Miličínský lev: Vydejte se přes vrch Kalvárie za králem zvířat z Jiráskových pověstí

Miličínský lev, skalní útvar tvarem připomínající zkamenělého krále zvířat. Středočeský kraj: Zdroj: Destinační společnost Kraj blanických rytířů
Miličínský lev, skalní útvar tvarem připomínající zkamenělého krále zvířat. Středočeský kraj: Zdroj: Destinační společnost Kraj blanických rytířů

Pojďte s námi navštívit Kraj blanických rytířů, krajinu známou pověstí o Blanických rytířích. Až bude nejhůř, ze spánku je probudí svým řevem král zvířat nad Miličínem. Vydejte se Křížovou cestou přes vrch Kalvárie k zajímavému skalnímu útvaru zvanému Miličínský lev a přesvědčte se, zda ještě dřímá a hlídá českou zemi před nepřáteli.

Za Miličínským lvem stezkou Čeňka Kraupnera

Zveme vás na pěší výlet po naučné stezce Čeňka Kraupnera za Miličínským lvem, do oblasti, která se nazývá Česká Sibiř. Stezka pojmenovaná po významném místním rodáku je dlouhá necelých 5 km a na informačních panelech se dozvíte o historii a zajímavostech Miličína a jeho blízkého okolí. Součástí stezky jsou úkoly nejen pro děti. Výchozím bodem je centrum obce, odkud se vydáte cestou značení naučných stezek. Zavítejte do kraje, kde podle pověsti v hoře Blaník spí svatováclavské vojsko, které, až přijdou nepřátelé české země, svým řevem probudí Miličínský lev.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kaple Utrpení Páně na vrchu Kalvárie. Středočeský kraj: Zdroj: Destinační společnost Kraj blanických rytířů
Kaple Utrpení Páně na vrchu Kalvárie. Středočeský kraj: Zdroj: Destinační společnost Kraj blanických rytířů

Přes vrch Kalvárie ke skále zvané Miličínský lev

Na vrch kopce Kalvárie (698 m) s vyhlídkou vás zavede Křížová cesta Miličín. Byla postavena v roce 1796 a tvoří ji 14 kamenných kapliček s pašijovým obrázkem ve výklenku. Na konci křížové cesty dojdete k osmiboké barokní kapli Utrpení sv. Páně.
Pokračujte dále stezkou k další zajímavosti, a to ke skalnímu útvaru Miličínský lev. Popusťte uzdu své fantazii a zahleďte se na rulový přírodní útvar skládající se ze dvou výběžků. Při troše představivost v něm skutečně můžete tušit ležícího zkamenělého lva, který se dívá k jihu. Právě odtud mají podle pověsti přijít nepřátelé. Zkontrolujte krále zvířat, zda opravdu dřímá a hlídá českou zemi.
Až se pokocháte zajímavým skalním útvarem a vyhlídkami, stezka Čeňka Kraupnera vás zavede kolem zatopeného lomu a Novoměstského rybníka zpět do Miličína.

Tip na další fajn výlet v okolí Miličína

Bájný vrch Velký Blaník (638 m) leží v nejmenší chráněné krajinné oblasti naší republiky – Blaník. Na jeho vrchol vás zavede naučná stezka S rytířem na Blaník. Vypravte se na rodinný výlet na bájnou horu Blaník s dřevěnou rozhlednou.

Kde spí Miličínský lev?

Kraj: Středočeský
Okres: Benešov
Obec: Miličín

Kontakt a informace k místu výletu

Destinační společnost Kraj blanických rytířů
Pláteníkova 264, Vlašim 258 01
www.blanik.net

Miličínský lev
Hora Kalvárie, Miličín 257 86
milicin.eu

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.