Keltská stezka vede nádhernou přírodou Železných hor nedaleko města Nasavrky. Je to místo s pradávnou historií, s níž jsou neodmyslitelně spjati Keltové. Pojďte na toulku touto krajinou a navštivte Zemi Keltů. Za pravěkým městem – keltským oppidem a dalšími zajímavostmi – vás zavede naučná stezka.
Výchozím i cílovým místem výletu je městečko Nasavrky v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Vaší pozornosti určitě neujde zámek zdobený psaníčkovými sgrafity. V jeho prostorách najdete informační centrum a také celoročně otevřené muzeum s expozicí nazvanou Po stopách Keltů, kteří právě tuto oblast kdysi dávno obývali.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Keltská stezka = Boika, oppidum, Peklo a Kaštanka
Z náměstí v Nasavrkách se vydejte po modré turistické značce (vede souběžně s keltskou naučnou stezkou) k rozhledně Boika u Českých Lhotic. Dřevěná vyhlídková věž je vysoká pouhých 14,5 metrů a nahoru vystoupáte po dvaatřiceti schodech. K orientaci ve výhledu vám pomůže instalovaná panoramatická mapa. Rozhledna je celoročně volně přístupná a váš zrak dohlédne na Chrudim, Luži, Pardubice, Hradec Králové a při dobré viditelnosti až na Krkonoše, Orlické hory či Králický Sněžník.
Od rozhledny Boika pokračujte až do Hradiště, kde přejdete na zelenou značku a zamíříte ke keltskému oppidu, které kdysi leželo na ostrohu řeky Chrudimky. Železné hory tehdy osídlil keltský kmen Bójů. Dnes jsou nejznatelnějšími pozůstatky oppida zachovalé dvojité valy a příkopy nedaleko evangelického kostela a hřbitova v Hradišti.
V centru oppida vede okruh se šesti zastaveními, jež vám přiblíží život v něm před více než dvěma tisíci lety. Toto opevněné sídliště bylo centrem řemeslné činnosti, správy, obchodu a též náboženství. Keltská stezka je součástí Země Keltů. Do ní patří také Keltský archeoskanzen a expozice Po stopách Keltů na zámku.
Keltská stezka je archeologickou památkovou rezervací
Pro zajištění trvalé ochrany této unikátní oblasti bylo toto území v roce 1965 prohlášeno za archeologickou památkovou rezervaci. Archeologické nálezy z oppida jsou uloženy v Regionálním muzeu v Chrudimi, ve Východočeském muzeu v Pardubicích a v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Nejvýznamnějším objevem se stala kamenná hlava se dvěma obličeji, které hledí dopředu i dozadu.
Po procházce keltským oppidem sejděte k rozcestníku nad přehradou Křižanovice, kde se rozkládá přírodní rezervace Krkanka. Tu tvoří strmé skalní údolí řeky Chrudimky s balvany a peřejemi. Pokračujte dále stezkou až k Hradišťskému vodopádu, který se řadí k největším vodopádům v Železných horách. Je tři metry vysoký a pohodlně k němu dojdete z turistické stezky.
A nyní vás stezka zavede do Pekla. Je to osada v údolí řeky Chrudimky, kde se už bezmála před sto lety scházeli trampové a dodnes se zde dochovaly některé původní trampské sruby.
Od rozcestníku Peklo se opět napojíte na modrou turistickou značku, po které dojdete k nasavrskému zámku. A jste v cíli cesty. Za zmínku ještě stojí přírodní památka Kaštanka. Jedná se o sad kaštanovníků setých, které plodí jedlé kaštany. Kaštanka stále rodí a některé dřeviny pocházejí ještě z původní výsadby. Městečko Nasavrky mají rozkvetlý strom kaštanovníku ve svém znaku.
Tip na fajn výlet: Krásným místem k toulkám krajem je nedaleký hrad Rabštejnek. Pulzuje historií i přírodní krásou. Od Keltů se též můžete vydat na zámek Choltice za historií i vodníky.
Kde se Keltská stezka nachází?
Kraj: Pardubický
Okres: Chrudim
Město: Nasavrky
Kontakt
Turistické informační centrum Nasavrky
Náměstí 1, 538 25 Nasavrky
tel.: +420 469 677 566
e-mail: infocentrum@nasavrky.cz
web: https://www.nasavrky.cz