Genius loci slavné sklářské minulosti na vás dýchne v Českých Milovech

Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech
Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech

Pozoruhodnou sbírku českého skla vyrobeného v době od 17. století do současnosti si můžete prohlédnout v nové galerii v neméně pozoruhodném Skelmistrovském domě v Českých Milovech. Jde o první muzeum v České republice, kde návštěvníky provází umělá inteligence.

Někdejší sklářská osada České Milovy je součástí obce Křižánky v okrese Žďár nad Sázavou a nachází se na území destinační společnosti Koruna Vysočiny. Citlivě obnovené sídlo ředitele někdejší huti je jedním z mála objektů, které se z osady, odkud v 18. století směřovalo luxusní sklo i do Asie a Ameriky, dochovaly.

V jedné z nejvýznamnějších sbírek svého druhu, čítající více než tisícovku vzácných kusů, tak uvidíte milovské duté či broušené sklo, stejně jako výrobky z okolních hutí, například z Křižánek, Herálce, Fryšavy, Vříště, Březin, Lubné, Posekance, Svratouchu nebo Pusté Rybné, ale i z jiných částí země.

Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech
Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech

Staré řemeslné umění a moderní technologie

Součástí ojedinělé Galerie na Milovské huti, kterou vás provede umělá inteligence, je i digitální glaspedie, která vám přiblíží nejen důležité sklářské pojmy, ale i příběh dvojnásobného vítězného tažení českých hutí na světový sklářský trůn. Zhlédnout tu rovněž můžete téměř dvouhodinový unikátní dokument s názvem Skleněné tajemství Vysočiny, připomínající věhlasnou historii skláren v Českých Milovech, okolí a desítce dalších míst.

Jedno ze zastavení naučné sklářské stezky v okolí Českých Milov
Jedno ze zastavení naučné sklářské stezky v okolí Českých Milov

Po stopách sklářů

Sklářskou historii Českých Milov si můžete oživit i prostřednictvím naučné stezky Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi, která osadou, založenou spolu s hutí v roce 1835, prochází a působivě odhaluje nejenom zajímavosti ze sklářského řemesla, ale i tehdejšího běžného života rodin sklářů.

Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech
Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech

Příběh krásy

Impulsem k vybudování huti se stal nadbytek dřeva v okolních lesích. Tím se vytápěla sklárna, kam byli v první fázi přizváni odborníci na slovo vzatí – bratři Conrathové z Kamenického Šenova. Ty pak do nové sklárny následovali zruční skláři se Saska a severních Čech, již společně s místními svůj um rozvinuli k dokonalosti. A právě té si nejvíce cenili odběratelé v českých zemích i zahraničí.

Období prosperity milovské sklárny trvalo necelých šest desetiletí. Nedostatek a následné zdražení dřeva předznamenaly její zánik, k čemuž se přidal i další zásadní problém, kterým byla vzdálenost od v té době expandující železnice. Milovští skláři jednoduše už neměli šanci konkurovat levnějším výrobním podnikům v severních Čechách, které k vytápění pecí využívaly uhlí a sídlily v blízkosti železnice. V roce 1892 tak v Českých Milovech došlo k dražbě zařízení sklárny i dalších nemovitostí.

Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech
Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech

Většina šikovných sklářů se zánikem huti odešla jinam a domy, které se neprodaly, čekala demolice. Stát zůstalo pouze obydlí skelmistra a několik dalších domků, které si odkoupili místní lidé. Dnes v osadě s malebnou okolní přírodou stojí jen pár bývalých sklářských domků upravených k rekreaci a již zmíněný zrestaurovaný Skelmistrovský dům, který má za sebou deset let trvající přestavbu. Díky ní se z polorozpadlé hájovny, kterou se v dalších letech své existence tento objekt stal, opět vylouplo panské sídlo s věžičkou.

Kde Galerii Na Milovské huti najdete

Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Obec: Křižánky

Jaký typ prohlídek Galerie Na Milovské huti nabízí

Volná prohlídka expozice
Do 45 minut.

Prohlídka expozice s výkladem
Pro skupiny do 10 lidí, 60 minut.

Exkurze po sklářské osadě a expozici s průvodcem, přednáškou a besedou
Pro skupiny do 20 lidí, 150 minut.

Návštěvu galerie je nutné dopředu zarezervovat prostřednictvím formuláře zde.

Výstava v galerii v Českých Milovech
Výstava v galerii v Českých Milovech

Vstupné

Dospělí: 150 Kč
Děti 6 – 17: 100 Kč
Studenti SŠ a VŠ: 100 Kč
Senioři 65+: 100 Kč
Rodina ( 2 dospělí, až 3 děti 6-17 ): 400 Kč
Děti do 6 let: zdarma
ZTP, ZTP/P (i doprovod): zdarma
Obyvatelé Křižánek a Českých Milov: zdarma

Platba je dočasně možná pouze v hotovosti.

Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech
Galerie Na Milovské huti v Českých Milovech

Kde získáte další informace?

Na Milovské huti
České Milovy 32
592 02 Křižánky

E-mail: info@namilovskehuti.cz
Web: namilovskehuti.cz

Za fotografie, které k článku poskytla společnost Koruna Vysočiny, děkujeme.

Tipy na výlety v okolí

Projděte se Vesnicí Vysočiny z roku 2012 – obcí Křižánky, která je památkovou rezervací lidové architektury. K vidění je zde mnoho roubených chalup. Místo je zajímavé i tím, že se zde nachází historická hranice rozdělující vesnici na českou a moravskou část. Z Křižánek si můžete vyšlápnou na skalní vyhlídku Devět skal, nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší bod Českomoravské vrchoviny. V nedaleké obci Sněžné můžete navštívit navštívit velmi působivou japonskou zahradu.