Symbolický hřbitov horolezců: Když skály vyprávějí příběhy

Symbolický hřbitov. Foto: Flickr.com / Andrew Davidoff / CC BY-SA 2.0
Symbolický hřbitov. Foto: Flickr.com / Andrew Davidoff / CC BY-SA 2.0

Památník tragicky zahynulým členům horolezecké expedice Peru 1970 a mnoha dalším. Symbolický hřbitov horolezců mezi pískovcovými skalami Českého ráje je trvalou připomínkou lidské síly, odvahy a přátelství. Pietní místo pod Nekonečnou věží má větší výpovědní hodnotu, než tisíce slov.

Osudný 31. květen 1970

S nápadem zřídit ve skalách Českého ráje Symbolický hřbitov přišel sochař Valerián Karoušek již v 60. letech. Jeho vznik však přišel až po tragickém konci československé horolezecké expedice Peru 1970, jíž se účastnil. Všech 14 horolezců smetla lavina ledu a kamení, která se uvolnila 31. května ze severní stěny Huascaránu jako následek mohutného zemětřesení. Do dnes se jedná o nejtragičtější konec horolezecké expedice v historii a na její památku je každoročně organizován známý lyžařský závod Jizerská padesátka.

Památník, jehož autory jsou architekt Josef Patrný a akademický sochař Jiří Seifert, byl vytvořen v červenci 1971 a jeho ústředním motivem je puklé slunce. V současné době se na stěně Nekonečné věže nachází přes 130 jmen horolezců, kteří zahynuli při tom, co milovali nejvíce. Návštěva poutního místa mezi skalami je tak velice intenzivním zážitkem, který umí na člověka silně zapůsobit, a ještě dlouho v něm rezonovat.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Symbolický hřbitov. Foto: Flickr.com / elPadawan / CC BY-SA 2.0
Symbolický hřbitov. Foto: Flickr.com / elPadawan / CC BY-SA 2.0

Z Hrubé Skály na pramennou stezku

Na symbolický hřbitov se můžete vydat po žluté turistické značce ze zámku Hrubá Skála. Po cestě na vás navíc čeká hned několik zajímavých míst. Skalní útvar Adamova lože vás přenese do pohádky Princ Bajaja, která se zde natáčela. Zámecká vyhlídka a Mariánská vyhlídka vám pro změnu nabídnou úžasný výhled na zámek Hrubá Skála nebo nepřehlédnutelný skalní útvar Dračí věž.

Ze Symbolického hřbitova rozhodně pokračujte dále po žluté turistické značce, která vás dovede na Angrovu „pramennou“ stezku, Dětskou lesní naučnou stezku Sedmihorky a Krokodýlí cestu. První zmíněná stezka je jedinečná svými prameny a studánkami, kterých se na pouhých 700 metrech nachází hned šest. Pramenná stezka s pitnou vodou je tak nejen příjemným osvěžením v letním horku, ale také velice zajímavou turistickou atrakcí.

Zámek Hrubá Skála. Foto: Flickr.com / Olgierd Rudak / CC BY-SA 2.0
Zámek Hrubá Skála. Foto: Flickr.com / Olgierd Rudak / CC BY-SA 2.0

Turistické informace

Symbolický hřbitov horolezců je celoročně volně přístupný.

Otevírací doba Informačního střediska Správy CHKO Český ráj v Arboretu Bukovina:
Červen až srpen denně 10 – 18 hodin.
Duben a květen v pátek 14 – 17 hodin, sobotu 10 – 17 hodin a neděli 10 – 15 hodin.

Informační středisko v Arboretu Bukovina vám poskytne informace o CHKO Český ráj, akcích pro veřejnost i možnost průvodcovské služby.

Osobní automobil můžete zaparkovat na parkovišti Adamovo lože, které je od Symbolického hřbitova vzdáleno cca 600 metrů. Nebo na placeném parkovišti u zámku Hrubá Skála, které je od hřbitova vzdáleno cca 1 km.

Kde se Symbolický hřbitov nachází?

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Obec: Hrubá Skála

Kontakt

Informační středisko Správy CHKO Český ráj v Arboretu Bukovina
Sedmihorky 100
Karlovice, 511 01

Tel: +420 606 704 924
E-mail: sev.ceskyraj@seznam.cz
Web: www.sevceskyraj.cz

Tip na fajn výlet

Český ráj je plný ikonických památek. Vydejte se spolu s námi na monumentální hrad Kost, osmý div světa hrad Trosky či pohádkový zámek Hrubá Skála. Čeká vás nespočet úžasných staveb, výhledů i neuvěřitelných příběhů.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.