Památník Vojna: Poznejte lágr a vězení na vlastní kůži

Památník Vojna
Strážní věž a oplocení bývalého pracovního lágru. Památník Vojna, Muzeum Příbram. Foto: Anna Petruželková

Památník Vojna, to je možnost zažít nevšední výlet. Poznejte politický lágr. V příbramských lesích mezi bývalými uranovými doly se nachází autenticky dochovaný vězeňský tábor vybudovaný pro německé válečné zajatce, přeměněný v padesátých letech minulého století na tábor nucených prací pro politické vězně. Dnes je součástí Hornického muzea v Příbrami a slouží jako připomínka praktik totalitních režimů.

Vyzkoušejte pobyt v bunkru „na vlastní kůži“

K potrestání vězňů sloužil například bunkr, což byla kobka z holého betonu bez vytápění a bez světla o velikosti 11,5 metrů čtverečních a výšce 170 cm. Sem byli i na několik dní zavírání „neposlušní“ vězni. Někdy zde bylo umístěno i na 20 osob najednou. Pobyt v bunkru, ovšem jen na krátkou chvíli, si můžete vyzkoušet sami. Zaplaví vás velmi stísněný pocit z malého prostoru, tmy a chladu.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Dozvíte se, že vězni fárali do podzemí, kde se těžily uranové rudy. Těžbě této rudy a jejímu využití je věnována expozice, kterou můžete navštívit. Těžká práce a ubytování v nelidských podmínkách mělo za následek, že řada odsouzených se vrátila s podlomeným zdravím a někteří zakrátko po propuštění zemřeli.

Život za ostnatými dráty

Vězeňský areál Památník Vojna chrání ostnatý plot a nad jeho vstupní branou je nápis „Prací ke svobodě“, což je v překladu známé nacistické heslo “Arbeit macht frei”. Po výstupu na strážní věž vás ohromí rozlehlost areálu. V její blízkosti na nejvyšším bodě terénu vstoupíte do velitelské budovy s řadou místností, kde se prováděly výslechy vězňů. Po uranové hlušině dojdete k dřevěným barákům, kde byli ubytovaní vězni. Uvidíte místnosti vybavené kovovými palandami, nahlédnete do ošetřovny, do umývárny s plechovými žlaby a do místnosti pro dozorce.

Průvodce vás zavede i do tzv. kulturního domu, kde se pořádaly politické přednášky. Povypráví vám o důmyslných pokusech vězňů o útěk nebo o vězeňské hladovce, které ovšem skončily dalším dlouhým vězením.

Památník Vojna znají i filmaři

V autenticky dochovaném vězeňském areálu památník Vojna se natáčelo i několik dílů televizního seriálu Zdivočelá země, kde fiktivní postavu letce jménem Antonín Maděra ztvárnil herec Martin Dejdar. Autorem scénáře je nedávno zesnulý Jiří Stránský, který byl v 50. letech v tomto lágru uvězněn.

V lednu 2001 byl Památník Vojna vyhlášen kulturní památkou a od roku 2005 byl zpřístupněn veřejnosti. Památník je součástí Hornického muzea v Příbrami.

Projet se můžete i v hornickém vláčku, který je součástí interaktivní expozice o historii uranového hornictví. Trať je dlouhá přes 300 metrů, lokomotiva má dva vagóny a pohybuje se rychlostí pouhých 5 km/h.

Tip na výlet v okolí: Do dávných časů, možná stejně krutých, ale přírodních podmínek se dostanete v interaktivním Domě Natura. Nabízí vám pohled do zmizelého světa.  

Kde památník Vojna najdete? 

Středočeský kraj, okres Příbram, obec Milín, Lešetice

Kde najdete informace?

Turistické informační centrum města Příbram
Pražská 129
261 00 Příbram

tel.: +420 773 747 843
e-mail: info@pribram.eu
web: www.poznejpribram.cz

Provozovatel

Památník Vojna Lešetice, Lešetice 52, 262 31 Milín
tel.: +420 326 531 488, +420 326 531 489
e-mail: info@muzeum-pribram.cz
www: www.muzeum-pribram.cz

I muzeum Příbram, po nějž Památník Vojna spadá, si myslí, že Fajn výlety na Fajnyvylety.cz jsou fajn. Navštivte také Hornické muzeum Příbram, kde se dozvíte hodně zajímavého o hornickém světě.

Doprava

Pojedete-li od Příbrami, tak po silnici I/66 směr Milín a u obce Lešetice odbočíte vpravo na místní komunikaci směr Památník Vojna (asi 8 km od Příbrami).

Příjezd od Prahy a Strakonic je po silnici I/4, u obce Milín odbočíte na silnici I/66 směr Příbram a u obce Lešetice odbočíte vlevo na místní komunikaci, směr Památník Vojna (je to asi 4 km od odbočky ze silnice č. 4).

Parkoviště

Zaparkovat můžete přímo u areálu. Parkování je zdarma.
GPS parkoviště 49.6395700N, 14.0027458E

Návštěvní doba a vstupné

Památník Vojna můžete navštívit celoročně. Detailní přehled na webových stránkách Muzea Příbram – Památník Vojna – návštěvní doba nebo na telefonních číslech: +420 326 531 488, +420 326 531 489.

Vstupné zaplatíte podle výběru prohlídkové trasy, dospělí od 40 Kč, děti a senioři od 20 Kč, rodinná sleva je od 100 Kč. Poplatek za fotografování je 20 Kč. Více informací na webových stránkách Památníku Vojna nebo na telefonních číslech: +420 326 531 488, +420 326 531 489.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.