Luhačovice: Vydejte se z kolonády za sportem k přehradě

kolonáda Luhačovice
Luhačovice ve Zlínském kraji. Foto: Anna Petruželková

Pozoruhodná architektura budov, léčivé prameny a krásná příroda. Tím vším oplývá lázeňské město Luhačovice v podhůří Bílých Karpat. Zpříjemněte si návštěvu moravského městečka procházkou kouzelnou lázeňskou kolonádou a parkem k luhačovické přehradě.

Luhačovice najdete v jihovýchodní části České republiky na rozhraní folklorních oblastí Slovácka a Valašska. Město ve Zlínském kraji je obklopeno kopci Vizovické vrchoviny a Bílých Karpat, které brání vnikání studených větrů do luhačovického údolí. Díky tomu jsou zde klimatické podmínky velmi příznivé. Pojďte na příjemnou a ozdravnou procházku kolonádou a parkem a poznejte architektonickou pestrost i půvab města, které si do dnešních dnů zachovalo genius loci tradičního lázeňského místa.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Lázeňské Luhačovice
Luhačovice ve Zlínském kraji. Foto: Anna Petruželková

Procházka podél Šťávnice

Lázeňská kolonáda není jen jedna. Skládá se z Malé a Velké kolonády a haly Vincentka se stejnojmenným léčivým pramenem. Celý areál je příjemným místem, kde můžete strávit čas, načerpat energii a získat dobrou náladu a radost ze života. Kolonáda byla vybudována po druhé světové válce a jejím architektem byl Oskar Poříska. Najdete tu několik obchodů, restaurací a cukráren. Nechybí ani tradiční lázeňské oplatky.
Procházkou po lázeňské kolonádě, kterou protéká říčka Šťávnice, poznáte ikonické stavby tohoto pozoruhodného místa. Je to například Společenský dům z roku 1935 od architekta Františka Roitha, Smetanův dům od Emila Králíka, a především jsou to budovy od Dušana Jurkoviče, který zde vytvořil unikátní soubor staveb ve stylu lidové secese. Tím také ovlivnil celý urbanismus luhačovických lázní.

Jurkovičův dům v Luhačovicích
Jurkovičův dům, Luhačovice ve Zlínském kraji. Foto: Zdeněk Urbanovský

Jurkovičovou alejí až k přehradě

Od Jurkovičova domu Jestřabí, který tvoří dominantu lázeňské kolonády, se vydejte po červené turistické značce. Cesta vede Jurkovičovou alejí kolem Jestřabí hory (302 m) a podél řeky Šťávnice až k vodní nádrži Luhačovice. Ta slouží k vodohospodářským a rekreačním účelům. I vás, tak jako mnohé návštěvníky, určitě upoutá zajímavě řešená kamenná vpusť.

přehrada
Vodní dílo Luhačovice, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

Stezkou zdraví i zábava v Lanovém centru

U Luhačovické (nebo též Pozlovické) přehrady je krásně. Můžete se kolem ní vydat na pěší procházku, projet na kole, koloběžce či si nazout in-line brusle. Dětem se bude dobře jezdit na odrážedlech a maminky mohou vyrazit s kočárkem, neboť se jedná o asfaltovou komunikaci.
Součástí okruhu je také Stezka zdraví, na které je připraveno deset venkovních posilovacích strojů umístěných přímo u Luhačovické přehrady. Procvičit si můžete všechny svaly v těle a zlepšit si celkovou pohyblivost. Cvičení na strojích je doporučeno pro osoby starší 15 let.

Vodní dílo Luhačovice
Vodní dílo Luhačovice, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková

A jak ještě zabavit děti? V příjemném prostředí na břehu Luhačovické přehrady najdete dětské lanové centrum. Je určené pro děti od 3 do 12 let. Malí sportovci si mohou všechny překážky prolézt nad umístěnou ochrannou sítí, a to v takové výšce, abyste je mohli po celou trasu doprovázet ze země.

Jak a kdy vznikla vodní nádrž? O tom se dozvíte na pěti informačních tabulích na naučném chodníčku Luhačovická přehrada.

Luhačovice virtuálně

Krásné lázeňské město Luhačovice si můžete prohlédnout i z pohodlí domova díky virtuální prohlídce.

Fajn výlet v okolí: Přímo se nabízí po Luhačovicích zamířit i do Zlína a objevit jeho všechny tváře. Nebudete litovat.

Kde Luhačovice najdete?

Kraj: Zlínský
Okres: Zlín
Město: Luhačovice

Kontaktní informace

Turistické informační centrum Luhačovice
Masarykova 950
763 26 Luhačovice
telefon: +420 577 133 980, 608 326 255
e-mail: luhainfo1@mdkelektra.luhacovice.cz
www.luhacovice.cz

Luhačovice
Kolonáda v Luhačovicích, Zlínský kraj. Foto: Anna Petruželková
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.