Nejstarší pivo Evropy míří na Pardubický festival piva!

Pardubický festival piva
Pardubický festival piva. Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích

V sobotu 15. června se nádvoří pardubického zámku opět promění v ráj pro milovníky piva. Pardubický festival piva se vrací už potřetí a slibuje, že letošní ročník bude ještě výjimečnější. Kromě regionálních pivovarů se na akci představí i jedna středoevropská rarita!

Představte si, jak ochutnáváte osvěžující pivo pod modrým nebem, obklopeni historickými zdmi renesančního zámku. Tahle vábná představa se stane realitou, pokud o tomto víkendu navštívíte Zámek Pardubice, kde pořádají 3. ročník Pardubického festivalu minipivovarů.

Na festivalu se budou prezentovat regionální pivovary z východních Čech, jako jsou Beránek, U Vojtěchů, Rodinný pivovar 713 HK, Zbraslavská koza, Tahoun, Mordýř, Loutkář, Lončák a další. Každý z nich přiveze své nejlepší speciály, takže budete mít možnost vyzkoušet různé chutě a styly piva.

Pardubický festival piva
Pardubický festival piva. Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích

Unikátní chuť historie

Největší raritou letošního festivalu je Sluneční bárka – pivo inspirované nejstarším doloženým pivním mokem v Evropě. Tento unikátní nápoj vzešel ze spolupráce pivovaru Bohdaneč, Experimentálního pivovaru Univerzity Palackého v Olomouci a Východočeského muzea v Pardubicích. Jeho receptura vychází z obsahu vzácné bronzové nádoby nalezené u Kladiny na Pardubicku, v níž se našly stopy po pivu. V nápoji vařeném z prosa se snoubí chuť světlíku, mochny, tužebníku, jitrocele, pelyňku. To je něco, co musíte ochutnat!

„Vozíme ho s putovní výstavou po Evropě, naposledy sklidilo velký úspěch v Lucembursku,“ říká ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Sluneční bárku muzeum prodává také jako suvenýr v originálních lahvích v zámecké pokladně.

Pardubický festival piva
Pardubický festival piva. Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích

Více než jen pivo

Festival ale nenabízí jen pivní zážitky. Zámecký areál s valy je ideálním místem pro odpočinek a pikniky. Přijďte se posadit na nádvoří nebo do parkánu, ochutnejte výborné víno nebo mošt, grilované maso, plněné bramborové placky nebo vegetariánské speciality. Každý si tu přijde na své. Navíc vás čeká skvělá hudební atmosféra s kapelami z Pardubic – B1nary, John Hayllor a Donrvetr, které vám zpříjemní odpoledne i večer. Pro děti je připravena dílna, o jejímž zaměření napovídá samotný název: Nevyhazujte, recyklujte!

Pardubický festival piva
Pardubický festival piva. Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích

Praktické informace

Místo: Zámek Pardubice – Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek 2, 530 02 Pardubice
Termín: 15. červen 2024, 12.00–22.00
Vstupné: 50 Kč

Kontakty

Tel.: +420 466 799 240
E-mail: vcm@vcm.cz
Web: vcm.cz