
Vycházka do přírody v okolí obce Sněžné vás nejen oprostí od starostí všedního dne, ale také vás nabije novou energií. A spojíte-li ji s návštěvou japonské zahrady ve jmenované obci nedaleko Nového Města na Moravě, bude to výlet pro potěchu i harmonizaci ducha a těla.
Japonská zahrada ve Sněžné
Touláte se rádi krásnou přírodou Českomoravské vrchoviny? Máme pro vás tip, který se tak trochu vymyká tomu, co byste na Vysočině očekávali. V obci Sněžné můžete navštívit velmi působivou japonskou zahradu, kterou si u svého domu vybudoval pan Pavel Šimon. Své kouzlo má v každém ročním období a stále se rozvíjí a mění. Je tvořena s umem a láskou.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Procházkou po parku, který je tvořen kombinací všech základních typů japonských zahrad, najdete suchá místa s horskou scenérií i vodními toky, mokrou část představuje protékající řeka. Celou zahradu doplňují umělé kopečky, dřevěné lávky, kameny, lucerny, sošky, byliny a samozřejmě i zajímavé dřeviny a tvarované bonsaje.
Z jehličnatých dřevin zde rostou borovice, modříny, jalovce i smrky, z listnatých to jsou třeba vrby, vřesy i exotické javory a sakury.

Dračí strážce zahrady
Z jedné strany je zahrada ohraničená originálním kamenným dračím tělem s malou brankou. Abyste jí prošli, musíte se sklonit, a tak se poklonit před mocnou přírodou.
Po prohlídce si můžete na památku zakoupit bonsaje, bonsajové misky nebo keramiku. S výběrem vám ochotně pomůže a poradí sám pan majitel a tvůrce japonské zahrady.

Japonská zahrada coby koníček
Pan Pavel Šimon buduje japonskou kamennou zahradu již dlouhá léta a má ji jako svého největšího koníčka. Celá zahrada je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic. To se projevuje v postupném budování základních i doplňkových prvků, typických pro asijské zahrady. Zároveň se soustřeďuje na tvarování stromů i samotných bonsají nebo výrobu bonsajových misek.
Úprava pozemku je sice uskutečňována v japonské stylu, ale majitel používá místní kámen a převážně středoevropské rostliny, neboť ty se dokáží vyrovnat s drsnějším podnebím na Vysočině.
Turistické informace
Soukromou japonskou kamennou zahradu Pavla Šimona najdete v obci Sněžné u Nového Města na Moravě. Je volně přístupná a navštívit ji můžete celoročně dle aktuální otevírací doby. V průběhu roku se zde pořádají také výstavy neboli bonsajové kochání na japonské zahradě ve Sněžném. Tak přijeďte se kochat a rozjímat!
Výletní tipy v obci Sněžné
Ve Sněžném můžete také navštívit zajímavou Galerii a shlédnout výtvarná díla malířů kraje. Jste-li milovníci pěších výletů a památek, vypravte se na nedalekou zříceninu hradu Štarkov (Skály). Z obce k ní vede červená nebo zelená turistická značka. O hradu, který byl sídlem loupeživých rytířů, si můžete přečíst v našem článku.
Za návštěvu stojí i Březina u Poličky, kde bydlí medvídek Kuky a dětem se bude tento výlet obzvláště líbit.
A na závěr vašeho celodenního výletů můžete ještě potěšit své chuťové pohárky v příjemné Cukrárně Sněžné s vlastní výrobou sladkých dobrůtek.
Kde obce Sněžné najdete?
Kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou, obec Sněžné
Kontakt
Bonsaicentrum Bušim
Japonská kamenná zahrada
Mgr. Pavel Šimon
592 03 Sněžné 130
Sněžné u Nového Města na Moravě
telefon: +420 566 664 239, +420 775 767 144
e-mail: pruzinsimon@seznam.cz
www.bonsaje-vysocina.cz
Kam se jít najíst či ubytovat?
Orea Resort Devět Skal ***
Sněžné – Milovy 11, 592 02 Svratka
tel.: 566 585 111
e-mail: 9skal@orea.cz
www.resortdevetskal.cz