Zlín: Poznejte město mnoha tváří!

Město Zlín. Foto: Martin Peterka. Zdroj: archiv CCRVM
Město Zlín. Foto: Martin Peterka. Zdroj: archiv CCRVM

Město v zeleni či Baťovo město – to jsou nejčastější přídomky spojované s krajským městem Zlínem. Ale také bychom měli říct, že Zlín je město univerzitní, město sportu, město filmové, město cestovatelské. Ve Zlíně Malenovicích stojí hrad ze 14. století, ve Zlíně-Kostelci jsou lázně s minerálními prameny, golfové hřiště, o kousek dál v Lešné pak jedinečná zoologická zahrada. Zlín je také rozsáhlá městská památková zóna funkcionalismu. Navštivte Zlín, město mnoha tváří!

Zlín – město moderní architektury

Zlín sice existoval už ve středověku, ale až do konce 19. století nepřesahoval počet jeho obyvatel 3 tisíce. Změna nastala s rozvojem firmy Baťa, která zde byla založena v roce 1894. Původně malý podnik sourozenců Baťových se postupně rozvíjel do společnosti, jejíž sláva přerostla hranice tehdejšího Rakousko-Uherska a po I. světové válce se stala jedním z pilířů ekonomiky nově vzniklého Československa. Před II. světovou válkou, kdy zde vyrostl „zlínský mrakodrap“, už byl Zlín městem, o kterém se hovořilo jako o „Mekce moderní architektury“ či „Městě století“.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zlín – město, které proslavil Baťa

Turistům a návštěvníkům Zlín nabízí řadu příležitostí k zábavě, poučení, relaxaci, aktivnímu odpočinku. Začněme turistické seznámení se Zlínem v továrním areálu a sice v nepřehlédnutelné, 77,5 metrů vysoké budově č. 21, která původně sloužila jako sídlo firmy Baťa. V době svého vzniku to byla druhá nejvyšší budova v Evropě a patřila k těm nejmodernějším.
K technickým „vychytávkám“, které jinde v Evropě neuvidíte, patří např. kancelář šéfa firmy situovaná do výtahu. Výtah funguje dodnes i s původním vybavením. Budova 21 je návštěvníkům bezplatně přístupná denně, platí to pro terasu v 16. podlaží, která poskytuje výhled na celé město, na tovární areál čítající na stovku budov.

Sochy Jana Antonína Bati a Tomáše Bati ve Zlíně. Zdroj: archiv CCRVM
Sochy Jana Antonína Bati a Tomáše Bati ve Zlíně. Zdroj: archiv CCRVM

Zcela jistě nevynechejte expozici nazvanou „Princip Baťa – včera fantazie, zítra skutečnost“. Zde získáte představu o tom, jak vypadalo ševcovské řemeslo „před Baťou“, jak se ševcovina změnila na průmyslový obor, jaká byla filozofie podnikání a rozvoje firmy.

Sbírka obuvi z celého světa, ukázky filmové tvorby zlínských filmových ateliérů, ale také rozsáhlá expozice cestovatelské dvojice Hanzelka – Zikmund dokonale doplňují prostor muzea plný multimediálních i kontaktních prvků.

Proběhněte se ve zlínských lesích jako Emil Zátopek

Pokud o Tomáši Baťovi hovoříme v evropském kontextu jako podnikateli 20. století, pak Emila Zátopka, nositele pěti olympijských medailí, můžeme bez nadsázky označit za nejlepšího atleta 20. století. Emil Zátopek odstartoval svou pracovní kariéru jako šestnáctiletý u firmy Baťa – zde byl objeven a rozvinut jeho sportovní talent. V lesích Tlusté hory zvedající se nad Zlínem jsou dosud pěšiny, na které vybíhal za tréninkovými dávkami. Můžete si je vyzkoušet, je zde vybudována Stezka zdraví nabízející možnost aktivního cvičení v přírodě.

Navštivte hrad ve Zlíně – Malenovicích

Navíc z centra Zlína úbočím Tlusté hory prochází turistická trasa (vhodná i pro cykloturisty) vedoucí na hrad ze 14. století ve Zlíně-Malenovicích. Jeho expozice nadchnou nejen milovníky historických míst, ale hlavně děti, pro které je zde atraktivní přírodovědná expozice. Jsou zde stovky zajímavých exponátů, mj. k vidění kostra slona, kterou v kompletním stavu jinde neuvidíte.

Sloni v Karibuni. Zoologická zahrada Zlín. Zdroj: archiv Zoo Zlín
Sloni v Karibuni. Zoologická zahrada Zlín. Zdroj: archiv Zoo Zlín

Zoo Zlín – jedinečná zoologická zahrada

U slonů můžeme zůstat, tentokrát u živých. Hned trojici slonů afrických chová Zoo Zlín v rámci projektu nazvaného Karibuni, který mimo jiné zahrnuje jeden z největších výběhů pro slony v Evropě. Jedinečnou atraktivitou zoo je pavilon Zátoka rejnoků, kde lze tyto paryby nejen pohladit, ale dokonce i nakrmit. Zoo je známá také velkým množstvím kontaktních a průchozích expozic, nejnovějším hitem je expozice australských pelikánů.

Načerpejte zdraví a sílu v lázních ve Zlíně – Kostelci

Zlín má také své lázeňské místo. Ve Zlíně-Kostelci vyvěrají léčivé prameny s obsahem sloučenin síry, které jsou velmi účinné zejména při léčbě pohybového aparátu. Poblíž lázeňského areálu s ubytováním a stravováním leží také zajímavé 9 jamkové golfové hřiště. O poloze v pěkném přírodním prostředí není v případě Zlína potřeba ani hovořit.

Zlín a okolí – pěší i cyklo výlety

Zlín a okolí si užijí také milovníci cykloturistiky. Na kole můžete vyrazit několika směry. Třeba můžete zamířit do Hostýnských vrchů – to pojedete přes lázně v Kostelci do Štípy, pak kolem Zoo Zlín do Lukova ke zřícenině středověkého hradu. Odtud pak lesními cestami můžete dojet až na Maják Moravy – známé poutní místo Svatý Hostýn. Nebo vyzkoušejte cyklovýlet do Vizovic na zdejší zámek, čokoládovnu či exkurzi do výrobny slivovice.

Město Zlín. Foto: Martin Peterka. Zdroj: archiv CCRVM
Město Zlín. Foto: Martin Peterka. Zdroj: archiv CCRVM

Malý dovětek na závěr…

A vraťme se k Tomáši Baťovi, který v začátcích podnikání jezdil prodávat boty do Vídně. Do tehdy nejbližší železniční stanice v Otrokovicích chodil ze Zlína pěšky s nůší na zádech podél řeky Dřevnice. Dnes tudy vede cyklostezka. Až po ní pojedete, můžete si těžké podnikatelské začátky geniálního zlínského podnikatele připomenout.

Místo výletu

Kraj: Zlínský
Okres: Zlín
Město: Zlín

Kontakt a informace

Městské informační a turistické středisko Zlín
náměstí Míru 12, 760 01 Zlín
telefon: +420 577 630 222
e-mail: is@zlin.eu
www.ic-zlin.cz

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
J. A . Bati 5520,761 90 Zlín
tel.: +420 577 043 903
e-mail: turistika@vychodni-morava.cz 
www.vychodni-morava.cz 

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.