Luhačovice: Vydejte se z kolonády za sportem k přehradě

kolonáda Luhačovice
Luhačovice ve Zlínském kraji. Foto: Anna Petruželková

Pozoruhodná architektura budov, léčivé prameny a krásná příroda. Tím vším oplývá lázeňské město Luhačovice v podhůří Bílých Karpat. Zpříjemněte si návštěvu moravského městečka procházkou kouzelnou lázeňskou kolonádou a parkem k luhačovické přehradě.

Luhačovice najdete v jihovýchodní části České republiky na rozhraní folklorních oblastí Slovácka a Valašska. Město ve Zlínském kraji je obklopené kopci Vizovické vrchoviny a Bílých Karpat, které brání vnikání studených větrů do luhačovického údolí. Díky tomu jsou zde klimatické podmínky velmi příznivé. Pojďte na příjemnou a ozdravnou procházku kolonádou a parkem a poznejte architektonickou pestrost i půvab města, které si do dnešních dnů zachovalo genius loci tradičního lázeňského místa.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Luhačovice ve Zlínském kraji. Foto: Anna Petruželková

Procházka podél Šťávnice

Lázeňská kolonáda není jen jedna. Skládá se z Malé a Velké kolonády a haly Vincentka se stejnojmenným léčivým pramenem. Celý areál je příjemným místem, kde můžete strávit čas, načerpat energii a získat dobrou náladu a radost ze života. Kolonáda byla vybudována po druhé světové válce a jejím architektem byl Oskar Poříska. Najdete tu několik obchodů, restaurací a cukráren. Nechybí ani tradiční lázeňské oplatky.
Procházkou po lázeňské kolonádě, kterou protéká říčka Šťavnice, poznáte ikonické stavby tohoto pozoruhodného místa. Je to například Společenský dům z roku 1935 od architekta Františka Roitha, Smetanův dům od Emila Králíka, a především jsou to budovy od Dušana Jurkoviče, který zde vytvořil unikátní soubor staveb ve stylu lidové secese. Tím také ovlivnil celý urbanismus luhačovických lázní.

Jurkovičův dům, Luhačovice ve Zlínském kraji. Foto: Zdeněk Urbanovský

Jurkovičovou alejí až k přehradě

Od Jurkovičova domu Jestřabí, který tvoří dominantu lázeňské kolonády, se vydejte po červené turistické značce. Cesta vede Jurkovičovou alejí kolem Jestřabí hory (302 m) a podél řeky Šťávnice až k vodní nádrži Luhačovice. Ta slouží k vodohospodářským a rekreačním účelům. I vás, tak jako mnohé návštěvníky, určitě upoutá zajímavě řešená kamenná vpusť.

Vodní dílo Luhačovice, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

Stezkou zdraví i zábava v Lanovém centru

U Luhačovické, též také Pozlovické, přehrady je krásně. Můžete se kolem ní vydat na pěší procházku, projet na kole, koloběžce či si nazout in-line brusle. Dětem se bude dobře jezdit na odrážedlech a maminky mohou vyrazit s kočárkem, neboť se jedná o asfaltovou komunikaci.
Součástí okruhu je také Stezka zdraví, na které je připraveno deset venkovních posilovacích strojů umístěných přímo u Luhačovické přehrady. Procvičit si můžete všechny svaly v těle a zlepšit si celkovou pohyblivost. Cvičení na strojích je doporučeno pro osoby starší 15 let.

Vodní dílo Luhačovice, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

A jak ještě zabavit děti? V příjemném prostředí na břehu Luhačovické přehrady najdete dětské lanové centrum. Je určené pro děti od 3 do 12 let. Malí sportovci si mohou všechny překážky prolézt nad umístěnou ochrannou sítí, a to v takové výšce, abyste je mohli po celou trasu doprovázet ze země.

Jak a kdy vznikla vodní nádrž? O tom se dozvíte na pěti informačních tabulích na naučném chodníčku Luhačovická přehrada.

Luhačovice virtuálně

Krásné lázeňské město Luhačovice si můžete prohlédnout i z pohodlí domova díky virtuální prohlídce.

Fajnvýlet v okolí: Přímo se nabízí po Luhačovicích zamířit i do Zlína a objevit jeho všechny tváře. Nebudete litovat.

Kde Luhačovice najdete?

Kraj: Zlínský
Okres: Zlín
Město: Luhačovice

Kontaktní informace

Turistické informační centrum Luhačovice
Masarykova 950
763 26 Luhačovice
telefon: +420 577 133 980, 608 326 255
e-mail: luhainfo1@mdkelektra.luhacovice.cz
www.luhacovice.cz

Luhačovice
Kolonáda v Luhačovicích, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.