Jeden má rád pivo, druhý miluje víno. Pokud to máte doma přesně takto, vyrazte na Znojemsko, bude se vám tady líbit oběma. Pro zvídavé nadšence nabízí Znojemsko dvě muzejní expozice věnované zlatavému moku, desítku minipivovarů se zrzavým mokem, které vaří místní srdcaři, a také jeden světový unikát.
Ve Znojmě byste určitě měli zavítat do Znojemského městského pivovaru, nebo do některé z jeho pěti provozoven, a navštívit nezapomeňte ani nový moderní pivovar Old Cock Beerhouse, který nabízí klasické ležáky i speciální „kohoutí“ pivní lahůdky. V Bítově pak musíte do rodinného Hasičského pivovaru na vyhlášeného Tesáka. V sousední sesterské restauraci U Tesařů si k němu můžete dopřát i originální pivní gastrospeciality – třeba pivní škvarky. Chcete-li na Znojemsku ochutnat veškerou pivní produkci s neodolatelnou bílou pěnou, zamiřte také do Moravského Krumlova, Hnanic, Nového Šaldorfa-Sedlešovic, Šatova, Únanova nebo do Višňového.
Pivní dědictví královského města Znojma
Historie znojemského piva je spojena s městským pivovarem, jehož tradice vaření piva na jednom místě sahá až do roku 1720. V roce 2015 se po desetileté pauze do původního pivovaru vrátila výroba piva a do provozu se dnes můžete jít sami podívat. Součástí komentované exkurze s průvodcem je navíc i ochutnávka několika vzorků právě uvařeného piva. V historické budově původního pivovaru najdete podnikovou prodejnu s pivními speciály i suvenýry a hned vedle výtečnou pivovarskou ReZtauraci.
Jak se vařilo pivo tenkrát i dnes
V budově naproti znojemskému pivovaru si projděte moderní Expozici pivovarnictví, která vám dokreslí představy o tom, jak se na Znojemsku pivo vyrábělo a také pilo. Na hradě Bítov zase máte možnost navštívit Expozici hradního pivovaru i s dobovou hospodou, která vás zavede do doby, kdy se zde vařilo pivo, a to prakticky nepřetržitě od 17. až do 19. století.
Ochutnejte unikátní pivo snoubené s vínem
Znojemský unikát a světová rarita. To je „pivo s přívlastkem“ Sauvin 11°. Před sedmi lety se zrodil právě ve Znojemském městském pivovaru. Pivo kvašené vinnou kvasinkou, typu ALE se silnou ovocnou charakteristikou. Navíc je ozvláštněno chmelem Nelson Sauvin, jehož aroma připomíná odrůdu vína Sauvignon blanc. A že jde o skutečný unikát potvrdilo ocenění Nejlepší experimentální pivo roku 2018. Ochutnat ho ale můžete jen při výjimečných příležitostech – obvykle na podzim v době tradičních vinařských slavností spojených s vinobraním.
Pivovarská cyklostezka kolem Bítova
Cyklostezka „Pivovarská 12“ vás na dvanácti kilometrech provede nejzajímavějšími pivními, historickými a přírodními místy v okolí Bítova. Trasa nabízí nádherné vyhlídky na Vranovskou přehradu a dovede vás i ke středověkému hradu Bítov. Začíná a končí u Hasičského pivovaru v centru Bítova, který z bývalé hasičské zbrojnice vybudovali před devíti lety manželé Tesařovi. Věnují se tradiční české výrobě piva se spodním kvašením a zráním v ležáckých tancích. Místní pivo Tesák, nefiltrované a nepasterizované, certifikované jako Regionální produkt Znojemska, sbírá jedno odborné pivovarnické ocenění za druhým.
Na Znojemsku se tak pivní a vinařská turistika skvěle doplňují. Přehledně se s ní seznámíte na stránkách destinační společnosti ZnojmoRegion: https://znojmoregion.cz/cs/top-pivni-turistika
Tato propagace turistické oblasti Znojemsko a Podyjí byla realizována za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj. Zdroj loga: https://mmr.gov.cz/