Památníky připomínají lidská hrdinství. Inspirujte se!

Famózní výhled od kamenného památníku Hanče a Vrbaty, který vypráví o síle přátelství. Zdroj: Petr Digrin
Famózní výhled od kamenného památníku Hanče a Vrbaty, který vypráví o síle přátelství. Zdroj: Petr Digrin

Památníky připomínají slavné bitvy, lidská hrdinství, hrůzy válek a neštěstí i důležité okamžiky naší historie. Při svých toulkách Čechami vezměte své odrostlejší děti, protože informace, které načerpají se jim mohou hodit ve škole. Kromě památníků zavítejte i na výlety v blízkém okolí. Nadchne vás muzeum LEGA, zoopark, hornické i armádní muzeum nebo zříceniny hradů. 

Královehradecký kraj: Famózní výhled do Labského dolu

Kamenný památník Hanče a Vrbaty postavili na hřebeni Krkonoš nad Vrbatovou boudou ve výšce 1 400 m. n. m. na památku tragicky zemřelých přátel Václava Vrbaty a Bohumila Hanče, který byl tehdy nejlepší lyžařský závodník.

Oba muži zahynuli o Velikonocích 24.3.1913 při mezinárodním závodě na 50 km. Když závod startoval svítilo krásně slunce, které však náhle vystřídala sněhová vánice.

Václav Vrbata umrznul v místě dnešní mohyly na Vrbatově návrší, Bohumila Hanče našli bez známek života v místě dnešního Hančova pomníčku nedaleko Pančavského vodopádu a zemřel na Labské boudě. 24. březen se stal Dnem Horské služby České republiky. Od mohyly Hanče a Vrbaty je úchvatný výhled do Labského dolu.

Praha: Připomíná hrdiny operace Anthropoid

Národní památník hrdinů heydrichiády před kryptou a v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje vypráví o operaci Anthropoid a odvážném boji sedmi výsadkářů, kteří zde dokázali sedm hodin vzdorovat stonásobné přesile. Poté se vydejte do Armádního muzea Žižkov nebo muzea LEGA.

Národní památník hrdinů heydrichiády. Foto: VHÚ
Národní památník hrdinů heydrichiády. Foto: VHÚ

Středočeský kraj: Lidice, Vojna a Lipanská mohyla

Památník Lidice najdete v původních Lidicích. Kromě samotného pietního místa vypovídajícího o osudech obyvatel této obce navštivte expozici muzea s názvem A nevinni byli vinni. Postůjte před Dětským sousoším z 82 soch a před sochou ženy s malou holčičkou. Z Lidic zajeďte na Kladenský zámek nebo do Zooparku Zájezd.

Památník Lidice. Foto: Antonín Skryja

Památník Vojna je na místě rozlehlého tábora nucených prací pro politické vězně. Nahlédnete do dřevěných baráků, kde vězni přežívali, do ošetřovny, umývárny, místnosti pro dozorce a dalších míst. V rámci Hornického muzea Příbram můžete navštívit také Ševčínský důl, Důl Anna, Důl Vojtěch nebo si jen tak dopřejte procházku Příbramí.

Hornické muzeum Příbram. Foto: www.poznejpribram.cz
Hornické muzeum Příbram. Foto: www.poznejpribram.cz

Památník politickým vězňům najdete u lomu Mexiko nedaleko lomu Malá Amerika. Dojdete k němu po žluté značce. Alternativními názvy vápencovému lomu Mexiko, kde pracovali političtí vězni, jsou Trestanecký lom, Deštivý lom či Schniloušák. Dnes na nás již naštěstí při procházce těmito místy čekají pouze kouzelné výhledy na krajinu Českého krasu. Fajn výlet doplňte návštěvou lomu Velká Amerika, kde se natáčel Limonádový Joe.

Bývalý lom Velká Amerika ve Středočeském kraji. Foto: Antonín Skryja
Bývalý lom Velká Amerika ve Středočeském kraji. Foto: Antonín Skryja

Lipanská mohyla na Lipské hoře je vysoká 11 metrů. Připomíná bitvu u Lipan, která se zde odehrála v roce 1434. Pokud se chcete o zdejším terénu, dobovém kontextu, průběhu samotné bitvy i přírodě dozvědět více, vyzkoušejte naučnou stezku. Asi pět kilometrů od mohyly najdete Muzeum lidových staveb v Kouřimi.

Ústecký kraj: Vstupte do barokní pevnosti

Památník Terezín je pietním místem, kde si v Malé pevnosti, Muzeu ghetta a v dalších pěti částech připomenete oběti druhé světové války a celé to smutné období. Z Památníku Terezín se vypravte do blízkých Litoměřic nebo k vodnímu hradu Budyně nad Ohří.

Památník Terezín. Foto: Flickr.com / Richard Mortel
Památník Terezín. Foto: Flickr.com / Richard Mortel

Vysočina: Plastiky ve skalních stěnách

Národní památník odposlechu u Lipnice nad Sázavou je tichým místem nad zatopeným kamenolomem, kde jsou na skalních stěnách vytesány plastiky Ústa pravdy, Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči, Hlava XXII. a monument Nomen omen. Po připomínce praktik nedemokratických režimů si zajděte na hrad Lipnice nebo na kopec Melechov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou.

Národní památník odposlechu - Bretschneiderovo ucho. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Národní památník odposlechu – Bretschneiderovo ucho. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Památník partyzánské brigády Mistr Jan Hus je na Fryšavském kopci nad vesnicí Fryšava u Nového města na Moravě. Procházka touto přírodou se vám zalíbí. Zajděte k přírodní památce Brožova skalka nebo k nejvýše položenému rybníku na Českomoravské vrchovině – Sykovci. Ideální výhled do kraje vás čeká z Pasecké skály.

Válečný památník na Zlínsku

Památník boje proti fašismu u města Provodov najdete u zříceniny hradu Rýsov, známé rovněž jako Čertův kámen či Čerťák. Čekají vás výhledy do kraje. procházku si zpestříte na naučné stezce, kde se dozvíte o Keltech i místních pověstech. Vydejte se také na hrad Starý Světlov nebo do Luhačovic.

Vyhlídka z hřebene Rysov - Čertův kámen. Foto: Mgr. Jan Dostál
Vyhlídka z hřebene Rysov – Čertův kámen. Foto: Mgr. Jan Dostál

Moravskoslezský kraj: Hora Godula nese hned dva památníky

Hora Godula na Frýdeckomístecku nabízí prostor hned dvěma památníkům. Tyčí se na ní kamenný Památník vzniku ČSR 1918 a Památník tolerančního patentu, odkazující na dobu, kdy se ve zdejším kostelíku tajně scházeli protestanté. Godula je tajemným místem opředeným řadou pověstí. Když budete mít štěstí, možná tam najdete i lup zbojníka Ondráše. Chcete se o historii zdejšího kraje dozvědět víc? Podívejte se do Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Moderní interaktivní expozice. Zdroj foto: Muzeum Těšínska
Moderní interaktivní expozice. Zdroj foto: Muzeum Těšínska