Vystoupejte na vrchol osmistovky Pasecká skála a užijte si výhled do kraje Vysočiny

Výhled z Pasecké skály, Kraj Vysočina. Foto: Jiří Petruželka

Vydejte se na toulku krásnou přírodou Českomoravské vrchoviny a poznejte jednu z osmistovek Žďárských vrchů. Výstup na Paseckou skálu je sice trochu krkolomější, ale za to se můžete z jejího vrcholu kochat výhledem do krajiny. Skála je oblíbeným turistickým cílem výletníků. Staňte se jím i vy!

Kudy na skálu?

Pasecká skála se nachází přibližně 1,3 km severozápadně od vesničky Studnice, která je mimochodem nejvýše položenou osadou na Českomoravské vrchovině. Cest k přírodní památce Pasecká skála však vede několik. Kterou si zvolit?

Trasa od Medlovského rybníka, která nabízí další nej

Výchozím bodem této cesty je obec Tři Studně, nacházející se uprostřed Chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů. Odtud vede trasa k Pasecké skále nejdříve po zelené turistické značce k Medlovskému rybníku. Jedná se o jeden z největších a nejvýše položených rybníků (710 m) na Českomoravské vrchovině, který dnes slouží k rekreačním účelům. Za hotelem Medlov odbočíte doleva na modrou turistickou značku, která vás dovede do cíle cesty.

Medlovský rybník, Kraj Vysočina. Foto: Jiří Petruželka

Z dalších tras můžete využít cestu po zelené turistické značce z obce Kadov nebo z vesničky Studnice.

Pasecká skála

Výrazný skalní útvar Žďárských vrchů má pro své návštěvníky upravenou vyhlídku. K ní se dostanete výstupem po skalách za pomoci řetězů. Pozor! Může to za mokra klouzat. Výstup není ale nijak náročný a výhled je parádní!

Na vrcholu Pasecké skály (819 m) je zábradlí, takže si bezpečně můžete vychutnat rozhledy severozápadním a východním směrem.. Na jihovýchodě až severozápadě brání ve výhledu skalní bloky a vzrostlé dřeviny. Při dobré viditelnosti lze spatřit nejvyšší českou horu Sněžku, na severo-severovýchodě hřeben Orlických hor, na severovýchodě Králický Sněžník a více na východ pohoří Jeseníků.

Zalesněný vrch se skalními výstupy až 18 m vysokými je členitou skalní hradbou s mrazovými sruby, puklinovými jeskyněmi, kryoplanační terasou a balvanovým polem. Je to od roku 1979 zvláště chráněné území přírodní památky v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Pasecké skály jsou využívány i horolezecky, nachází se zde více než 100 lezeckých cest. Nejnáročnější cesty jsou vyznačeny na útvarech Pernštejn a Vyhlídka, což jsou dva skalní útvary Pasecké skály. Třetí je nazván Omšelý hřeben a jsou ukázkou mrazového zvětrávání rul.

Pasecká skála patří mezi tzv. osmistovku Žďárských vrchů. Podívejte se na náš dřívější tip na výlet na skálu, také s výškou nad osm set metrů. Vycházku na Malinskou skálu najdete v tomto článku.

Pasecká skála, Kraj Vysočina. Foto: Jiří Petruželka
Informační tabule, Pasecká skála, Kraj Vysočina. Foto: Jiří Petruželka

Turistické informace

Výlet k Pasecké skále zvládnou i děti, ale výstup nahoru je jen pro ty větší a zdatnější. Cesta není vhodná pro kočárky, neboť budete překonávat malé či větší balvany a kořeny stromů. Na zpáteční cestě se můžete občerstvit v hotelu Medlov.

Trasa: Tři Studně – Medlovský rybník – Pasecká skála
Délka: 10 km
Značení: modrá a zelená turistická značka

Místo

Kraj Vysočina, okres Nové Město na Moravě, Studnice

Kontakt

Informační centrum Nové Město na Moravě
Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě
tel.: +420 566 598 750
e-mail: ic@nmnm.cz
www.ic.nmnm.cz

 

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.