána. Zkrátka, čeká vás dobrodružství, na které jen tak nezapomenete. Projděte se také Zlatou uličkou a po Karlově mostě.

Středočeský kraj

Botanická zahrada Dubiny u Velkých Popovic je plná cedrů a sekvojovců. Čeká vás prohlídka skleníků, procházka parkem, kde si posedíte a zaposloucháte se do zpěvu ptáků. Všude se můžete těšit na vodní prvky a rostliny, které v Čechách jen tak nespatříte. Hezkým pokračováním výletu je Hrad v Týnci nad Sázavou a zřícenina hradu s příhodným názvem Zbořený Kostelec.

Botanické zahrady a arboreta Jihočeska

Botanická zahrada Tábor byla založena už v roce 1866 a vzácné a jedinečné dřeviny, které v ní uvidíte, vás okouzlí. Zahrada je koncipována jako cesta kolem světa. Ocitnete mezi flórou Japonska, severní Afriky, Sibiře a dalších míst. V Táboře vyzkoušejte návštěvu Muzea čokolády a marcipánu nebo Husitské muzeum Tábor.

Plzeňský kraj

Botanická zahrada Plzeň tvoří součást areálu Zoo Plzeň. V botanické zahradě se projděte Australskou oblastí, expozici Nového Zélandu, Etiopskou i Neotropickou oblastí, kde uvidíte 137 čeledí kvetoucích rostlin! Užijte si prohlídku zoologické zahrady a navštivte v Plzni třetí největší synagogu na světě.

Karlovarský kraj

Botanická zahrada Bečov je přístupná po celý rok a mimo jiného v ní můžete obdivovat vzácné stromy. Už jste viděli zmarličník nebo korkovník amurský? V botanické zahradě si je prohlédnete. Jste-li příznivci adrenalinovější zábavy, ověřte svou fyzickou dovednost na bioferratě. Výlet doplňte návštěvou Hornického muzea Krásno nebo výhledem z rozhledny Krásno.

Botanické zahrady a arboreta Ústecka

Botanická zahrada Teplice se pro vás stane oázou. Odpočiňte si v parku nebo ve sklenících s relaxační hudbou a s výhledem na tropický deštný les. Ještě větší rozhled pak zažijete při návštěvě Severočeské hvězdárny a planetária v Teplicích.

Pardubický kraj

Arboretum Žampach je místo, kde spatříte úctyhodný počet druhů a odrůd dřevin. Je jich tu více než 550! Seznámíte se s čarověníky a děti se pobaví na hřišti. Dokonce uvidíte i hipodrom. Váš výlet může pokračovat na hrad Litice nad Orlicí či k rozhledně Andrlův Chlum v Ústí nad Orlicí.

Olomoucký kraj

Arboretum Makču Pikču Paseka najdete pod Nízkým Jeseníkem, ale zahledíte-li se na zářivé koberce skalniček, dřevin, na skalkové kamenité svahy, můžete si představovat, že jste v Jižní Americe. Zastavte se poté u nedalekého Rešovského vodopádu, v Pradědově galerii u Halouzků nebo na hradě Sovinci.

Jihomoravský kraj

Arboretum Šmelcovna Boskovice vybízí k romantickým procházkám po úzkých klikatých pěšinkách. Květiny a ovocné stromy tu vytváří pohádkovou atmosféru, kterou doplňují i skřítkové, víly a čerti. Kromě pohádkových bytostí se mohou děti v areálu arboreta setkat s domácími zvířaty. Dále vezměte děti za Vinnetuem do westernového městečka Boskovice nebo ke zřícenině hradu Boskovice.

Botanické zahrady a arboreta Zlínska

Japonská zahrada Mu-Shin v Zoo Zlín vás přenese do dálných krajů. Uvidíte tu borovice drobnokvěté, kameny, bez kterých by japonská zahrada nebyla japonskou zahradou. Poseďte na lavičkách a relaxujte. V Zoo se pokochejte zámkem Lešná a ve Zlíně nezapomeňte navštívit obuvnické muzeum.