Jak vybrat běžecké boty pro začátečníka

Běžecké boty: Silniční běh; Zdroj foto: Pixabay.com
Běžecké boty: Silniční běh; Zdroj foto: Pixabay.com

Běh je nenáročnou aktivitou, která je skvělá téměř pro každého. Vyžaduje navíc jen minimální vybavení, potřebovat budete hlavně dobré boty. Jak vybrat ty nejlepší?

Běžecké boty jsou zvlášť důležité pro začátečníka

Začínající běžec jednoznačně potřebuje kvalitní obuv, která umí kompenzovat i následky zatím nedokonale zvládnuté techniky. Proto jednoznačně nelze doporučit využití univerzálních sportovních bot.

Typ terénu

Nejdůležitějším kritériem pro výběr daného modelu je v první řadě typ terénu, kde plánujeme nejčastěji běhat. Boty tak lze v základu rozdělit na dvě kategorie:

  • silniční
  • terénní

Terénní boty se jinak též nazývají crossové nebo trailové. Trailové běžecké boty chrání nohu před zraněním a obecně před následky pohybu v terénu, jako jsou lesní cesty. Měly by tedy bránit uklouznutí na hladkém a mokrém povrchu včetně sněhu. Všechny tyto výhody nabízejí trailové boty Salomon.

Silniční obuv je naproti tomu určena pro běhání na asfaltu. Tyto boty charakterizuje hladká podrážka, vyšší míra tlumení, prodyšnější svršek a vyšší komfort jejich nošení.

Vhodnou volbou též může být univerzální typ obuvi, která v sobě kombinuje oba výše zmíněné druhy a je tak do značné míry variabilně použitelná. Nabízí dobré tlumení a řeší účinně také klouzání podrážky.

Došlap

Začínající běžec by se také měl naučit poznat účinně svůj došlap. Velmi spolehlivě lze zjistit techniku došlapu pomocí diagnostiky ve specializovaném centru. V ideálním případě má běžec došlap neutrální. Ten lze považovat za technicky správný.

Tzv. pronační došlap znamená, že v přelomu z dopadové do odrazové fáze se kotníky propadají dovnitř, běžec má vbočená kolena. U supinačního došlapu naopak běžec běhá spíše po vnější hraně chodidla. Běžecké boty Salomon vám zaručeně umožní vybrat si ideální variantu i pro vás.

Drop

Drop je parametr, který definuje rozdíl mezi výškou podrážky pod patou a pod špičkou. Stanovuje se v milimetrech.

Rozděluje se na nízký a vysoký. Nízký drop je určen těm, kteří došlapují přes střední až přední část chodidla, vysoký drop uplatní sportovci, kteří došlapují na patu, ať už proto, že se jiný způsob stále nenaučili nebo jim to jednoduše vyhovuje.

Tlumení

Potřebnou míru tlumení ovlivní dva faktory – hmotnost běžce a délka běhu. Obecně typy boty rozlišujeme dle tlumení na modely, které nabídnou to vysoké, střední či nízké.

Vysoké tlumení se uplatňuje u tréninkového objemového běhu v delších tratích. Střední tlumení využije běžec na kratší běhy. Naproti tomu nízké tlumení umožňuje hlavně vyšší rychlost, což už využijí hlavně závodníci.